Přibližně v polovině února jsme vás informovali o problémech spojených s tzv. driftováním analogových páček ovladače DualSense. Právní firma Chimicles Schwartz Kriner & Donaldson-Smith podala žalobu na Sony, stejně jako dříve postupovala v souvislosti se stejným problémem vůči Nintendu, resp. páčkám Joy-Conů. Zmiňovaná firma nicméně dokončila celé kolečko a žalobu podala také na Microsoft – opět kvůli nežádoucímu pohybu analogových páček – a chtěla postupovat jinak, nežli v případě Nintenda. Nechtěla totiž opakovat arbitráž či mimosoudní vyrovnání a v návaznosti na fungování amerického právního systému dotáhnout celý spor k soudnímu rozhodnutí, které by současně vytvořilo precedent pro další podobné případy. Zatím se to ale CSK&D nedaří a právě spor s Microsoftem bude řešit ona arbitráž.
Problém právní firma viděla i v tom, že Microsoft nikdy otevřeně chybu nepřiznal a že potichu prodloužil záruku ovladače Elite Series 2 z 90 dnů na jeden rok.
O výsledku sporu informuje magazín Loadout, který získal skrze vyjádření právní firmy potvrzení o mimosoudním postupu, což CSK&D považují za konec cesty. Jediné, co teď zbývá, je vymoci si na Microsoftu pokrytí všech škod, které byly způsobeny zákazníkům a za tímto účelem právní kancelář vykupovala od poškozených jejich ovladače a hromadila tímto způsobem důkazy. Chimicles Schwartz Kriner & Donaldson-Smith se totiž domnívá, že kdyby informace o vadném potenciometru – který přenáší mechanický pohyb na elektrický snímač – zákazníci věděli, nikdy by si ovladač nekoupili. Problém pak právní firma viděla i v tom, že Microsoft nikdy otevřeně chybu nepřiznal a že potichu prodloužil záruku ovladače Elite Series 2 z 90 dnů na jeden rok poté, kdy byl případ v září loňského roku doplněn o nové informace.
Co to znamená pro zákazníky? Díky medializaci celého sporu, ať už se týká Microsoftu, Nintenda nebo Sony, se o problému ví a je tudíž možné tlačit na výrobce konzolí skrz reklamace a následně i změnu designu celého zařízení. Tlak přichází také ze strany Evropské unie, která se rozhodla zabývat poruchovými Joy-Cony a vybídla Nintendo k akci také s ohledem na životní prostředí. Výsledkem ale může být i zachování aktuální situace v přesvědčení, že většina hráčů vyřeší problém nákupem nového ovladače a nebude se dále nefunkčními páčkami zabývat. A přichází i třetí řešení – softwarové a bohužel pouze dočasné – s jakým přišla Sony v posledním updatu firmwaru DualSensu, když s největší pravděpodobností upravila mrtvé zóny obou páček a opět umožnila hráčům bezproblémové hraní.