Evropská komise se bude zabývat poruchovými Joy-Cony

Evropská komise se bude zabývat poruchovými Joy-Cony

Impuls vzešel od skupiny, která hájí práva zákazníků. Volá po změně designu ovladačů

Zdroj: Nintendo
28. 1. 2021

O problémech s analogovými páčkami ovladačů Joy-Con konzole Nintendo Switch se mluví už několik let. V roce 2019 navíc množství stížností, že si páčky dělají, co chtějí a tzv. driftují do stran, vedla k žalobě Nintenda ve Spojených státech a dalším problémům, kterým už čelili přímo zaměstnanci herních obchodů a zákaznických linek Nintenda. Nyní se problémem bude zabývat Evropská komise, která tak vstupuje do segmentu videoher v krátké době již podruhé. Minulý týden jsme probírali uvalení pokuty na společnost Valve a herní vydavatele za blokování aktivačních klíčů her na Steam v konkrétních regionech, teď může být terčem podobných pokut a nařízení vedoucích k nápravě nedostatků Nintendo.

Největší problém shledává BEUC v tom, že Nintendo i nadále prodává ovladače, které mají tendenci se stejným způsobem rozbíjet, což nezatěžuje podle jejích závěrů pouze zákazníky, ale také životní prostředí.

Výzvu k akci obdržela Evropská komise od skupiny BEUC, která hájí práva zákazníků napříč Evropskou unií. Zastupuje 44 nezávislých zákaznických organizací z 32 zemí a celkově tak sesbírala už přes 25 000 stížností na nefunkční Joy-Cony. Největší problém shledává BEUC v tom, že Nintendo i nadále prodává ovladače, které mají tendenci se stejným způsobem rozbíjet, což nezatěžuje podle jejích závěrů pouze zákazníky, ale také životní prostředí. BEUC dále uvádí, že v 88 procentech sledovaných případů se problém s nežádoucím a svévolným pohybem analogových páček objevuje v prvních dvou letech používání. I proto tlačí na Nintendo, aby v rámci Evropské unie rozšířilo záruku na dva roky a hlavně zajistilo bezplatné opravy ovladačů, dokud nebude celý problém vyřešen už ve výrobní fázi.

„Žádáme Evropskou komisi, aby vyzvala autority členských zemí k prošetření praktik Nintenda, koordinovala další potřebné kroky a vydala žádost na změnu designu ovladače,“ říká ředitelka skupiny BEUC Monique Goyens. Je rovněž přesvědčená, že japonská společnost nyní musí přijít se skutečným řešením tisíců stížností a ukončit distribuci vadného hardwaru. „Produkce nepotřebného elektronického odpadu jde přímo proti zájmům Zelené dohody pro Evropu,“ uzavírá Goyens.

Problémy s Joy-Cony zřejmě nelze jednoduše vyřešit

Oprav si sám...

Vzhledem k tomu, že se o problému mluví velmi často a postihuje značnou část majitelů Switche, vyskytla se i řada více či méně pochybných návodů, jak závadu odstranit doma. Ačkoliv tento postup nedoporučujeme a neneseme žádnou odpovědnost za případné další poškození vaší konzole, můžeme vás odkázat na tento videonávod, který je přesný, pečlivý a v záplavě jiných "zaručených" postupů působí velmi věrohodně.

Co se týče reakce Nintenda, vzhledem k aktuálnosti této zprávy zatím žádné vyjádření nepřišlo, můžeme však připomenout, že v průběhu loňského roku se k situaci vyjadřoval prezident Nintenda Šuntaro Furukawa. Za driftující Joy-Cony se omluvil, vysvětlil ale, že dokud je problém předmětem soudního řízení ve Spojených státech, nemůže sdělit nic bližšího. Potvrdil však, že jeho společnost neustále pracuje na vylepšování svých produktů, což následně potvrdil i prezident americké divize Nintenda Doug Bowser. Situaci v České republice komentoval loni distributor ConQuest, který potvrdil, že lokální stanovisko je v souladu s rozhodnutími centrály Nintenda a v případě problémů doporučuje běžný reklamační postup u obchodu, kde zákazník konzoli koupil.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru