branding
Videohra jako reklama na McDonald’s, 7 Up i Chupa Chups

Videohra jako reklama na McDonald’s, 7 Up i Chupa Chups

Maskoti známých potravinářských značek se často stávali hrdiny plošinovek. A byly dobré

Zdroj: Virgin
30. 7. 2020

Skutečnost, že se ve videohrách objevují reklamy na reálné produkty, není ničím novým ani překvapivým. V posledních letech na ně narážíme čím dál častěji, ale vlastně mají dlouholetou a zajímavou historii. Při povídání o reklamách ve hrách je proto třeba být konkrétnější a vybrat si nějakou specifickou oblast. My se tentokrát zaměříme na tituly, které přímo či nepřímo vznikly za účelem propagovat konkrétní produkt nebo značku. Hlavní roli v nich častokrát hrál maskot zadavatele a reklama má v takových počinech dominantní úlohu. Aby to ale bylo ještě zajímavější, podíváme primárně se na plošinovky, jejichž autoři stále toužili vytvořit skutečnou a úspěšnou komerční hru, nejen reklamní produkt pochybných kvalit, který dostanete třeba jako dárek. A světě, div se, mnohdy se jim to opravdu povedlo a výsledkem byly dobře hodnocené i prodávané tituly, které se nezřídka dočkaly pokračování.

Cool Spot

Jednou z velmi populárních her, která byla vlastně velkou reklamou na nápoj 7 Up, je plošinovka Cool Spot z roku 1993. Titul od Virgin Games vyšel na celou řadu konzolí, handheldů, PC i Amigu a jeho hlavním hrdinou byl maskot zmíněné limonády. Ve hře se objevuje i tehdejší heslo 7 Up “Uncola”. Zajímavé je, že z evropské verze byl v úvodní animaci nápoj 7 Up nahrazen anonymní limonádou. Důvodem byla skutečnost, že v některých regionech byl oficiálním maskotem nápoje panáček jménem Fido Dido. Titul Cool Spot byl poměrně úspěšný, pěkně hodnocený a dobře se prodával. A to do té míry, že se dočkal pokračování pod názvem Spot Goes To Hollywood. Není náhodou, že se na titulu podílel David Perry, který má na kontě hity jako Aladdin, Earthworm Jim, MDK nebo Messiah. Samotný Spot se přitom objevil ještě ve hrách Spot: The Video Game z roku 1990 a Spot: The Cool Adventure u roku 1992.

Chester Cheetah

Velmi podobný je i případ dalšího maskota. Chester Cheetah propagoval pochutiny značky Cheetos. V roce 1992 se poprvé objevil ve hře Chester Cheetah: Too Cool to Fool, která vyšla jen ve Spojených státech. Jednalo se rovněž o plošinovku. V samotné hře se ale produkty potravinářské firmy přímo neobjevují. I tento počin od studia System Vision se těšil velmi kladnému přijetí. O rok později vyšla plošinovka Chester Cheetah: Wild Wild Quest od japonské firmy Kaneko a šlo o pokračování prvního dobrodružství. Zamířilo rovněž na trh pouze ve Spojených státech, ale z recenzí už si odnášelo jen průměrné známky. O mnoho let později se maskot objevil ve hře Just Dance 4 na pozadí písně You Make Me Feel…, kterou šlo odemknout kódem z balení Cheetos.

Noid

Řetězec restaurací Domino’s Pizza používal v reklamách postavu známou jako Noid. Nejprve se objevil ve hře Avoid the Noid pro Commodore 64 a DOS z roku 1989, v níž je úkolem hráče doručit pizzu ve stanoveném limitu. V roce 1990 pak vyšla japonská akční plošinovka ve světě známá jako Yo! Noid od Capcomu pro NES. Původně ale neměla s Noidem nic společného. Spojení s Domino’s Pizza přišlo až při lokalizaci do angličtiny. Mechanismy hry se nezměnily, ale grafika, zvuky a část soundtracku ano. Zadní strana manuálu obsahovala kupón na pizzu v hodnotě jednoho dolaru. V roce 2017 se titul dokonce dočkal neoficiálního pokračování Yo! Noid 2: Enter the Void.

Zool

Plošinovka Zool z roku 1992 od britského studia Gremlin Graphics je trochu jiný případ. Tuhle hru si zřejmě většina pamětníků asociuje s lízátky Chupa Chups, ale nevznikla primárně proto, aby značku propagovala. Ačkoli se to tak rozhodně může z prominentního a agresivního vyobrazení v prvním světě zdát. Firma hru sponzorovala a její product placement překračoval hranice náhodných referencí. První úrovně byly jednou velkou reklamou na slavná lízátka, aniž by to v kontextu hry dávalo nějaký hlubší smysl. Samotný hlavní hrdina však není maskotem firmy, ale na rozdíl od většiny kolegů úplně novou postavou. Zool, který měl nejprve na Amize před vydáním dalších portů konkurovat Mariovi a hlavně Sonicovi, nebyl vůbec špatnou hrou. Z recenzí si odnášel skvělé známky a byl víc než nosičem reklamy. Skutečnost, že je Nindža z Nté dimenze považovaný za jeden velký reklamní produkt, souvisí spíš s jeho obtížnosti. Kvůli neustálému opakovaní a neschopnosti některých hráčů vymotat se z prvního světa si řada lidí pamatuje Zoola jen coby “maskota” Chupa Chups. Titul se přitom díky svým kvalitám dočkal i slušného pokračování.

Pushover

Logická plošinovka Pushover od studia Red Rat Software vyšla v roce 1992 a vydala ji společnost Ocean. Hru sponzorovala pochutina Quavers a vystupuje v ní její maskot Colin Curly. Ten ztratí svou oblíbenou dobrůtku a pomoci mu ji najít má samozřejmě hráč. Ten ale ovládá jinou postavu, protože hlavním hrdinou je mravenec. Zajímavé také je, že v portu pro SNES reklama na Quavers úplně chybí a sbírají se peníze, které ztratí úplně jiná postava. Branding se ale neobešel bez problémů. Vedl ke sporům mezi vývojáři a vydavatelem, až vše dospělo k rozchodu obou firem a právní při. Soudní spor se nakonec studiu Red Rat Software stal osudným, protože nebylo schopné platit příslušné výlohy. Výsledkem byla ale slušně hodnocená hra.

M.C. Kids alias McDonaldland

Ani fast food McDonald’s si nemohl nechat ujít příležitost mít “vlastní” hru. A znovu se v projektu angažovaly společnosti Virgin Games a Ocean coby vydavatelé. Pod názvem M.C. Kids vyšla hra v roce 1992 ve Spojených státech na NES a o rok později dorazila také do Evropy. Další porty pak vyšly pod názvem McDonaldland. Ve hře se vyprávíme do stejnojmenného fantastického světa a hlavními hrdiny jsou kluci Mack a Mick. Na vývoji originálu se podíleli jen čtyři lidé a vznikl za osm měsíců. Hra se inspirovala zejména Super Mario Bros. 3, ale i dalšími populárními plošinovkami tehdejší doby. Je pochopitelně prošpikovaná reklamou na McDonald’s, jeho produkty i maskoty. I díky několika novinkám, jako byla převrácená gravitace, ale navzdory šibeničnímu termínu a skromným podmínkám vznikla dobře hodnocená hra, která se nemusela za branding vysloveně stydět. Korunu ale celému marketingu nasazuje skutečnost, že upravená verze hry vyšla i pro Game Boy. Na některých trzích však byla rebrandována pro 7 Up a na trh vstoupila jako Spot: The Cool Adventure, který jsme zmínili už na začátku. Virgin později udělal ve spolupráci s McDonald’s  ještě Global Gladiators, což byla další plošinovka, pod kterou byl znovu podepsaný David Perry. Hlavními hrdiny byli opět Mick a Mack a hra sdílí stejnou technologii s tituly Cool Spot a Aladdin. Ani duchovní nástupce M.C. Kids si nevedl v recenzích špatně.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru