branding
Valve odhaluje svůj handheld Steam Deck

Valve odhaluje svůj handheld Steam Deck

Má být schopný hrát moderní AAA hry. Dorazí v prosinci za cenu PS5 bez mechaniky

Zdroj: Valve
16. 7. 2021

Po sérii náznaků a dat získaných z aktualizací Steamu představuje společnost Valve svůj herní handheld. Steam Deck je výkonný přenosný počítač, který svým vzhledem připomíná Nintendo Switch, jeho cena začíná na 399 dolarech a do prodeje se dostane už letos v prosinci. Zařízení se pochlubilo některými z vlastností nejnovějších konzolí, jako je v rychlé SSD, systém podobný funkci Quick Resume z Xboxu Series či možnosti připojit Steam Deck přes dokovací stanici k televizoru či monitoru.

Největší devizou nově představeného handheldu je pochopitelně knihovna nabízených her – v případě Steam Decku je to vcelku prosté, protože onou knihovnou je – logicky – samotný Steam. Vzhledem k tomu, že se jedná o počítač, pochopitelně odpadá také nutnost kupovat speciální verze konkrétních titulů, případně je kupovat dvakrát, takže bude záležet zejména na výkonu Steam Decku, zda se hry v handheldové formě vyplatí hrát. Valve ale na oficiální webu zařízení tvrdí, že hry běží velmi dobře a podtrhuje to detailním výpisem dostupných modelů s odlišnými konfiguracemi.

Rozdíly v úložištích s sebou přináší odlišnou cenu, ale především jiné technologie, takže pokud byste rádi využili sílu NVMe SSD, musíte sáhnout alespoň po 256GB variantě.

„Steam Deck je nejvýkonnější herní kapesní počítač na světě,“ tvrdí odhodlaně oficiální prezentace. „Ve spolupráci s AMD jsme vytvořili vlastní APU pro Steam Deck, které je optimalizované pro kapesní hraní. Jedná se o výkonný procesor Zen 2 na architektuře RDNA 2, který poskytuje dostatečný výkon pro hraní nejnovějších AAA her při nízké spotřebě baterie,“ vymezuje Valve dále. Pokud chcete přesnější čísla, zmiňovaný 4jádrový procesor se bude pohybovat mezi frekvencemi 2,4-3,5 GHz a grafická část APU bude spoléhat na 8 RDNA 2 výpočetních jednotek se souhrnným výkonem vyjádřeným jako 1,6 teraflopů. Modul operační paměti bude mít 16 GB DDR5 a velikost vnitřního úložiště se pohybuje od 64 do 512 GB s možností rozšířit ho pomocí MicroSD karty.

Rozdíly v úložištích s sebou přináší odlišnou cenu, ale především jiné technologie, takže pokud byste rádi využili sílu NVMe SSD, musíte sáhnout alespoň po 256GB variantě za 549 eur, případně po 512GB variantě s ještě rychlejším SSD za cenu 679 eur. Nejlevnější varianta – 64GB model – stojí 419 eur a jako technologii používá eMMC, které bohužel parametrů SSD nedosahuje, a to zejména při práci s velkými soubory. Ekvivalent české ceny není v tuto chvíli znám, sám Gabe Newell ale po oznámení Steam Decku naznačil, že nacenění zařízení bylo jednou z nejtěžších věcí a je pravděpodobné, že ji bude Valve alespoň nějakou dobu dotovat.

Co se týče handheldu jako takového, už napohled je patrné, že jde o herní zařízení. Dvě analogové páčky, křížový ovladač na jedné straně, standardní tlačítka na druhé, čtveřice shoulder tlačítek a také dva trackpady. Na zadní straně, pod gripy, jsou ale ještě další čtyři tlačítka, která nabízí další funkce, podobné možnostem Elite ovladači k Xboxu a nechybí ani gyroskop pro pohybové ovládání. Samozřejmostí je pak ještě sada servisních tlačítek, včetně Steam buttonu pro vyvolání knihovny. Zařízení pak dominuje 7palcový displej s podporou dotykového ovládání a rozlišením 1280 × 800 bodů, tedy v poměru stran 16:10 a nejvyšší frekvence, kterou zahrnuté LCD dosahuje, je 60 Hz. Hmotnost zařízení je 669 gramů, pod kterou se z velké míry podepisuje baterie, která má být schopná pohánět Steam Deck 2-8 hodin v závislosti na náročnosti hraného titulu.

Potenciálně se tak nabízí možnost využít Steam Deck také v kombinaci s některou ze streamovacích služeb a ještě rozšířit knihovnu dostupných her.

S konektivitou je na tom Steam Deck standardně – nabídne rozhraní Wi-Fi i Bluetooth a jedno USB-C s integrovaným display portem. Důvod je nasnadě a vychází z první potvrzené periferie, kterou je dokovací stanice. Ta se bude prodávat zvlášť, ale nabídne připojení k televizi či monitoru s výstupním rozlišením až 8K při 60 Hz, případně 4K při dvojnásobné obnovovací frekvenci. Nakolik bude Steam Deck tímto způsobem využitelný, je další z řadou otázek, Valve ale v promo materiálech naznačuje, že by bylo možné handheld použít jako alternativu k desktopu, zvlášť po připojení klávesnice a myši.

V tomto ohledu se snaží zařízení uživatele nelimitovat a nová verze operačního systému SteamOS umožní i standardní používání handheldu jako počítače, včetně kancelářské práce či plnohodnotného internetového prohlížeče. Potenciálně se tak nabízí možnost využít Steam Deck také v kombinaci s některou ze streamovacích služeb a ještě rozšířit knihovnu dostupných her. Také pro vývojáře má být vše přímočaré a bez nutnosti jakýchkoliv zásahů do již vydaných her, i na tomto místě ale zůstáváme obezřetní a teprve čekáme na konkrétní seznamy kompatibilních titulů, resp. nějakých výjimek. Sluší se ale připomenout, že díky vrstvě Proton už nyní lze hrát na Linuxu hry určené pro Windows a hádáme, že tato iniciativa bude vydáním Steam Decku jen posílena. Na každý pád by mělo být možné odstranit SteamOS ze zařízení úplně, jednoduše nainstalovat Windows a spustit například… knihovnu Epic Games Storu!

Zdroj: Valve

Další informace o Steam Decku proudí z předních herních webů, které si už navíc mohly zařízení vyzkoušet a je nepochybné, že se o stále překvapivé zprávě bude mluvit v nadcházejících dnech. Pokud vás ale Steam Deck zaujal už nyní, neprováhejte dnešní spuštění rezervací. Valve se navíc snaží bojovat proti překupníkům tím, že rezervaci musíte stvrdit 5dolarovým poplatkem, logicky potřebujete účet na Steamu, ale také alespoň jednu platební transakci provedenou do června 2021, nechcete-li se k rezervaci dostat až za 48 hodin po spuštění. Předobjednávky začínají našeho času dnes v 19 hodin.

Nahlásit chybu v článku

16

Napsat komentář

Další články
Nahoru