Čtvrteční představení Kingdom Come: Deliverance II bylo ze strany vývojářů z Warhorse Studios opravdu důkladné, tudíž jsme nebyli v rámci prezentace ochuzeni o celou řadu novinek a detailů o nadcházejícím pokračování. Všechno důležité jsme pro vás shrnuli v článku vydaném při samotném oznámení, další informace navíc jsme vám nabídli také prostřednictvím naší reportáže, v níž jsme jen pár dní před odhalením hry vyzpovídali několik vývojářů včetně Dana Vávry nebo Viktora Bocana. Z traileru či doprovodného videa se nicméně dají vyčíst i další zajímavosti a další informace už stihly zaznít i jinde – pojďme si tedy shrnout některá fakta o hře a další věci, které se objevily nově, případně jim dosud nebyla věnována taková pozornost.
Po prezentaci se začaly ze strany hráčů objevovat otázky na zachování některých částí první hry. To se týká například oblíbených i neoblíbených „miniher“. V rychlém sestřihu několika záběrů bylo možné si povšimnout, že se vrací oblíbená hra v kostky neboli farkle a nebude chybět ani alchymie, z níž jsme viděli drcení přísad v hmoždíři podobné tomu z první hry, ale naopak také nově zpracovaný herbář. Dále se vrací možnost broušení zbraní, což bude patrně opět znamenat i možnost oprav další výbavy, mezi kterou teď budou patřit i váčky a pochvy. Novinkou je zde pak kovářství, díky němuž se Jindřich nakonec přece jen dostane k rodinnému řemeslu.
Tobias Stolz-Zwilling z Warhorse zároveň ubezpečil, že všechny přidané novinky jsou založeny na touze vývojářů po vytvoření důmyslných a propracovaných mechanik. Nejinak tomu bude u kuší a palných zbraní, které právem během představení a v traileru nejvíce upoutaly pozornost. V naší reportáži se o nich pak více rozpovídal Viktor Bocan. Milovníky zvířat jistě potěší, že se znovu můžeme těšit na psy, přičemž Jindřicha bude nadále doprovázet věrný Vořech, a jak bylo vidět v traileru, tentokrát bude možné jej i hladit. Pohlazení si nicméně nově zaslouží i koně, v dalších záběrech bylo možné spatřit i krysu (ty asi hladit nebudeme, předpokládám?), ale dokonce dojde i na kočky, ty ale zatím nikde vidět nebyly.
S tím, že má být Kingdom Come: Deliverance II v podstatě ve všech ohledech větší, se pojí i velice ambiciózní zpracování Kutné Hory, jemuž se v reportáži věnoval Viktor Höschl. Na to konto opět přispěl i Tobias Stolz-Zwilling. I ve dvojce budou mít NPC své cykly a budou celé město řádně oživovat, zde se navíc odehrává velká část úkolů. NPC se ve městě ani ve světě jen tak nespawnují, ale všichni mají svůj domov, práci a různé volnočasové aktivity, kterým se věnují. Postav je dokonce tolik, že některá NPC nežijí přímo v Kutné Hoře, ale na noc se vydávají do svého obydlí mimo město, jelikož vývojářům doslova došly postele.
Nyní by mělo častěji docházet k různým náhodným událostem, které nebudou vždy jen nutně o bojovém střetu s nepřáteli. Navíc budeme mít možnost v takových situacích více reagovat, a to téměř okamžitě pomocí rychlého výběru odpovědi, což je mnohem přirozenější než přechod do dialogu, jako tomu bylo v jedničce. S tím souvisí i to, že NPC budou reagovat na vaše činy, při spatření zločinu se s vámi mohou pustit do šarvátky, nebo naopak utečou a obrátí se na stráže. Tak se může například stát, že NPC celkově budou v oblasti zločinu ostražitější, kromě toho si dokáží Jindřicha se zločinem spojit, pokud například stojí u mrtvoly se zakrvavenou zbraní. NPC mají také dobrou paměť a přitížit vám může i ocejchování, které bude dalším trestem vedle pokuty a vězení, přičemž po dobu hojení a viditelnosti značky ovlivňuje reputaci i statistiky.
Jak už bylo zmíněno při představení, hra má být o něco přístupnější, zejména co se bojového systému týče. Známá hvězdice s pěti zónami pro útočení již nebude platit, namísto toho se boj soustředí jen na čtyři směry útoků, díky čemuž by měl být jasnější a přehlednější. Nově bude kladen větší důraz na protiútoky, dokonalý kryt, komba a mistrovské údery, které se dočkaly rozšíření. Celkově má být boj přívětivější pro nováčky, ale zároveň bohatý a odměňující pro hráče, kteří se v něm vyžívají. Často kritizovaným prvkem v první hře bylo málo časté automatické ukládání a jinak potřeba ukládat vypitím sejvovice. Tento alkoholický likér nikam nezmizí a bude se s jeho pomocí ukládat i ve dvojce, celkově by však mělo být automatické ukládání častější, což by opět mělo lehce podpořit přístupnost.
Jedna z otázek se týkala i nepopulárního vylamování zámků, které se už před lety v rámci jedničky dočkalo drobného zjednodušení, ovšem i zde by mělo fungovat na podobném principu. Zatím však není známo, zda vývojáři zachovají například střelbu z luku bez zaměřovací tečky, případně zda podobně budou nyní fungovat i kuše. Zachováno by mělo být i rozhraní zdraví a staminy. A mimochodem, ani návštěvy lázní nikam nezmizely.
Někteří se rovněž ptali na staré známé z první hry. Kromě samotného Jindřicha a Jana Ptáčka, jenž zde bude mít mnohem více prostoru, jak si pochvaloval jeho představitel Luke Dale, se na záběrech už mihlo několik povědomých tváří. Důležitou roli nepřekvapivě hraje Markvart von Aulitz, který v prvním díle stál na začátku toho všeho, a stejně tak se vrací i Ištván Tóth, s nímž má Jindřich z pochopitelných důvodů nevyřízené účty. V traileru se nicméně dle zbroje objevuje i Erik z Vraníku, ovšem s novou tváří. Sám Dan Vávra pak potvrdil, že společnost Jindřichovi na cestách skutečně dělá i svérázný farář Bohuta v Úžic.
Zatím můžeme jen hádat, co bude (pokud něco bude) s dalšími postavami jako s Rackem Kobylou, Hanušem z Lipé či Divišem z Talmberka… Anebo s Terezou, která je často postrádána a zmiňována v diskuzích. Jisté však je, že do oblasti Ratají už nezavítáme, čili s jejich osudem nás seznámí až čas nebo hra samotná. Ale není pochyb o tom, že se o Kingdom Come: Deliverance II do vydání celkově ještě dozvíme mnohé.
Kingdom Come: Deliverance II vyjde ještě letos na PC, PlayStation 5 a Xbox Series s českým dabingem. Více informací o hře naleznete v našem archivu, případně můžete zhlédnout výše zmiňovanou reportáž.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Kritiku ukládání v první hře jsem nikdy nechápal. Ukládá se dost často automaticky v návaznosti na zahájení či ukončení questu. Dále je možnost se ve spoustě míst na hodinku vyspat a uložit. A to nejen doma, ale i mimo, kde některá lůžky umožnila uložení i klidně uprostřed lesa. Pak myslím šlo uložit v rámci využití služeb lázní (za určitých okolností dokonce zdarma). A nakonec sejvovice, které bylo tolik, že jsem jí měl plnou truhlu a skoro ji nepoužíval. Často šla nalézt, později s finančním zajištěním i bez problému nakoupit, či s perky uvařit automaticky 3 kusy najednou při alchymii.
Kritiku vylamování zámků jsem opět nepochopil. Hrál jsem hned po vydání (myš + kl.) a neměl jsem žádný problém. Samozřejmě než se to člověk, a především Jindra naučil, tak těžší zámky vyžadovaly trochu více snahy, ale později nebyly žádnou překážkou ani ty velmi těžké. Na ovladači jsem to sice nezkoušel, ale pamatuji si rozhovor s Vávrou, jak se divili, že to lidem nejde, když u nich při testech s tím nikdo problém neměl. 😀
Střelbu z luku bez zaměřovací tečky bych nechal. Luky žádné zaměřovače neměly, tak je hloupost s tím hráči uměle pomáhat. Stačilo si stoupnout na lukostřelnici a trénovat. Také záleželo na napnutí tětivy, takže by asi ani ta tečka označující střed moc nepomohla. Stačilo trénovat a po výměně luku za lepší si to zase zkusit, protože se to chovalo zase trošku jinak. Později nebyl problém trefovat zajíce i na větší vzdálenosti, či občas i vyhrát lukostřeleckou soutěž s nejlepšími. Kuše snad budou fungovat obdobně, ale tam by mělo být míření obecně snazší, ale bude oproti luku trvat déle její nabíjení. Uvidíme, jak to bude zpracováno ve hře.
Staří známí se objevit mohou, ale počítám spíše ve filmových sekvencích a jen někteří i herně. Ale je třeba si uvědomit, že řada postav mohla v první hře zemřít, takže ti, předpokládám, se ve dvojce neobjeví, aby se vývojáři vyhnuli nesrovnalostem s tím, co hráč zažil. A čekat, že by save z jedničky úmrtí postav zohlednil, je naivní. Vyvíjet cokoli, co uvidí jen někdo, je zbytečný luxus. Nicméně na konci jedničky si Jindra může promluvit před odjezdem s Terezou a dojde na otázku, jestli by Jindra i jako „pološlechtic“ a případně oficiálně uznaný následník stále stál o Terezu. A já tedy odpověděl, že samozřejmě vždy si vyberu Terezu než šlechtický titul. A ona pak řekne, že si to bude pamatovat. To samozřejmě nemusí nic znamenat, ale byl by fór, kdyby si to opravdu ze savu načetlo. Nebo na začátku dvojky by mohlo být předchozí rozhodování zvoleno formou dialogu s Ptáčkem, obdobně jako na začátku jedničky při rozhovoru s matkou. Jediné, co očekávám, že Jindra bude moct opět jít formou celibátu a zůstat tak Tereze věrný. Ovšem nevím, zda jako hráč odolám pokušení a dobrovolně si odepřu/uzamknu navázanou část příběhu.
Souboje byly naprosto luxusní (myš + klávesnice) a snadné na osvojení.
Zdlouhavé načítání si na PC nepamatuji ani po vydání na plotnovém HD. Když jsem to hrál letos nově s SSD, ale jinak stále to samé dnes 10+ staré PC, tak hra běžela rychle, načítání max tipnu 15 sekund. I když asi dvakrát přiznám, že se po posunu času čekáním/spaním čas dotočil a pak trvalo opravdu dlouho, než se hra rozběhla. Tipnu, že v těchto případech to mohlo trvat i minutu a možná i o chlup víc.
Ani nevím, že tam šlo podplácet. Možná je myšleno stráže po zločinu. Já to hrál na slušňáka a zabil jsem jen dřevorubce na sabatu a toho týpka, co se chtěl v Sázavě všem mstít a ve finále chtěl křesadlo, aby mohl zapálit statek. Tak to jsem mu ho tedy po splnění všech jeho úkolů ukradl a pak ho pro jistotu ještě sejmul a odnesl do křoví. Jinak si nevzpomínám na někoho konkrétního, kdo nebyl vyloženě nepřítel.
Já, jak jsem psal, ukládal spaním a v lázních. Při druhém průchodu jsem do lázní ani nechodil, když si to Tereza nepřála. Takže jsem to podruhé ukládal v pár případech i sejvovicí, ale jinak pouze spaním, příležitostí bylo vždy dost. Spoléhání na autosave je hráčova chyba, že jde do rizika a nemá uloženo. S Mafií to nelze srovnávat, to je v podstatě lineární věc, kde tě nepřepadnou uprostřed města Kumáni či sedláci. Takže umřít mezi misemi bylo v takovém případě téměř nemožné, pokud hráč nezačal střílet do lidí a nedostala ho policie. KCD je otevřený svět, kde nebezpečí číhá v celém kraji a automatické ukládání musí mít v rukou hráč, protože jen ten ví, co se chystá udělat.
KCD asi spíš kritizují ti, kdo neumějí hrát hry s otevřeným nebezpečným světem, nebo ti kdo hráli možná na konzolích, kde byl prý horší stav než na PC. Jak jsem psal, na ovladači jsem hrát nezkoušel, ale věřím, že se to i na něm dalo hrát.
A na závěr uvedu příklad. Koupil jsem si kdysi ve slevě Alien: Isolation, protože sérii s vetřelci mám rád. Dal jsem jí šanci 9 hodin, nešla mi. Když jsem si podle pokroku ve hře spočítal, jak dlouho bych se s ní ještě trápil, vypnul jsem ji a už nezapnul. Ale nedovolil bych si jí cokoli vytknout. Naopak, i přes to ji chválím ve všech ohledech, včetně toho, jak byla pro mě těžká, že jsem neustále umíral a opakoval a opakoval. Ono totiž když hráč stojí proti vetřelci, tak by měl pocítit, kdo je šéf. A u KCD je svět sice méně nebezpečný, ale pořád nebezpečný. A kluk z kovárny musí mít potíže v boji, protože to je pro něj těžké. A klíčem k úspěchu v boji bylo především vyčkávání a kontrola staminy, ne útočení.
S myší jsem problém se směry neměl, ale dokážu si představit, že na malé páčce ovladače může být pro někoho problém dělat pět směrů.