branding
World of Warcraft, Blizzard Entertainment, Tencent se pustil do vlastního klonu World of Warcraft

Tencent se pustil do vlastního klonu World of Warcraft

Zatímco partnerství Blizzardu a NetEase končí, další čínský gigant se chopil příležitosti

Zdroj: Tencent
23. 1. 2023
Název: World of Warcraft Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: Datum vydání: 23. 11. 2004

Ještě se pomalu ani neusadil prach po soše World of Warcraft, kterou NetEase nechal zbourat před svým sídlem po ukončení spolupráce s Blizzardem, jeho hry tu teprve zítra přestanou oficiálně fungovat a přitom už se jiný čínský gigant chystá na protiútok. Náhražkou za World of Warcraft může být nové čínské MMO Tarisland od Tencentu pro PC a mobily. A to velmi blízkou náhražkou. Už teď se píše o výrazné inspiraci nebo dokonce, že půjde přímo o klon slavné hry od Blizzardu.

Voňavý a křehký WoW

Fanoušci upozorňují na zjevné podobnosti ve stylizaci, postavách, prostředí, rasách, monstrech, třídách i barevné paletě. Je toho opravdu hodně. Vše působí záměrně výrazně inspirované WoW, spíš jako jeho plagiát. Hráči v Tarislandu vidí i některé novinky, které přineslo teprve rozšíření Dragonflight. Podobné mají být i mnohé cutscény připomínající filmečky od Blizzardu, které jsou jedním z poznávacích znamení World of Warcraft. Na oznamovací video reagoval překvapeně i jeden z hlavních spoluautorů WoW Chris Metzen, který loni v prosinci oznámil svůj návrat do Blizzardu.

Tencent už teď čelí obviněním z plagiátorství. Nejsme odborníci na toto MMO, ale i nám jako laikům přijde podobnost opravdu nápadná. Bude nepochybně zajímavé sledovat, jak se tohle bude vyvíjet, zda na titul bude Blizzard nějak reagovat a jestli vůbec bude mít ještě tu sílu, když v Číně přišel o svého partnera. Nejde samozřejmě ani zdaleka o první podobný případ, ale je o to pikantnější, že k jeho medializaci dochází právě v době, kdy se NetEase WoW zbavuje. Tencent možná vycítil svou šanci.

Partnerství společností NetEase a Blizzard trvalo 14 let. Jeho hry v Číně teď nebudou oficiálně dostupné. Blizzard nabídl místnímu partnerovi dočasné prodloužení kontraktu o půl, zatímco bude hledat nového spojence, ale to NetEase odmítl a zjevně jej tato nabídka urazila, když ji nejprve označil za nerovnou, nefér, arogantní, pobuřující a nevhodnou a později Blizzard přirovnal k někomu, kdo chce jet na oslu, zatímco hledá koně.

Stržení skulptury připomínající WoW, která se nacházela před sídlem firmy NetEase, bylo dosti výmluvným a symbolickým gestem. Proces odstranění měl být v Číně vysílán veřejně třeba na kanálu hry Naraka: Bladepoint, aby bylo pravděpodobně ponížení o to větší. Blizzard vinil z konce spolupráce NetEase a naopak. Roli zjevně hrála i politika a nedorozumění a spory na osobní rovině. Blizzard se teď pravděpodobně v Číně pokusí najít jiného parťáka.

Zdroj: NetEase/VGC

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru