Zní to neuvěřitelně – téměř každý osmý člověk na planetě má registrovaný účet na Steamu. Přečtěte si tu větu, dejte si v hlavě dohromady skupinu přátel, kolegů nebo členů rodiny a s tímhle vědomím se na ně podívejte. Je to vůbec možné? Pravděpodobně ano, budeme-li vycházet z číslování jednotlivých SteamID, které v součtu překonaly hranici jedné miliardy. S informací přišel web Steam ID Finder, který magické číslo – vypadá zhruba takhle 1 000 000 000 – přisuzuje uživateli s přezdívkou amusedsilentdragonfly. Žádná oslava se ale zatím v oficiálních kruzích neplánuje, faktem totiž je, že i když působí miliarda velmi impozantně, zcela určitě neodráží skutečný stav a reálný počet unikátních jedinců, kteří mají na Steamu registrovaný účet.
Jak určitě mnozí z vlastní zkušeností vědí, po Steamu se pohybuje velké množství botů, třeba na automatické přijímání žádostí o přátelství a následné vyměňování kartiček či klíčů k bednám. Stejně tak je Steam plný duplicitních účtů, založených z jakýchkoliv důvodů, zabanovaných či jinak neaktivních účtů a samozřejmě nezapomínáme ani na ty, kteří si registrují účet jen proto, aby mohli spamovat, scamovat a jinak otravovat život lidem, kteří si jen přišli něco zahrát. Jinými slovy – ačkoliv by bylo lákavé uvést, že každý osmý člověk na Zemi je PC hráč, musíme zůstat pevně na zemi.
Mnohem průkaznější je proto číslo, reprezentující počet aktivních hráčů a taková statistika je samozřejmě k dispozici. Na začátku roku uvedlo Valve, že průměrný počet hráčů, kteří byli loni aktivní každý měsíc, je mnohem střídmějších 90 milionů, denně pak bylo aktivních 47 milionů. V počtu souběžně přihlášených/hrajících hráčů pak Steam v roce 2018 nepřekonal hranici 20 milionů, což realitu odráží mnohem přesněji a onu miliardu registrací vrhá do úplně jiného světla. Tím nechceme na druhou stranu tvrdit, že by byla ona miliarda holý výmysl, je však nutné brát ji s velkou rezervou. Za pozornost pak určitě stojí i razantní změna v rozvrstvení uživatelů Steamu podle regionů, která se v uplynulých šesti letech odehrála. Ještě v roce 2012 totiž pocházela třetina hráčů ze západní Evropy, třetina ze Severní Ameriky a zbývající třetina z ostatních světadílů či regionů. Zatímco loni už asijský trh kopíroval velikost obou dosud největších regionů a společně se zbytkem světa si hráči rozdělili koláč po čtvrtinách.
A jak jste na tom vy – kolik máte na Steamu účtů a jak často je používáte?