branding
God of War Ragnarök, Sony Interactive Entertainment, Sound designérce Ragnaröku měl být upřen její podíl na hře

Sound designérce Ragnaröku byl upřen její podíl na hře

Pracovala na dvou důležitých scénách, přesto není kvůli „minimálnímu kritériu“ uvedena

Zdroj: Sony
22. 11. 2022
Název: God of War Ragnarök Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr:
Datum vydání:
9. 11. 2022
19. 9. 2024 (PC)

God of War Ragnarök právem sbírá nadšené ohlasy i recenze od novinářů a hráčů, což není vzhledem ke kvalitám hry vůbec překvapivé. Nyní navíc víme, že Kratovo dobrodružství nemuselo být posledním a že příběh může ještě pokračovat. To nepochybně potěšilo nejednoho fanouška, zdá se ale, že ne na všechny zprávy budou od hráčů či lidí z branže přicházet pozitivní ohlasy. Vychází totiž najevo, že ne všichni měli být za svou práci na Ragnaröku náležitě (d)oceněni, což se má podle vlastní stížnosti týkat i skladatelky, sound designérky a hudební producentky Jessicy Mao.

Ačkoliv je mladé skladatelce a pianistce pouhých 24 let a nemohla tudíž nabrat v oboru závratné množství zkušeností, jeví se jako nanejvýš talentovaná a schopná. Ve studiu Santa Monica působila jako stážistka a právě tak se dostala k práci na Ragnaröku. Nyní ovšem dle svého popisku na Twitteru hledá nové příležitosti, což bude ostatně i důvod, proč se rozhodla zveřejnit něco ze své práce. Mao se nejprve podělila s tím, že je ráda, jak si lidé hru užívají, což doplnila videem zachycujícím honičku s Freyou a souboj s Thorem. V této souvislosti se pochlubila, že právě ona pracovala na těchto dvou scénách, konkrétně na střihu, aranžmá a implementaci hudby.

V dalších tweetech popsala, jak k těmto dvěma pasážím přistupovala. „Chci zmínit souboj s Thorem, protože to bylo zábavné cvičení v aranžování hudby. Původní mix byl příliš orchestrální a musel se utlumit, aby mohl v pozdějších fázích gradovat. Vytvořila jsem nové stemy (více zvukových zdrojů dohromady, pozn. red.) s použitím různých kombinací původních tak, jak jsem cítila, že to hudebně funguje nejlépe. Nejpyšnější jsem na stem, v němž jsem odstranila všechny nástroje a nechala jen bicí a vokály,“ vysvětlila a dodala, že její práci lze zaslechnout pod zvuky boje v dalším přiloženém klipu. K tomu doplnila, že „někdy méně znamená více“.

Další tweety ve vlákně už ovšem zmiňují zklamání, které jí samotné vydání hry přineslo. „Mé jméno bohužel není v závěrečných titulcích a zřejmě nemůže být přidáno ani v rámci aktualizace,“ napsala a zmínila i důvod, proč by tomu tak mělo být. Údajně jí bylo řečeno, že aby mohla být v titulcích uvedena, musela by dosáhnout jakéhosi „minimálního kritéria“. Toto kritérium by se mělo zřejmě týkat rozsahu práce, ačkoli sama Mao poznamenala, že si ani teď není jistá, co přesně by ono minimální kritérium mělo obnášet. Poté odkázala ke svému staršímu tweetu z 15. listopadu, v němž psala, že se právě o této skutečnosti dozvěděla.

Herní vývojáři, prosím, připište zásluhy KAŽDÉMU, kdo se podílí na vývoji hry.

Na závěr poznamenala, že ji to neskutečně zklamalo a zamrzelo, přičemž by byla nerada, aby to potkalo někoho dalšího. „Herní vývojáři, prosím, připište zásluhy KAŽDÉMU, kdo se podílí na vývoji hry. Má to smysl,“ napsala a popřála všem hezký den. Od té doby se její práce i příběh rozšířily, a tak musela upřesnit, že byla nejprve součástí vývoje pouze jako stážistka v oddělení hudební produkce a rozhodně ne ve vedoucí či jiné významné pozici, nicméně od června do srpna 2021 byla zaměstnána ve studiu Santa Monica na plný úvazek. Přesto by to nemělo nic měnit na tom, že svou prací přispěla ke vzniku hry, za což jí uvedení jejího jména náleží, na čemž se ostatně shodlo mnoho lidí v diskuzi, a to včetně lidí z oboru.

Zatím se však nezdá, že by se na situaci mělo něco změnit, případně že by bylo přehodnoceno ono „kritérium“. Mladou skladatelku a sound designérku však může potěšit, že její práce minimálně na Twitteru nezůstala bez pochvalné odezvy, a tak by si jí a její práce (nejen) na God of War Ragnarök mohl všimnout někdo další, díky čemuž by se mohla nakonec dostat k dalším zajímavým projektům.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru