branding
Rozhodnutí o akvizici Activisionu přijde z EU později

Rozhodnutí o akvizici Activisionu přijde z EU později

Složitá situace přinutila Evropskou komisi o měsíční odklad. Verdikt bude znám v květnu

Zdroj: Activision
19. 3. 2023

Ačkoliv se z dění v uplynulých týdnech zdálo, že se regulátoři postupně propracovávají k finálnímu stanovisku k akvizici Activisionu ze strany Microsoftu, složitá situace nutí jednotlivé úřady a instituce k poměrně dramatickým krokům či odkladům svých verdiktů. A tak zatímco v USA musí herní svět čekat na to, jak dopadne antimonopolní žaloba vedená Federální obchodní komisí proti Microsoftu, Evropská unie si vyžádala téměř měsíční odklad svého rozhodnutí, a to konkrétně z 25. dubna na 22. května letošního roku. Důvodem mají být nová opravná opatření Microsoftu, která mají reagovat na kritiku Evropské komise a přimět tak jeden z nejdůležitějších orgánů v souvislosti s touto akvizicí, aby dal redmondské společnosti zelenou.

O odkladu rozhodnutí informuje agentura Reuters, která však doplňuje, že Evropská komise veřejně neposkytla informace o tom, co dalšího Microsoft nabízí, aby došlo ke schválení akvizice. Můžeme se však domnívat, že ona opravná opatření zahrnují další jasné kroky, které mají zaručit vydávání některých her z katalogu Activision Blizzard i na jiných platformách, než je Xbox a PC, případně další iniciativy týkající se cloudového hraní. Ačkoliv Evropská komise nemusí být v tomto případě konkrétní, Microsoft v minulém týdnu oznámil několik partnerství s menšími a nepříliš známými cloudovými platformami, například Boosteroid či Ubitus, kterým zaručuje přístup ke svým PC hrám a možnost přímo je streamovat.

„Stojíme si za svým slibem přinést hru Call of Duty většímu množství hráčů na více zařízeních prostřednictvím dohod o vydávání dalších dílů na konzoli od Nintenda a cloudové služby pro streamování her nabízené společnostmi Nvidia, Boosteroid a Ubitus,“ řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Microsoft. Přímo také dodal, že jde o závazné kroky, které mají na půdě Evropské unie sloužit jako důkaz, že z akvizice budou mít v budoucnu prospěch všichni hráči, nikoliv jen ti, kdo se pohybují v ekosystému Xboxu. Zda to bude stačit, či nikoliv, samozřejmě rozhodne až Evropská komise, byla to ale právě agentura Reuters, která měla už před časem od svých zdrojů zjistit, že Evropská komise nechce klást příliš velké překážky probíhajícím jednání a měla by akvizici schválit.

Zda akvizice v USA projde, záleží na soudu, který už má za sebou několik předběžných slyšení a rozhodovat by se mělo začít v průběhu dubna

Co se týče USA a Federální obchodní komise, její právníci si podle VGC vyžádali více detailů právě stran smluv o Call of Duty uzavřených s Nintendem a Nvidií. Dále FTC zajímají plány Microsoftu s hrami od ZeniMaxu a Blizzardu, samozřejmě s přihlédnutím k exkluzivním titulům, které se staly největším jablkem sváru mezi Microsoftem a jeho konkurenty, zejména pak společností Sony. Jak už ovšem bylo uvedeno výše, to, zda akvizice v USA projde, záleží na soudu, který už má za sebou několik předběžných slyšení a rozhodovat by se mělo začít v průběhu dubna. Ani v tomto případě ale nelze s určitostí mluvit o žádných termínech, protože i ty mohou podléhat nutnosti verdikt z nějakého důvodu odložit a dále projednávat, zda obchod za necelých 70 miliard dolarů trh negativně ovlivní, či nikoliv.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru