Polymega je zařízení, které se nebezpečně blíží označení ultimátní retro konzole. Pokud se vše povede, jak její autoři slibují. Jde o nostalgický systém, který umožní spouštět hry z prvního PlayStationu, Saturnu, Mega Drivu, modulů 32X i Sega CD, konzolí NES, SNES, Neo Geo nebo PC Engine. Bez ohledu na regionální zámky. Kompletní seznam podporovaných platforem najdete na oficiálním webu.
Modulární systém přitom pojme původní média, ať už šlo o cartridge nebo CD a přichází i se speciálními gamepady připomínající ovladače z původních konzolí. Vše má být přitom legální a opírat se o uzavřené licenční smlouvy. Hry bude možné podobně jako v softwarových emulátorech nainstalovat do vestavěného úložiště, které půjde navíc rozšířit o SD kartu.
Polymega je kompatibilní s 30 systémy a více než 9 tisíci hrami napříč 30 lety. Základní balení si poradí se hrami na CD, konkrétně 15 systémy, další samostatně prodejné moduly pak přichází s novými platformami i gamepady. I kdybyste žádnou starou hru nevlastnili, pět jich už najdete přímo v konzoli. Stovky dalších digitálních titulů pak nabídne Polymega Shop v ceně od 4 dolarů. Hry můžete sbírat a organizovat prostřednictvím speciálního rozhraní. Na druhé straně Polymega nenabídne pomocnou ruku těm, kteří by chtěli do zařízení nahrát ROM stažený z internetu. To však neznamená, že to nepůjde.
Společnost Playmaji, která za retro konzolí stojí, tvoří lidé, kteří dříve pracovali ve studiích jako Insomniac Games či Bluepoint Games. Základní modul bylo možné si předobjednat za 250 dolarů, ale v tuto chvíli už to nejde. V průběhu roku snad konzole vyjde a začne se prodávat standardním způsobem. Jako poslední autoři přidali velmi žádanou podporu Segy Saturn, ale ze stolu není smetena ani možnost, že by šlo na retro konzoli hrát také tituly z Dreamcastu.
Polymega nemá problém ani s hrami na víc disků, ať už je chcete měnit za pochodu, anebo nainstalovat přímo do konzole. S podporou PS2, N64, GameCube ani Wii ale autoři nepočítají. Naopak nevylučují, že jednoho dne dojde na 3DO, Game Boy, Atari a řadu dalších starých platforem. Přímo v konzoli najdete rozsáhlou databázi cheatů a zařízení si poradí i s komunitním patchem či překladem, který lze nahrát přes USB.
Autoři by také rádi v budoucnu umožnili streamovat video z her přímo na Twitch a YouTube, ale musí se ujistit, že jim v tom nebude bránit výkon ani v případě emulace náročnějších her. Už proto se v průběhu GDC pochlubili, že upgradovali plánovaný hardware a pomýšlí v budoucnu na další podporované konzole. Systém na bázi Linuxu umí vytvářet playlisty, hodnotit hry, zobrazit informace o titulech i vyhledat podobné počiny. Samozřejmostí jsou nejrůznější filtry a možnost ukládat hry na libovolných místech, jak ji nabízejí běžné softwarové emulátory.
Trochu mě jen trápí, že se v minulosti objevily nějaké pochybnosti stran důvěryhodnosti autorů. Třeba když v traileru namísto slíbených záběrů Sega Rally ze Saturnu ukazovali automatovou verzi. Většinu z nich se ale podařilo, zdá se, uspokojivě vysvětlit.
Závěrem mohu jen dodat, že nebýt pozastavených předobjednávek, jsem už minimálně o 250 dolarů chudší. Pokud totiž splní autoři to, co slibují, a nebude v tom žádný háček, nabízí novinka přesně něco z té přidané hodnoty, po níž jsme opakovaně volali pokaždé, když jsme nějakou retro konzoli dostali do rukou a hodnotili. Další kolo předobjednávek se otevře v květnu. A do konce léta se snad budou moci z této zamýšlené pecky těšit první šťastlivci.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Discord: https://discord.gg/5kh8Ehm