Vidíte osmičku pod recenzí hry, o které jste dost možná jakživ neslyšeli. I takové umí být videohry. V jednu chvíli jste zdrcení nepovedeným titulem, na který jste upřímně a dlouho čekali – myslím na tebe, Flashbacku 2 – abyste vzápětí náhodou narazili na nečekaný diamant. Kvůli tomu stojí za to… hrát. Na druhou stranu nelze říct, že by se American Arcadia objevila zčistajasna a zcela nečekaně. Madridští vývojáři ze studia Out of the Blue Games před třemi lety vydali logickou adventuru Call of the Sea a už v této povedené prvotině jasně prokázali své schopnosti. Hra byla situovaná do třicátých let 20. století a vyznačovala se poutavým emotivním vyprávěním ve stylově vyobrazeném světě. Skvělý setting, napínavý příběh a výrazný vizuální styl má i jejich druhá hra, změnily se ale kulisy.
TRUMAN SHOW
Přesunuli jsme se do luxusního amerického města Arcadia, jehož spokojení obyvatelé ale netuší, že jsou součástí reality show a že je zbytek světa sleduje živě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a to už několik desetiletí. Pravděpodobně jste si teď vzpomněli na výborný film Truman Show s Jimem Carreyem v hlavní roli. Vzpomněli jste si velmi správně, tvůrci American Arcadia se totiž příběhem tohoto snímku nepochybně inspirovali. Hrajete za průměrného chlapíka Trevora Hillse, který na prahu třicítky vede nezajímavý, nudný, osamělý, ale vlastně docela spokojený život. Jednoho dne však uslyší tajemný hlas, který ho zavede do zákulisí show a snad až na svobodu. Moc rád bych vám tu převyprávěl celý příběh a probral s vámi jeho zajímavý vývoj s nečekanými zvraty, pozoruhodnými postavami, nezvyklou formou vyprávění, napínavým závěrem i silným poselstvím. Tím bych vám ale zkazil překvapení, a tak se spokojte s oním přirovnáním k Truman Show…
Zdroj: Raw Fury
TELEVIZNÍ UTOPIE
To přirovnání v obecné rovině dokonale sedí, American Arcadia je ale mnohem víc! Příběh je silný, je to ostatně nefalšovaný thriller, ale ještě víc jsem si na hře užil její pozadí. Během několika desítek minut vám hra před očima vystaví fascinující svět televizní utopie, kterou byste nejen chtěli sledovat, ale snad v ní i sami žít. Navíc se tu neustále přihazuje pod kotel. Dozvídáte se detaily o historii show, lidské příběhy jejích účastníků i tvůrců, poznáváte jednotlivé lokace a při tom všem samozřejmě přicházíte na kloub velkému spiknutí. Nebo si to alespoň myslíte. Vrcholem je pak skutečnost, že ačkoliv je děj zasazen do současnosti, samotná reality show se odehrává v 70. letech. Jaké situace to přináší, to ponechám na vaší fantazii.
O Arcadii vám hodně řekne už pár prvních obrazovek během úvodního intra, kdy s Trevorem vstáváte a jdete do práce.
Z hlediska stavby světa bych chtěl před autory smeknout pomyslný recenzentský klobouk, protože v tomto ohledu odvedli skutečně špičkovou práci na úrovni AAA her. Na jejich podání je opravdu radost pohledět – příběh totiž v první řadě vypráví obraz. O Arcadii vám hodně řekne už pár prvních obrazovek během úvodního intra, kdy s Trevorem vstáváte a jdete do práce. Autoři nebyli líní a dali si záležet s velkolepými scénami, takže se v jednu chvíli plížíte po římse vysoko nad obrovskou produkční místností, která připomíná nějaký velín v NASA, abyste za chvíli pro změnu sjížděli po eskalátorech ve vestibulu gigantického nákupního centra. Okolí je plné neskutečných detailů od plakátů přes reklamní nápisy a videa až po designové předměty nebo nábytek. Oči z toho přecházejí, fotogeničnost je strhující.
Do toho hra příběh samozřejmě vypráví tradičním způsobem, tedy kombinací cutscén a dialogů. Výše už jsem zmínil „nezvyklou formu vyprávění“ a z obav před vyzrazením důležitých částí příběhu to raději nebudu blíže specifikovat. Tvůrci si tady ale opět zaslouží absolutorium. Dialogy i custcény jsou vyšperkované do poslední čárky a prvotřídní je i dabing. Stylizované postavy v citlivém podání herců zázračně ožívají i díky různým zvukům jemných emocí či dechu. Za vším je zřetelně vidět precizní režie.
VELKÝ ÚTĚK
Stručně řečeno: příběh je výborný. Dokonce výtečný! Ale vy už se určitě netrpělivě ptáte na to, jak se to vlastně hraje. Ani tady se studio Out of the Blue Games nedrželo při zemi a vytvořilo dosti ambiciózní koncept napříč několika herními styly. Trevor Hills totiž na svůj útěk není sám! Segment hlavního hrdiny je v zásadě tradiční 2,5D cinematická plošinovka, která ovšem místo akce klade důraz na logickou složku. Nechci říct, že tu žádná akce není, protože proti vám stojí hodně nepřátel. Nebudete je ovšem střílet, místo toho vás čeká plížení a utíkání. Což je ostatně také dost napínavé.
No a pak je tu Angela Solano, Trevorova přítelkyně na pomyslném telefonu, přesněji řečeno na sluchátku v uchu. Právě Angela Trevorovi na začátku odhalí skutečnou identitu Arcadie a přesvědčí ho k útěku. Formálně je jejich spolupráce hodně zajímavá z hlediska herních mechanik. Vy totiž ovládáte přímo Trevora pomocí levé páčky a pár tlačítek, současně ale na některých místech s Angelou ovládáte pomocí pravé páčky a jiných tlačítek kamery a různá další zařízení. Přivoláváte Trevorovi výtah, vypínáte mu světla nebo pro něj aktivujete celý obrovský jeřáb. To je dost zajímavý koncept, který většinou obstojně funguje, občas je ale těžké obě věci obsloužit souběžně. Designéři se s tím snažili pracovat dobře a ve většině případů dokázali vytvořit zajímavé situace. Třeba když zvenku sledujete zeď domu a v jeho devíti oknech pozorné stráže – s Trevorem musíte nastoupit na výtahovou plošinu, načež s Angelou navigujete výtah skrze prázdné místnosti a vyhýbáte se těm, ve kterých patrolují hlídači. Ty navíc můžete zmást tím, že jim jednoduše zatáhnete rolety.
Tyhle „hádanky“ jsou dost přímočaré a těžko vás něčím překvapí, v rámci příběhu jsou ale zábavné, protože díky designérům čelíte stále novým a odlišným situacím. Větší problém představují okamžiky, kdy s Trevorem utíkáte a pod časovým tlakem musíte reagovat velmi rychle. V takových chvílích musíte v rychlém sledu provést řadu rychlých úkonů, což si často vyžádá řadu nepovedených pokusů. Checkpointy jsou velkorysé a nakonec situaci vyřešíte, ale trochu to nabourává tempo vyprávění. Tento koncept by na zhruba sedmihodinovou kampaň v pohodě stačil, tvůrci se ale rozhodli dopřát Trevorovi trochu odpočinku a v určitých okamžicích předat otěže do rukou Angely. V takové situaci se hra přepne do pohledu z první osoby a viditelně se změní i její náplň. Najednou tu jsou složitější hlavolamy, hackování a stealth pasáže. Tyto 3D pasáže bych celkově označil za nejslabší části hry, to ale rozhodně neznamená, že jsou špatné. I ve first-person hra v některých situacích, zejména když se Angelino 3D plynule prolíná s Trevorovým 2D, rozhodně baví.
ZÁŽITEK
American Arcadia táhne především napínavý příběh a velkorysý lore, herní složka jim ale zdatně sekunduje, jakkoliv je designovaná se zjevnou snahou o přístupnost. Vybere si i pár slabších nebo frustrujících „pokus-omyl“ okamžiků a našel bych i nějaké drobné výhrady k provedení. Třeba animace na poměry cinematické plošinovky nejsou úplně detailní a na Steamu jsem zaznamenal nějaké výhrady k technickému stavu, i když já osobně jsem během celého průchodu nenarazil na jediný problém. A tak si z velké části odnáším pozitivní dojmy z ambiciózních produkčních hodnot a sebevědomého mixu žánrů. Především si ale odnáším silný zážitek z napínavého příběhu, od kterého jsem se nemohl dva večery odtrhnout. S Trevorem a Angelou jsem se sblížil způsobem, který ve hrách v posledních letech nezažívám vůbec často. To se cení.
Poutavě propracovaný lore reality show zasazené do 70. let
Stylový fotogenický svět a velkolepé scény zejména ve 2D pasážích
Napínavý příběh se zvraty, zajímavými postavami a poselstvím
Excelentní dabing postav. A ty dialogy!
Různorodá hratelnost střídající 2D plošinovku s first-person
Plno vtipných popkulturních odkazů
Přímočará a lineární hratelnost dbá někdy až příliš na přístupnost
Občas frustrující řešení stylem pokus-omyl
Fotogenická cinematická puzzle plošinovka kombinující 2D pasáže s first-person segmenty. Herně je trochu přímočará, ale napínavý příběh úniku z reality show, ve které hrdina nevědomky strávil celý svůj dosavadní život, vás přes svou absolutní linearitu nedá vydechnout. American Arcade je skvělé místo k návštěvě. A k útěku!
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.