Letošní Nobelova cena za chemii má přesah do světa videoher, jak upozorňuje magazín PC Gamer. Získal ji americko-britský tým tří vědců, kteří se v uplynulých letech zabývali proteiny, jejich návrzích, ale také předpovídáním jejich struktur na základě strojového učení a umělé inteligence. Vedle Davida Bakera a Johna Jumpera je řeč o programátorovi Demisi Hassabisovi, kterému obrazně řečeno náleží čtvrtina Nobelovy ceny (celá polovina připadla Bakerovi, o zbylou se podělili dva vědci, pozn. red.) za jeho přínos v sestavování agenta umělé inteligence a celé technologie stojící za předpovídáním proteinových struktur. Zajímavostí je, že Hassabis, který na oceněném projektu AlphaFold pracoval pod hlavičkou společnosti DeepMind vlastněné Googlem, začínal svou kariéru po boku vizinoáře Petera Molyneuxe.
BREAKING NEWS
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2024 #NobelPrize in Chemistry with one half to David Baker “for computational protein design” and the other half jointly to Demis Hassabis and John M. Jumper “for protein structure prediction.” pic.twitter.com/gYrdFFcD4T— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2024
Osmačtyřicetiletý Demis Hassabis se na začátku své programátorské kariéry věnoval vášni, kterou projevovala řada mladých lidí kolem něj. Zajímaly ho videohry, do jejichž vývoje mohl zblízka nahlédnout díky svému angažmá v legendárním britském studiu Bullfrog Productions. Začínal coby designér úrovní pro hru Syndicate, ale záhy se z něj stal vedoucí programátor Theme Parku a ve velké míře promlouval také do samotného designu. Díky přímé spolupráci s Molyneuxem tak nebylo překvapení, že pokračoval v jeho studiu Lionhead, kde našel uplatnění jako programátor umělé inteligence pro hru Black & White. Pokud jste tedy někdy tuto „boží“ hru hráli, zpětně lze konstatovat, že prošla rukama člověka, který získal Nobelovu cenu.
Spojnice s tehdejším a aktuálním zaměřením Hassabise je samozřejmě velmi volná, přesto je při zpětném ohlédnutí patrné, že ho už před čtvrtstoletím zajímala umělá inteligence. Té se naplno věnoval i na akademické půdě, kam se vrátil, aby po dokončení studia založil před 14 lety v úvodu zmiňovanou společnost DeepMind a zasvětil svou práci umělé inteligenci na zcela nové úrovni. Záliba ve videohrách ale nakonec promlouvala i do dění v DeepMind, například prostřednictvím agenta AI pojmenovaného AlphaStar. Je tomu přibližně pět let, kdy se hodně mluvilo o tom, že umělá inteligence poprvé dosáhla úrovně nejlepších hráčů StarCraftu, byť později se názor trochu pozměnil a hráči začali poukazovat na to, že se AlphaStar nedokáže příliš adaptovat na netradiční kroky živých hráčů. Bez ohledu na to ale vývoj v DeepMind pokračoval právě i v oblasti chemie, a tam Hassabis a jeho tým dosáhl na jeden z možných vrcholů.
„Jeden z objevů, který byl letos oceněn, se týká konstrukce proteinů. Druhý je pak splněním 50 let starého snu: předpovídat struktury proteinů z jejich aminokyselinových sekvencí. Oba tyto objevy otevírají obrovské možností,“ komentoval udělení ceny předseda výboru Nobelovy ceny pro chemii Heiner Linke. Tisková zpráva pak dodává, že nejnovější verze AlphaFold byla schopná predikovat strukturu všech 200 milionů proteinů, které byly vědci identifikovány, a od uvedení tohoto nástroje ji už použily více než 2 miliony lidí ze 190 zemí či oblastí světa.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.