branding
Pracovat ve Valve údajně zvládne jen málo lidí

Pracovat ve Valve údajně zvládne jen málo lidí

Bývalí i současní zaměstnanci popsali netradiční fungování společnosti bez managementu

Zdroj: Valve
29. 1. 2023

Společnost Valve patří bezpochyby mezi nejvýznamnější herní studia, ať už díky sériím Half-Life nebo Portal, případně pak dlouhověkosti her Counter Strike: Global Offensive či Team Fortress 2. Jistě existuje velké množství zájemců o práci ve Valve, nicméně dostat se z pozice uchazeče do pozice vývojáře není jen tak. Minimálně o tom tak hovoří někteří bývalí i aktuální zaměstnanci společnosti v krátkém dokumentu od People Make Games, který se zaměřil na tamní firemní kulturu a procesy.

Téměř padesátiminutové video se od stručného představení známé společnosti díky 16 vyzpovídaným zaměstnancům pustí do témat a detailů, která již nejsou lidem příliš známa. Jak uvedl dokument sám jeden z jeho autorů Chris Bratt, Valve se snaží fungovat či spíše působit jako „bezstrukturní“ – ačkoli si společnost spojujeme především s Gabem Newellem, ale ani ten nemá být pro zaměstnance šéfem, ani manažerem. „Několik zaměstnanců to přirovnalo k získání titulu na univerzitě. Může to být neuvěřitelné místo pro práci,“ doplnil Bratt na svém Twitteru.

Ne každý se však může stát zaměstnancem. V určitých chvílích to tak samozřejmě nefunguje, někteří zaměstnanci však přiznávají, že skutečně mají možnost ovlivňovat řadu věcí, například se přidávat k různým projektům, ale dokonce i mluvit do najímání nebo záležitostí platu. To probíhá na řadě schůzek, kde se zaměstnanci vzájemně hodnotí a určuje se pořadí, podle něhož se poté určují platy. Podle jednoho ze zaměstnanců to například vedlo k tomu, že na začátku roku se někteří odvážili pustit do riskantnějších projektů, ale poté se opět vrátili k něčemu bezpečnějšímu.

„Hodně se ale také mluví o tom, jaký typ člověka je pro společnost Valve vhodný,“ nastínil Bratt další téma a v jednom z tweetů přiložil i fotku pověstné příručky pro zaměstnance. Valve není příliš otevřený nováčkům a podle jednoho z dotázaných zaměstnanců má podle společnosti existovat jen 10 tisíc lidí, kteří mají to, co je potřeba pro práci  ve Valve a dokázali by zapadnout a začít fungovat. Má však jít o jakýsi výpočet, které by ve skutečnosti mohlo být mezi 20 a 40 tisíci lidmi. To nicméně vedlo i k „problému s diverzitou“, v tomto případě však spíše naopak než v jiných společnostech. Zatímco jinde jde většinou o impulz z vedení, zde se o něj zasadili sami zaměstnanci. Dříve mělo být ve Valve zhruba 10 až 15 % žen, ale jejich počet se v posledních letech údajně snížil.

Nezdá se však, že by Valve v tomto ohledu do budoucna plánoval nějaké změny, i když nejsou někteří zaměstnanci s fungováním společnosti spokojeni – pak ale zřejmě nejsou těmi vhodnými. Na druhé straně zde pak je propouštění, které vzhledem k absenci managementu neprobíhá standardně a člověk se náznaky většinou dozví spíše mezi řečí a nakonec je jiným zaměstnancem vyzván, aby odešel. Tento způsob bývalí i současní zaměstnanci neshledávají ideálním.

Důvodem, proč nemá Valve velký důvod se měnit, je pak samozřejmě i úspěch Steamu, díky němuž nejsou závislí na vyvíjení svých vlastních her. Momentálně má plné ruce práce i kolem Steam Decku, někteří si nicméně myslí, že kdyby měla společnost tradičnější sktrukturu s manažery, mohlo by Valve dělat více her, neboť by se zamezilo neustálému přesunování pozornosti a lidí z jednoho projektu na druhý a další. Otázkou však je, zda v tuto chvíli vůbec chtějí.

To platí například i o řešení problémových her na Steamu, problémech s platformou nebo moderování tamních nenávistných diskuzí nebo pochybného obsahu, jelikož se údajně nejedná o něco, co by měl Valve větší zájem řešit. Steam je zahlcen velkým množstvím podivných her, ale sám Gabe Newell uvedl, že i když nejde o něco hodnotného, není to důvod pro zákaz nebo nezahrnutí, někteří však poznamenávají, že mnohdy jde vyloženě o negativní hodnotu. Práce ve Valve zřejmě skutečně není pro každého, ale i tak se stále jedná o místo, které svým věhlasem bude lákat. A kdo ví, jak dlouho se budou současné pořádky držet.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru