branding
Podle Intelu se situace na poli čipů nezlepší ani v roce 2022

Dle Intelu se situace na poli čipů nezlepší ani v roce 2022

Poptávka neklesá, propast je stále hlubší, říká CEO Intelu Gelsinger. Pomůžou nové továrny

Zdroj: Intel
22. 12. 2021

Pokud jste žhavili naději ,že nedostatek čipů odezní v příštím roce, nemáme pro vás příliš dobré zprávy. Zatímco prezidentka společnosti AMD Lisa Su optimisticky uvedla, že rok 2022 bude mezníkem, na který nečekají ani zdaleka pouze hráči, CEO Intelu Pat Gelsinger to o několik měsíců později vidí jinak. V rozhovoru pro agenturu Nikkei totiž uvedl, že podle aktuálních prognóz by se měl svět připravit na další hubené měsíce s tím, že zlepšení nastane až v průběhu roku 2023. „Celkový nedostatek polovodičových čipů je poměrně značný, COVID narušil dodavatelské řetězce a poptávka meziročně doslova explodovala o 20 procent,“ vyjmenoval pak Gelsinger hlavní důvody, podle kterých situaci nevidí nikterak optimisticky.

Podle Gelsingera se celý trh dostal do velmi nebezpečné spirály, kterou roztáčí zejména zmiňovaná poptávka. Výrobci jednoduše nezmizí, čipy potřebují a s tím, že se jich nedostává, vzniká obrovská mezera, která se neustále zvětšuje. „Vybudování kapacit pro řešení této mezery a velikosti poptávky vyžaduje čas. Intel už buduje nové rozsáhlé závody, které mají pomoci nedostatek řešit,“ dodává CEO společnosti. O nových továrnách se mluvilo už v létě, vyrůst by měly nejprve v Arizoně a Novém Mexiku, pak přijdou ke slovu další státy USA a Evropy. Bližší plány bychom se podle Gelsingera měli dozvědět už brzy, Intel nicméně i nadále spoléhá na dodavatele a výrobce z Asie, včetně Číny a Malajsie.

Právě druhá ze jmenovaných zemí má v blízké budoucnosti sehrát důležitou roli, když veřejně demonstrovala svůj zájem již nepřerušovat globální dodavatelský řetězec. Podporu vyjádřil ministr mezinárodního obchodu a průmyslu Mohamed Azmin Ali, který ujistil Gelsingera, že v Malajsii již nebudou probíhat žádné plošné uzávěry, a pokud by se situace kolem pandemie koronaviru přeci jen zhoršila, udělá země maximum pro to, aby se nedotkla situace kolem polovodičů. „Uvědomujeme si, jak je celý řetězec pro svět důležitý,“ řekl Ali pochopitelně také s přihlédnutím k vlastnímu zájmu, resp. zájmu Malajsie. Ta již dříve označila elektrotechnický a elektronický průmysl za klíčový pro udržitelný růst země a tváří v tvář nestabilitě způsobené koronavirem udělá maximum pro to, aby růst zachovala. Podtrhují to i investice do odvětví polovodičových čipů, které už v prvních šesti měsících roku 2021 činily v přepočtu 250 miliard korun, což je obrovský skok oproti necelým 3 miliardám investovaným ve stejném období roku 2020.

Jak se to podepíše na dostupnosti herních konzolí, grafických karet, automobilů a v podstatě jakékoliv chytřejší elektroniky, ale v tuto chvíli není zcela zřejmé. Z druhé strany se navíc tlačí další možný problém, a to je až přílišné naddimenzování kapacit, které by po vyřešení krize mohlo vést k masivnímu propouštění a znehodnocení předchozích investic do nových závodů. Sony, Intel nebo TSMC nicméně v průběhu roku naznačovaly, že budování továren předchází hluboká analýza a ke špatným scénářům by nakonec dojít nemuselo. Jen je potřeba přetrpět krizi a vrátit stav světa do podoby před pandemií.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru