Život píše ty nejzajímavější příběhy. A nejinak je tomu i ve světě videoher. Hráč Elite Dangerous Deluvian Reyes Cruz se pokusil ustanovit nový rekord v nejdelší cestě z naší sluneční soustavy. Nakonec ale skončil uvězněn za hranicí naší galaxie, kde uvízl na dlouhé tři měsíce. Cesta sem mu přitom zabrala víc než měsíc, takže naděje na záchranu byla jen velmi malá. Na pomoc ovšem přispěchala skupina pilotů sdružených v neformální organizaci Fuel Rats, kteří pomáhají lodím v nouzi, kterým dojde palivo a jejich majitelé nejsou schopní si vlastními silami pomoci.
Je přitom pozoruhodné, že tito dobrovolníci ochotně nabízí asistenci hráčům, kteří sami pokouší hranice možného a v této snaze neuspějí. Musí tedy vyrazit na velmi dalekou cestu, pomoci “trosečníkovi” a navíc se bezpečně vrátit zpátky. To není práce pro každého. Najdou se ovšem neohrožení dobrodruzi, kteří neváhají strávit třeba 600 hodin jako v tomto případě výpravou na záchrannou misi.
Do záchranné operace se muselo zapojit hned několik lidí. Jen plánování a příprava akce zabrala přes tři dny.
Deluvian Reyes Cruz se na podobnou cestu ve snaze překonat rekord nevydal poprvé. Pár jich dokonce už v minulosti pokořil. Při svém šestém pokusu překonal své osobní maximum, ale posléze se mu jeho ambice staly osudnými. Do záchranné operace se muselo zapojit hned několik lidí. Jen plánování a příprava akce zabrala přes tři dny. Na samotnou cestu se pak vydalo pět pilotů, jen dva z nich ale mají dorazit až k cíli. Dva další tankery a jedna těžební loď fungují jako podpora.
Záchrannou operaci je a nadále bude možné sledovat živě na Twitchi. Stream běží i v tuto chvíli a v době psaní tohoto textu jej sleduje přes 200 lidí. Což není špatné číslo, když uvážíte, že momentálně video připomíná pověstný spořič obrazovky s letícími hvězdami. Hráč s přezdívkou Highwaywarrior je totiž jednoduše na cestě. K cíli by měl dorazit 23. února.
Deluvian Reyes Cruz se tak může těšit, že jeho čekání je téměř u konce. V prázdnotě visí už od listopadu. Pokud se operace povede, půjde o nejnáročnější úspěšnou záchrannou misi v historii hry. Její účastníci mají ostatně už praxi. Není to ani první případ, kdy vytahují z podobné šlamastyky někoho, kdo se pokoušel o rekord. Děje se tak opakovaně už od roku 2017 a na vině je obvykle špatný výpočet spotřeby paliva.
Abyste si udělali představu, kolik dní tyto rekordy obnáší, do vzdálenosti 65 788 světelných let se Deluvian Reyes Cruz dostal za 42 dní. Pokořil tak své dosavadní maximum. Pak ale udělal osudnou chybu. Ve snaze dostat se ještě o kousek dál vyčerpal nezbytné minimum paliva, které by mu umožnilo skočit rovnou bezpečně zpátky. To je přitom možné, zatímco dosáhnout těchto vzdálených míst lze jedině za pomoci pomalejšího způsobu cestování, takzvaného režimu supercruise.
Od záchranné skupiny už se mezitím odpojily dva zmíněné tankery a skočily zpátky do bezpečí.
Jednak tak uvízl kdesi ve vzduchoprázdnu a navíc se mu nepodařilo ani překonat rekord svého rivala, kterým je Kenneth McGrew, jak poznamenává magazín Rock Paper Shotgun. Ten se dostal až do vzdálenosti 65 804 světelných let od Slunce. Hráč s přezdívkou Highwaywarrior se účastnil už dřívějších podobně náročných záchranných misí. Právě on se podílel na více než třídenním plánování a nyní pilotuje jednu ze dvou lodí, která se dostane až k uvízlému kolegovi. Slibuje přitom, že jej dostanou domů.
Na dlouhé cestě za záchranou toho nemá tým tolik na práci, ale občas je přeci jen potřeba zkontrolovat správný kurz tak, že “trosečník” na chvíli aktivuje svůj nouzový maják. Od záchranné skupiny už se mezitím odpojily dva zmíněné tankery a skočily zpátky do bezpečí. Nevím, jak vy, ale já si zřejmě v sobotu nenechám finále téhle mimořádné operace ujít v živém vysílání, protože tohle bude větší doják než Armageddon a Gravitace dohromady.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Teď vážně. Je to opravdu zajímavé, jak se obraz společnosti dokáže odrážet i ve hrách. Supr je, že zde jde o ten lepší 🙂 Navíc to mám zrovna puštěné a na pozadí hraje pěkná hudba hodící se k práci a do toho komentuje pilot se svým britským přízvukem … paráda 😀
Supercruise do dobrý v rámci soustavy, ale cestovat s ním do mezihvězdného prostoru je cestování na dlouho – třeba rok reálného času.