Pokud vám není úplně jasné, proč by se nemělo o snahách Microsoftu získat prostřednictvím akvizice společnost Activision Blizzard hovořit jako o hotové věci, máme pro vás názorný příklad. Před dvěma lety oznámila společnost Nvidia, že za 40 miliard dolarů koupí od firmy SoftBank britskou společnost Arm. Ta se specializuje na výrobu čipů pro mobilní zařízení a jejími zákazníky jsou Apple, Samsung nebo Huawei. O akvizici se mluvilo jako o jedné z největších na poli subjektů zabývajících se výrobou polovodičových čipů a vyvolávala podobné otázky, jaké si hráči kladou v souvislosti s možným spojením Microsoftu a Activisionu. Jenže nejasná vyjádření o tom, nakolik otevřený dalším spolupracím by Arm po změně majitele zůstal, pravděpodobně povedou ke zrušení všech akvizičních plánů a Nvidia své snahy získat britskou firmu ukončí.
Podle jednoho ze zdrojů už měla Nvidia interně sdělit svým partnerům, že s dokončením akvizice nepočítá.
S odvoláním na zdroje blízké probíhajícímu vyjednávání přináší tyto informace agentura Bloomberg, která naznačuje, že Nvidia neučinila v uplynulých měsících žádný výrazný pokrok při snaze získat souhlas regulačních úřadů. Podle jednoho ze zdrojů už navíc měla Nvidia interně sdělit svým partnerům, že s dokončením akvizice nepočítá a SoftBank se prý už připravuje na uvedení Armu na burzu. Překážkami celé transakce přitom není jen nutnost disponovat souhlasem antimonopolních úřadů v USA, Evropě i Číně, ale také žaloba od Federální obchodní komise, která se snaží akvizici blokovat, a to minimálně do vypršení zákonné lhůty, do které musí být známo finální stanovisko. Lhůta vyprší letos v září a začíná být nepravděpodobné, že by to Nvidia i v případě trvajícího zájmu stihla.
BREAKING: U.S. antitrust officials sued to block Nvidia’s proposed $40 billion takeover of Arm Ltd., saying the deal would harm competition in the semiconductor market https://t.co/kLmMqyYwVZ pic.twitter.com/lhokGeg0g8
— Bloomberg (@business) December 2, 2021
Je však nutné upozornit, že zdroje Bloombergu nejsou stoprocentně přesvědčené, že Nvidia nezabojuje a údajně z jejich pohledu zůstává celá situace ještě otevřená. Těžko však soudit, nakolik v tom hraje roli skutečnost, že by firma musela platit i v případě neúspěchu. Jak už dříve vypočetl list The Telegraph, kvůli složeným zálohám může Nvidia přijít až o 1,25 miliardy dolarů, což rozhodně není málo, bavíme-li se o penězích, z nichž nebude mít společnost vůbec žádný užitek. Nebylo by proto překvapivé, kdyby Nvidia hrála až do poslední chvíle mrtvého brouka a nevyvolávala kolem akvizice – ať už úspěšně uzavřené, nebo zrušené – v podstatě žádný mediální rozruch, i když to už není příliš v její moci. Co se týče budoucnosti bez Armu, pro Nvidii by asi nešlo o klíčovou ztrátu, protože by i nadále mohla vyvíjet vlastní CPU založené právě na této architektuře. Jen by přišla o možnost vstoupit do vývoje a případně jej ohýbat pro sebe výhodným směrem.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.