branding
Nevídaná retro konzole. Místo obrazovky má osciloskop

Nevídaná retro konzole. Místo obrazovky má osciloskop

Duchovní nástupce Vectrexu vypadá jako herní konzole ze světa Falloutu

5. 12. 2018

Na módní vlně retro konzolí se nesnaží svézt jen giganti herního průmyslu jako Nintendo nebo Sony, ale i nadšenci a kutilové, kteří vytvářejí úplně nové staré herní konzole. Jedním takovým zařízením je i netradiční konzole Ocelot Arcade System. Tu od základu navrhl a postavil Mathew Carr a jde o unikátní podomácku vyrobený kus hardwaru, který jako výstupní zařízení nahrazující klasický displej používá osciloskop. Tedy něco, co máme nepochybně všichni doma. Ale žerty stranou, Ocelot Arcade System možná není určený masám, ale rozhodně je hodný obdivu.

Vektorová grafika má ten správný retro šmrnc, kterého se povede docílit málokterému podobnému pokusu. Zařízení dokáže vykreslovat poměrně komplexní 2D scény i trojrozměrné drátěné modely v reálném čase. A výsledkem je opravdu pěkná a stylová grafika. Za pozornost stojí i schopnost vyloudit čtyřkanálový zvuk. Jako ovladač pak netradiční konzole využívá třeba staré joysticky od Atari či Amigy nebo gamepady od Segy, které zapojíte do adekvátního portu na přední straně.

S podporou dalších vývojářů autor zařízení počítat nemůže, a tak se odvážně pustil i do vývoje vlastních her. V “nabídce” najdete hned dvě vestavěné exkluzivity, které mají demonstrovat schopnosti systému. Tou první je arkádová střílečka Starlynx inspirovaná sérií Star Fox od Nintenda. Tou druhou pak variace na Asteroids nazvaná vtipně Mattsteroids podle svého stvořitele. Navzdory zjevným zjednodušením jde o pěknou poctu původním hitům, přičemž obě hry se mohou pochlubit původním soundtrackem.

Zmíněné hry si ostatně můžete prohlédnout nejen v galerii, ale i na videu přímo v akci. Ve Starlynxu se stanete stejnojmenným pilotem, jehož domovský svět jménem Pawneria napadli zlovolní nepřátelé. Postavíte se jim ve stíhači jménem Lynxwing a nakonec musíte porazit i bosse, jímž je Menace Mantis. Vektorová 3D grafika zvládá 60 snímků za sekundu a navzdory mnoha objektům na obrazovce je překvapivě plynulá. Titulu nechybí žebříček nejvyššího dosaženého skóre ani úvodní animované intro. Mathew Carr pro něj zkomponoval pět originálních skladeb.

Nevídaná retro konzole. Místo obrazovky má osciloskop

Co to byl Vectrex

Osmibitová konzole se začala prodávat v roce 1982 za necelých 200 dolarů. Namísto televizi se zařízení spoléhalo na vlastní vestavěnou obrazovku, jejíž monochromatickou grafiku bylo možné “vylepšit” za pomoci různobarevných plastových fólií imitujících prostředí jednotlivých titulů. Na vektorové zobrazení tehdy sázela řada populárních automatových her, díky čemuž byla konzole časem schopná nabídnout i povedené porty takových arkád. Zařízení bylo staženo z trhu i v důsledku krize herního průmyslu v roce 1984. Šlo o jednu z mnoha obětí tehdejšího krachu.

Mattsteroids se hrají přesně tak, jak byste od variace na Asteroids očekávali. Se svou lodí jednoduše musíte zničit všechny dotírající asteroidy. Plynulá 2D grafika se opět pyšní frameratem 60 FPS, znovu nechybí původní soundtrack ani žebříček nejlepších výsledků.

Protože architektura zařízení dovoluje spouštět výhradně zabudované hry, jde spíš o domácí arkádu než klasickou konzoli v pravém slova smyslu. Teoreticky ale nic nebrání tomu, aby systém dokázal číst i hry uložené na cartridge. Unikátní systém s nestárnoucí vektorovou grafikou je poctou osmibitové konzoli Vectrex z zoku 1982.

Ocelot Arcade System netradičním způsobem kombinuje moderní prvky se starodávnou technologií, která působí jako něco, co k nám propadlo červí dírou z nějakého alternativního vesmíru, v němž je dnes Vectrex nejpopulárnější herní konzolí a svět vypadá asi jako ve Falloutu.

Mathew Carr na své konzoli pracoval od roku 2014, ale bohužel se nechystá nabídnout ji potenciálním zákazníkům. Existuje jen jediný prototyp a pokud byste zatoužili po podobném kousku, museli byste si ho sami postavit. Což ostatně není úplný nesmysl, protože celé zařízení na svém webu detailně popsal a zdokumentoval. Navzdory tomu, že Ocelot Arcade System není v prodeji ani v nějaké limitované edici, o níž by byl mezi sběrateli nepochybně zájem, zařízení propaguje stylová reklama napodobující ty na videohry z osmdesátých let.

Bizarní zařízení má navíc povedenou krabici a i když byste mohli namítnou, že jde o úplnou zbytečnost, jde o jednu z nejmilejších, jakou jsme kdy viděli. Ocelot Arcade System netradičním způsobem kombinuje moderní prvky se starodávnou technologií, která působí jako něco, co k nám propadlo červí dírou z nějakého alternativního vesmíru, v němž je dnes Vectrex nejpopulárnější herní konzolí a svět vypadá asi jako ve Falloutu.

Více informací o zařízení včetně podrobné dokumentace najdete na webu autora.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru