Pořadatelé německého Gamescomu letos v březnu potvrdili, že se akce konečně vrací zpět na výstaviště v Kolíně nad Rýnem. Radostnou zprávu pro mnoho evropských fanoušků videoher ale záhy začaly hatit náznaky, že přítomnost velkých vydavatelů a vývojářů není rozhodně zaručena a s postupem času se situace v tomto ohledu jen zhoršovala. Dozvěděli jsme se už, že v Kolíně nebude mít svůj stánek Activision Blizzard, Take-Two, Wargaming, Nintendo a nově na seznam absentérů přibyla také společnost Sony.
+++ Eilmeldung +++#Sony #PlayStation nimmt nicht an der #Gamescom teil.
+++ Breaking News +++
No Sony Interactive at #Gamescom2022. #exklusiv #koeln #colognehttps://t.co/GU9jEqP7fT— GamesWirtschaft (@gameswirtschaft) June 21, 2022
Informaci přináší magazín Games Wirtschaft, který na začátku června přinesl zprávu týkající se Nintenda. Nyní se obrátil na zástupce PlayStationu v Německu a nechal si potvrdit výše uvedené stanovisko. Přitom Sony vždy patřila mezi tradiční účastníky a na evropských hráčích rozhodně nešetřila. V roce 2019 si pro ně připravila ukázku z Death Strandingu a její velký stánek využívali i partneři z řad vydavatelů, kde se díky tomu mohlo ve velkém prezentovat například Call of Duty či Control od Remedy.
Znamená to také, že hráči přijdou o možnost vyzkoušet si některé z očekávaných letošních titulů, jako je (stále) God of War Ragnarök nebo potenciálně i Hogwarts Legacy, které by se už mohlo na konci léta světu blíže ukázat. Vše ale patrně souvisí s tím, že vydavatelé her v době pandemie přerušili vývoj hratelných ukázek pro veletrhy, který může spolykat poměrně hodně času a nemají co ukazovat. Zároveň to ale může v tomto ohledu vytvořit nebezpečný trend, kdy se už nebudou chtít vývojáři k této práci vrátit vůbec, což by mohlo ve výsledku znamenat i drastické snížení demoverzí a ukázek, z nichž by bylo možné ještě před vydáním přinést nezaujaté dojmy pro případné zákazníky.
V kontextu postupného odhlašování velkých firem z Gamescomu se navíc začíná slíbené číslo 250 vystavovatelů jevit stále zvláštněji. Ačkoliv pořadatelé slibují na první pohled značné množství stánků, zatím nepřišel žádný podrobnější seznam a je klidně možné, že zahrnují i všechny drobné prodejce reklamních předmětů a podobné firmy. Na druhou stranu, stále bychom se na Gamescomu měli dočkat her od THQ Nordic, Koch Media nebo Bandai Namco, důvodů, proč jet 24.-28. srpna do Kolína nad Rýnem ale povážlivě ubývá.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
I přesto bylo vidět, že veletrh je o něco menší. Možná kvůli cenám pronájmů, možná kvůli covidu, který v zahraničí rezonuje mnohem více než u nás (mimochodem první den veletrhu bylo znatelně méně návštěvníků než před covidem včera už byla návštěva obdobná jako to bylo dříve), možná kvůli absenci nových věcí v portfoliu, některých firem.
Teď si vezměte herní průmysl. Na hrách nepotřebujete vidět nic než obraz a slyšet zvuk a k tomu vám stačí vlastní počítač. Když si kupujete hru tak kupující riskuje ztrátu peněz za jednu hru (2 000 Kč) nikoli miliony jako při nákupu přístrojů. Jasně špatnou hrou naštvete komunitu, ale máte pocit, že když ta samá firma vydá následně dobrou hru, že by si ji lidi nekoupili, protože ta hra před tím byla špatná? Takhle herní průmysl zjevně nefunguje částečně kvůli FOMO částečně kvůli cenám atd. Při nákupu špatného stroje do laboratoře riskujete hodně u hry riskuje jedinec a málo.
Možná, že by ty firmy neměly na veletrhu co ukázat. Na veletrhu chcete ohromit nikoli předvést demo hry, co je 7 let ve vývoji. Je zjevné, že řada AAA titulů má problémy s vývojem ale na veletrh nejedete kvůli Indie hrám jedete tam kvůli těm TOP titulům. Možná jsou jen částky za nájmy tak vysoké, že se to firmám nevyplatí. No a v neposlední řadě, možná že se lidi stále obávají Covidu a v vzhledem k tomu, že zde máme nové mutace, které třeba v Holandsku problémy již dělají, tak se firmy prostě jen rozhodli takovou akci s rizikem nákazy vynechat.
Pořadatelé už nebudou mít vůli dělat tyto akce když na ně začne chodit min návštěvníků nebude to pro ně z hlediska byznysu udržitelné.
Je to veliká Škoda že radši vše směřují na on-line