Na začátku června představila společnost Meta svůj nový VR headset Quest 3, který vyjde na podzim tohoto roku. Během prezentace byla slíbena spousta vylepšení oproti předchozí generaci a na první pohled tou nejviditelnější je o 40 % tenčí vzhled – díky němu bude VR headset lehčí a připomínat více brýle nežli helmu. Quest 3 bude disponovat plochými čočkami, které jsou lehčí a díky své menší velikosti mohou být umístěny blíže k displejům, což napomáhá po designové stránce tomu, aby byl celý headset kompaktnější. Jako příklad můžeme uvést VR headsety, které tyto čočky již využívají, a to jak Quest Pro, tak třeba levnější Pico 4. Právě u nich si lze všimnout, že došlo ke značnému zmenšení samotného pouzdra, v němž je umístěn nejen nezbytný hardware pro zpracování virtuální reality, ale také displeje s čočkami.
Redesign se dotknul také u ovladačů, které Meta nazývá Touch Plus, na nichž se již nenachází sledovací oblouk s infračervenými diodami. Tento oblouk mohl čas od času překážet hráčům v situacích, kdy museli dát ovladač blíž k sobě a docházelo tak k jejich nechtěnému kontaktu. U nových ovladačů se můžeme těšit na haptickou odezvu TruTouch, která se má postará o kvalitnější a přesnější vibrace. Meta s touto technologií debutovala poprvé u ovladačů Touch Pro, které byly dodávány ke Questu Pro – ty šlo i zvlášť zakoupit a spárovat s Questem 2, což nově půjde i u Questu 3 pro ještě lepší zážitek.
I tentokrát bude podporován handtracking, tedy sledování rukou. V nich tak nemusíte držet žádné ovladače a veškerou interakci provedete pohybem rukou nebo pomocí různých gest. Lepší vnější senzory by se měly postarat o přesnější sledování končetin a kromě navigace v menu či přehrávání filmů budete moci tuto funkci využít i u některých her, které ji podporují – například Puzzling Places, Little Cities, Cubism či Hand Physics Lab. Meta rovněž potvrdila zpětnou kompatibilitu více než 500 titulů, takže nejen ty výše zmíněné si budete moct zahrát i na Questu 3. Na Meta Gaming Showcase pak byly oznámeny nové tituly, které si užijete nejvíce na novém Questu, ale podporovány budou i pro Quest 2. Největší zájem vzbudila pokračování her Asgard’s Wrath 2 a Arizona Sunshine, tyto hry si zahrajete přímo v headsetu, takže není zapotřebí připojovat jej k počítači.
Technologie Meta Reality umožňuje plynule propojit váš fyzický svět s tím virtuálním a Quest 3 by měl v tomto ohledu nabídnout z celé produktové řady historicky dosud to nejlepší
O lepší rozlišení se pak postará čip Snapdragon nové generace od Qualcomm Technologies. Ten poskytuje více než dvojnásobný grafický výkon v porovnání Questem 2. To znamená, že se dočkáme plynulejšího výkonu a lepších detailů ve hrách s tím, že by přirozeně nemělo v takové míře docházet na velmi nežádoucí poklesy snímkovací frekvence. A obávat se nemusíte ani o přílišné „uzamknutí“ do virtuální reality – technologie Meta Reality umožňuje plynule propojit váš fyzický svět s tím virtuálním a Quest 3 by měl v tomto ohledu nabídnout z celé produktové řady historicky dosud to nejlepší. Zařízení překračuje dnešní smíšenou realitu tím, že inteligentně rozumí objektům ve vašem fyzickém prostoru a reaguje na ně. Umožňuje vám procházet tímto prostorem přirozenými způsoby, které byly dříve téměř nemožné.
Nespočet senzorů na vnější straně Questu 3 se postará o dobré fungování High-fidelity color Passthrough. Díky němu vám bude umožněno interagovat s virtuálním obsahem a fyzickým světem současně. K názorné ukázce Meta ukázala video ze hry Demeo, což je desková hra nejen pro virtuální realitu. Tu si nyní můžete zahrát například na svém skutečném stole v obyváku, kdy kolem sebe si skutečný pokoj ozdobíte dalšími dekoracemi z virtuálního světa. Barevný passthrough a také vyšší rozlišení externích kamer vám umožní sledovat vaše okolí bez toho, aniž byste museli sundávat headset z hlavy.
Důležité také je, že díky Questu 3 se dostanete podle Mety k virtuální realitě levněji, ovšem s přihlédnutím k tomu, že společnost zařízení porovnává s Questem Pro, jehož cenovka dodnes přesahuje 30 tisíc korun. Quest 3 si budete moct zakoupit za cenu odpovídající 499 dolarům ve 128GB variantě, ale očekávat můžete i varianty s větším uložištěm. Například Quest 2 přišel i se 64GB variantou, ale ta byla po několika měsících stažena z prodeje, jelikož toto uložiště nebylo dostatečné pro některé hráče, přestože VR tituly pro Quest 2 málokdy překročí velikost 5 GB. Najdou se však výjimky jako Medal of Honor: Above and Beyond, který zabíral více než 42 GB místa na disku. Komu se nechce čekat na nový Quest a zároveň doma nemá žádné řešení pro virtuální realitu, potěší ho možná, že byl zlevněn Quest 2. Ten zakoupíte nově za 299 dolarů ve 128GB verzi a za 349 dolarů v 256GB verzi, což se projevilo i na českých cenách.
Přestože Quest 3 nastavuje nový standard pro smíšenou realitu a pohlcující hraní v té virtuální, Quest 2 zůstává cenově nejdostupnějším VR headsetem od Mety, a pokud ho vlastníte, pravděpodobně vám ještě nějakou dobu vystačí. I nadále budou vycházet aktualizace jak pro Quest 2, tak Quest Pro, včetně optimalizace výkonu. Meta už dokonce vyčíslila, že počítá s až pětinovým nárůstem výkonu u Questu 2 a 11 procent u Questu Pro. Těžit by z toho měly funkce dynamického školování obrazu, díky kterému mohou hry a aplikace využívat zvýšenou hustotu pixelů bez poklesů snímků za sekundu. Je však na vývojářích, jak zapracují nové možnosti stávajících VR headsetů do svých her a aplikací. Více informací k virtuální realitě v podání Mety přijde 27. září během prezentace Meta Connect.