Česká videoherní scéna zažívá další návrat klasiky, tentokrát jde o freeware multiplayerovou akci Bulánci z roku 2001, která si získala oblibu mnoha hráčů a našla cestu nejen na většinu školních počítačů. Nový projekt, za kterým stojí původní SleepTeam, není typické pokračování – Bulánci 2.0 nabídnou přepracovanou grafiku, staré, ale i nové mapy, oblíbenou hratelnost a také možnost zahrát si nejen na PC, ale také dalších platformách. Hra podobně jako sedmý Polda vsadila na komunitu a spustila svou kampaň na Startovači, kde na sebe zájem hráčů nenechal dlouho čekat. Autoři si řekli o 500 000 korun, které se podařilo vybrat v průběhu prvních dvou hodin, v době psaní této zprávy už SleepTeam dokázal vybrat přes 750 000 Kč.
Kultovní střílečka s krvežíznivými polštáři v hlavní roli se dodnes těší velké oblibě a za 20 let nasbírala dokonce přes 16 milionů stažení. Tomu nepochybně pomohla snadná dostupnost, zábavná hratelnost a nezapomenutelná zvuková stránka, ať už jde o hlasové projevy bulánčích pistolníků nebo chytlavý soundtrack Lubora Kopeckého. Není tedy divu, že se o jejím návratu už mnohokrát mluvilo i spekulovalo. Nyní studio SleepTeam konečně plní přání a pouští se do plného oživení Bulánků, kteří doteď alespoň částečně přežívali díky komunitě a dostupného editoru. Zapojení komunity by se nemělo vytratit ani teď, o čemž ostatně svědčí samotná kampaň.
Dnes už jsou původní Bulánci zastaralí a po síti je spustí opravdu jen málokdo. Rozhodli jsme se proto vytvořit jejich nástupce, který by dále nesl pochodeň za práva těchto měkkých hrdinů.
Noví Bulánci nabídnou vše, co si nostalgie žádá, ale přinesou i řadu vylepšení. Ať už jde o moderní grafické „povlečení“ již známých map, 3D zpracování, nové úrovně, změny počasí, rozšíření příběhového pozadí a v neposlední řadě také moderní doplňky pro samotné Bulánky. Hra nabídne klasické přestřelky, dobývací mód, ale i kampaň, jež bude hratelná jak samostatně, tak v kooperaci. Důležitá je také snaha rozšířit Bulánky za hranice počítačů a hráči by si podle současných plánů měli vylepšenou legendu zahrát příští rok také na obou generacích PlayStationu, resp. Xboxu a dále na Switchi a v případě úspěchu i na mobilních zařízeních.
Tvůrci na Startovači požadovali 500 tisíc korun, velmi rychle se však ukázalo, že zaznamenají podobný úspěch jako sedmý Polda, neboť se již za pouhou hodinu dostali přes polovinu požadované částky a svého cíle dosáhli již po hodině a čtyřiceti minutách. Přispívajícím je pak klasicky nabízena možnost podpořit jen tak, nebo skrze jednotlivé stupně získat samotnou hra, předběžný přístup, ale pro movitější nebo větší fanoušky jsou připraveny i sběratelské figurky, stolní hra, sběratelské balíčky, VIP party s tvůrci, speciální kniha poezie Bulánků nebo dokonce dort či možnost nadabovat si vlastního Bulánka ve hře.
Krátce před Vánoci 2001 vyšla první verze hry, jež byla pak postupně obohacena o další mapy a zbraně, přičemž poslední oficiální verze přišla v roce 2005 právě společně s editorem map.
Kampaň na Startovači poběží třicet dní, a tak nezbývá než čekat, kolik financí se hře nakonec povede vybrat. Jisté však je, že Bulánci i po takové době dokážou oslovit mnoho hráčů, současně to svědčí o síle kultovního statutu, jež si dokázala hra (společně s dalšími českými tituly) u nás vydobýt. Pokud byste se chtěli k podpoře české herní klasiky připojit, měli byste si pospíšit, jelikož některé unikátnější odměny mizí rychle, případně se vyplatí sledovat aktualizované oficiální stránky, jelikož je možné, že na nás budou čekat díky obrovskému zájmu i nějaká další překvapení.
Co se týče původní hry, vývoj započal již v roce 1999 po dokončení prvního Poldy, na jehož pokračování se už přesunul tým ze Zima Software, a tak se trio vývojářů ve složení Jaroslav Wagner, Radek Matějka a Lubor Kopecký naplno pustilo do polštářů. Jejich ideální představou byla malá hra bez nutnosti instalace, kterou by bylo nadále možné rozšiřovat, což se povedlo. Krátce před Vánoci 2001 vyšla první verze hry, jež byla pak postupně obohacena o další mapy a zbraně, přičemž poslední oficiální verze přišla v roce 2005 právě společně s editorem map. V roce 2003 byla rovněž distribuována anglická verze hry do zahraničí a v roce 2009 se Bulánci dokonce podívali prostřednictvím Javy na mobilní, tehdy ještě tlačítkové, telefony, kde je šlo hrát přes Bluetooth.