Krátce nato, co se s ratingem a zákazem kvůli marihuaně v Austrálii potýkalo DayZ od českého studia Bohemia Interactive, se tamní regulace videoher skloňovala znovu v souvislosti s dalším velkým domácím projektem, který se proslavil po celém světě. Australská klasifikační komise odmítla udělit rating české hře Kingdom Come: Deliverance od pražského studia Warhorse, respektive se zdálo, že mu ho odebrala.
Chvíli se spekulovalo, že důvodem by z nějakého důvodu mohla být scéna z expanze A Woman’s Lot, v níž Tereza čelí pokusu o znásilnění.
Navzdory tomu, že samotný titul vyšel už loni, od vydání posledního DLC uplynulo několik dlouhých týdnů a rovněž takzvaná Royal Edition, tedy kompletní verze včetně rozšíření, obdržela rating už v květnu. V databázi této organizace byl najednou u projektu zobrazen status RC (refused classification), což jinými slovy znamená, že hra nesmí v Austrálii vůbec na trh.
Chvíli se spekulovalo, že důvodem by z nějakého důvodu mohla být scéna z expanze A Woman’s Lot, v níž Tereza čelí pokusu o znásilnění. Nicméně se pravděpodobně jednalo o nedorozumění nebo výsledek nějaké zatím blíže neupřesněné chyby v systému. Během pár dní se totiž u KCD znovu objevila nálepka R18+, kterou měl počin už dříve. Warhorse v tom přitom nebyli sami. Stejná věc se přihodila i studiu Compulsion Games, respektive jejich titulu We Happy Few. Podle informací IGN se navíc zákaz snad neprojevil v praxi a hry měly být nadále v prodeji.
Není ale s podivem, že původní zpráva vzbudila značný rozruch. Několik her nejen v poslední době skutečně v Austrálii narazilo na problémy s uvedením na trh, zatímco ve zbytku světa podobné potíže řešit autoři nemuseli. Pokud chtěli projít, museli svou hru upravit, tak jako se tomu stalo v případě DayZ. Je proto pochopitelné, že hráči ochotně uvěřili, že se jedná o další případ extrémní přísnosti australské ratingové komise.
Ještě předtím, než se situace vrátila do původního stavu, se k případu vyjádřil spoluzakladatel Warhorse Daniel Vávra s tím, že se cítí znovu mladý. “Naposledy jsem zažil cenzuru jako dítě v komunistické zemi,” napsal na Twitter. A v nadsázce dodal, že by raději neměl cestovat do Austrálie, aby se vyhnul zatčení ze své zločiny. Nakonec se naštěstí ukázalo, že žádným omezením v tomto případě vývojáři nečelí.
I feel young again! Last time I experienced censorship was during my childhood in a communist country. #GoodOldTimes #ThoughtPolice I guess I should not visit Australia in order not to be arrested for my crimes – which is having a lead female char attacked by enemies in a game. https://t.co/KWQllWDzvf
— Daniel Vávra ⚔ (@DanielVavra) August 21, 2019
V tuto chvíli stále není přesně jasné, proč KCD znovu procházelo hodnocením v rámci automatického on-line nástroje IARC, v němž vývojáři a vydavatelé musí popsat potenciálně nevhodný obsah her, aby mohly s příslušným ratingem posléze vstoupit do digitální distribuce v Austrálii. Tento proces totiž zřejmě stál na začátku změny ratingu. Krabicová verze se v každém případě nikdy neobejde bez hodnocení skutečné komise a od ní už Kingdom Come dříve obdrželo zmíněný rating R18+.
Důvodem, proč bezplatný nástroj vyhodnotil nyní hru jinak než dříve odborný orgán, ale může být skutečnost, že program nedokáže vyhodnotit (ne)vhodnost produktu tak citlivě jako skuteční lidé, kteří berou v úvahu různé souvislosti. V každém případě si přes veškeré nejasnosti můžeme oddychnout, že český digitální středověk se u protinožců žádných restrikcí obávat nemusí.
So it seems, we are not banned in the end! „…since yesterday, the automated International Age Rating Coalition game classification tool generated RC ratings for Kingdom Come been amended and now reflect the same R18+“ Dont know about @DayZ status though https://t.co/gE6nFNhjKh
— Daniel Vávra ⚔ (@DanielVavra) August 22, 2019
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Ale pokud už je udělený ke hře rating placenou komisí, tak ten má vždycky přednost.