Jak už jsme vás na Vortexu několikrát upozornili, na přelomu letošního jara a léta by už měla být známa stanoviska všech regulačních úřadů, které v jednotlivých zemích a regionech rozhodují o akvizici společnosti Activision ze strany Microsoftu. Evropská komise si vzala čas do dubna, ve Spojených státech proběhne antimonopolní soud s Microsoftem vedený Federální obchodní komisí a ve Velké Británii rovněž potřebují trochu času navíc. Rozhoduje se o tom, zda bude mít sloučení obou zmíněných společností dopad na konkurenceschopnost dalších subjektů na trhu, případně jak celá situace ovlivní další výrobce konzolí a vydavatele her. Faktem ovšem zůstává, že první souhlasné verdikty už začaly přicházet – psali jsme například o Brazílii či Saúdské Arábii – takže jisté očekávání už bylo nastaveno a ve shodném duchu teď proudí zprávy z Japonska.
Japan’s competition regulator has approved Microsoft’s proposed acquisition of Activision Blizzard.
The JFTC says the deal „would not substantially restrain competition“, and that it will not attempt to block it.https://t.co/Shgpgi9E6b pic.twitter.com/noNsCsdtRA
— VGC (@VGC_News) March 28, 2023
Tamější regulátor totiž potvrdil (přes VGC), že na akvizici neshledává nic závadného a nebude obchod žádným způsobem blokovat. Japonská obchodní komise prošla všechny potřebné dokumenty, celou transakci pečlivě přezkoumala a došla k závěru, že by pravděpodobně nevedla k podstatnému omezení hospodářské soutěže v žádné konkrétní oblasti. Komise rovněž vyslovila přesvědčení, že by nemělo dojít ani k žádnému významnému omezení vývoje pro další platformy, včetně distribuce již hotových kopií zákazníkům. Zde japonský regulační úřad zmiňuje, že fyzický prodej her významně ustupuje tomu digitálnímu, takže ani v tomto ohledu by akvizice neměla stát v cestě obvyklému fungování trhu.
Tuto zprávu Microsoft nepochybně uvítá, protože s ní lze poměrně silně argumentovat u dalších regulátorů a začíná se projevovat, že kampaň, kterou redmondský technologický gigant vede, začíná nést ovoce. Férově ale doplňujeme, že Microsoft poskytl svým konkurentům značné závazy, a to nejen stran vydávání Call of Duty na PlayStationu či Switchi, ale také ve smyslu dostupnosti vlastních her v nabídce konkurenčních streamovacích platforem či příslibu obsahové i funkční parity titulů od Microsoftu na dalších herních systémech. Do karet pak může Microsoftu hrát i skutečnost, že 11 členů Kongresu dle informací agentury Axios vyzvalo k prošetření tendence Sony zajišťovat si exkluzitivu populárních japonských titulů pro PlayStation. Tím efektivně dochází k blokování vydávání na Xboxu a zmíněné členové Kongresu za tím vidí i ohrožení pro americký export.
Members of Congress from both sides of the aisle are pressing the Biden administration to take action on PlayStation-Xbox console competition in Japan. https://t.co/fu9Puci6tW
— Axios (@axios) March 27, 2023
„Účinná politika japonské vlády, která společnost Sony nepostihuje, se zdá být vážnou překážkou pro americký export, což má reálné dopady na společnost Microsoft a mnoho amerických herních vývojářů a vydavatelů, kteří prodávají své hry celosvětově, ale jejich příjmy v Japonsku jsou těmito praktikami snižovány,“ uvádí se v prohlášení. Mluvčí Microsoftu David Cuddy pak k celé záležitosti dodal, že protisoutěžní taktiky společnosti Sony si zaslouží diskusi a Microsoft vítá další vyšetřování, které zajistí rovné podmínky ve videoherním průmyslu. Jde o poměrně efektivní otočení kormidlem, které má navíc jasně poukázat, jak dominantní postavení Sony má a jak marginální má být dopad získání Activisionu. To pak ostatně ve svém předběžném závěru zmiňuje i britský regulátor, který uvedl, že v případě schválení transakce nedojde k narušení hospodářské soutěže v oblasti her a začíná se zdát, že Microsoft kráčí k vítězství. Jasno budeme mít za několik týdnů.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.