branding
DreadOut 2, Digital Happiness, Indonéský survival horor se inspiroval sérií Fatal Frame

Indonéský survival horor se inspiroval sérií Fatal Frame

DreadOut 2 vychází z japonských klasik, ale straší hráče legendami i folklórem z Indonésie

16. 8. 2019
Název: DreadOut 2 Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: , Datum vydání: 20. 2. 2020

Pokud jste viděli například thajský horor Shutter, tedy originál z roku 2004 a nikoli slabý americký remake z roku 2008, pak určitě dobře víte, že zajímavé strašidelné příběhy umí napsat nejen Japonci či Korejci. Přesvědčit se o tom mohli už před pár lety i hráči indonéského survival hororu DreadOut od studia Digital Happiness. Titul od místního malého nezávislého týmu se výrazně inspiroval japonskou konkurencí z přelomu tisíciletí a zdaleka nejvíc připomíná sérii Fatal Frame, respektive Project Zero od Koei Tecmo.

My se ale budeme věnovat pokračování, které už několik měsíců vzniká. DreadOut 2 je relativně tradiční third person survival horor, který kombinuje akční i adventurní pasáže, jako to mají příznivci klasik rádi. Hra nejenže vzniká v Indonésii, ale je i zasazená do této země a točí se okolo místních legend a pověstí. Poznávacím znamením je boj s nadpřirozenem za pomoci mobilního telefonu, respektive kamery, ale obvyklé strašení novinka kombinuje s průzkumem města i sondou do života středoškoláků.

Vedle hlavních případů nás čekají rovněž nějaké vedlejší úkoly, které se všechny točí okolo asijských mýtů.

Ve hře nebudeme narážet jen na nepřátelské duchy, které je třeba za pomoci objektivu paralyzovat, ale i normální NPC, i když ani ti nemusí být vždy výhradně lidmi. A vedle hlavních případů nás čekají rovněž nějaké vedlejší úkoly, které se všechny točí okolo asijských mýtů. Autoři slibují množství aktivit a možnost prozkoumat důkladně celou mytologii spirituálního světa. To však neznamená, že by vše hře chyběla akce nebo souboje s bossy.

Hlavní hrdinkou je opět mladá dívka jménem Linda, ale už má být zocelená předchozími zážitky, a právě proto bude hra akčnější než jednička. Není to už ta bezbranná středoškolačka jako na začátku, i když nadále studuje a nosí školní uniformu. Pořád platí také to, že jsou atmosféra, nepřátelé i kulisy spojené s místní kulturou. Novinkou mají být naopak drobné RPG prvky. Těmi však nechce studio hráče zahltit.

Indonéští vývojáři se včera pochlubili novým trailerem a i když se samozřejmě technickým zpracováním novinka nemůže vyrovnat nejsilnější konkurenci, má šmrnc i atmosféru, která ji činí nezaměnitelnou. Na grafice ostatně autoři chtějí zapracovat a vylepšit ji. Zatímco tak originál běžel ještě na Unity, druhý díl už pohání Unreal Engine od Epicu. Výsledkem jsou třeba detailnější modely hrdinky i nepřátel. Plynulejší by měla být také hratelnost a celkově chce působit titul realističtějším a filmovějším dojmem.

O popularitě této značky svědčí mimo jiné skutečnost, že se dočkala nejen vlastního komiksu, ale dokonce rovněž filmové adaptace, která prý není úplně špatná. Také se od vydání prvního dílu série rozrostla o samostatné rozšíření s podtitulem Keepers of the Dark nebo VR zážitek pod názvem DreadEye. Digital Happiness jednoduše stvořili vlastní malý vesmír, který už není radno přehlížet.

Autoři sebekriticky přiznávají, že první díl měl své nedostatky. Dvojka by je měla pokud možno napravit a posunout studio dál. DreadOut 2 bohužel zatím nemá stanovené ani předběžné datum vydání. Už za pár dní se ale bude prezentovat v německém Kolíně nad Rýnem na veletrhu Gamescom, kde si ho třeba vyzkoušíme i my.

Asijská mytologie má pro hororové hry obrovský potenciál, který jsme dosud nevyčerpali. Šestidílná antologie od HBO nazvaná Folklore z loňského roku, jejíž jedna epizoda byla rovněž inspirovaná indonéskými legendami, byla další skvělým důkazem toho, jak originální dokáží být východoasijské duchařské příběhy. Rozhodně tak autorům držíme palce, aby přesvědčili co nejvíc hráčů o tom, že mistři strašení nepochází jen ze země vycházejícího slunce.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru