Nic se nemá přehánět a přirozené hranice by měly být stanovené u všeho. To samé by bez výjimky mělo platit i pro mikrotransakce ve hrách, což je poměrně vděčné a v pravidelných intervalech připomínané téma. Být v tomto ohledu kontroverzní není nikterak těžké, naštěstí v dnešní podobě herního průmyslu je už alespoň standardem nepřistupovat k takzvanému pay-to-win modelu a pokud už v nějakém titulu mikrotransakce jsou, tak jde většinou o formu kosmetických úprav hlavního hrdiny. Jenže jak dokazuje čerstvý příklad Dead or Alive 6, i v tomto ohledu je hranice smysluplnosti poměrně tenká a překročit ji není vůbec obtížné. Tento titul je přitom svým hraničním přístupem k mikrotransakcím poměrně známý, nicméně fanoušci hry to dosud brali. I přesto se ale nyní studiu Team Ninja podařilo šlápnout přes čáru a říci si o něco, nad čím dle reakcí na webu už i ti nejzatvrzelejší fandové kroutí hlavou.
Koei Tecmo Games tím efektivně zpoplatnili snad jeden z nejtriviálnějších zásahů do podoby herního avatara.
V jiných titulech je možné si za drobný ušetřený peníz koupit například jiné sako, barevnější texturu zbraně či klobouk, v Dead or Alive 6 je ale nově možné zajít si k virtuálnímu kadeřníkovi a nechat si obarvit hlavu. Team Ninja a potažmo vydavatel Koei Tecmo Games tím efektivně zpoplatnili snad jeden z nejtriviálnějších zásahů do podoby herního avatara. V tomto případě jde doslova jen o změnu barvy textury, k níž nebyla na pozadí zapotřebí ani tvorba nového modelu či složité programování. Navíc platí, že autoři mohou při změně černovlasé bojovnice na blondýnku postupovat úplně stejně, jako u jakékoli jiné postavy a u změny na libovolnou barvu a v pozadí tedy není třeba vytvářet cokoli složitého. A hlavně není zapotřebí jakkoli opakovaně zasahovat do kódu hry.
Konkrétněji je v případě novinky řeč o takzvaných Premium Tickets, za pomocí kterých lze měnit kostýmy. Jde o novinku týkající se americké i evropské PlayStation 4 verze hry, za pomocí níž lze odemykat jednotlivé kostýmy, jež byly dříve dostupné například pouze v dražších balíčcích. Tyto Premium Tickets se samozřejmě kupují za reálnou měnu, což se nedá považovat za neobvyklé, netradiční už je ale to, že za tyto takzvané lístky lze měnit i onu barvu vlasů. Změna zpět na původní barvu je sice zdarma, ovšem aby to nebylo tak jednoduché, opětovná změna na jinou než standardní barvu je zpoplatněna vždy, tedy i v případě, že daný hráč už v minulosti onu barvu zakoupil. Mezi fanoušky se díky tomu rychle ujala slova o pronajímání paruk. Jasně, jde sice „pouze“ o něco málo přes dvacet korun, jenže stejně tak jde i o princip. Proč zkrátka platit za něco tak obyčejného a z pohledu jiných her a vývojářských studí tak samozřejmého? A proč je to navíc zapotřebí platit při každé jednotlivé změně?
Nechybí například narážky na nově objevené dno, či slova o nebetyčné urážce všech fandů hry.
Nadšení komunity v tomto případě nezná mezí, a to ani v jinak poměrně tolerantní skupině fanoušků. Své o tom mohou vypovídat reakce na Twitteru a na diskuzi na Redditu. Nikde nechybí například narážky na nově objevené dno, či slova o nebetyčné urážce všech fandů hry. Pomyslnou korunu tomu ale dává web Free Step Dodge, kde lze dohledat i reakci technické podpory vydavatele hry. Z té vyplývá, že zpoplatnění opětovné změny barvy účesu není chybou hry a že se na této praktice v dohledné době zjevně nic měnit nebude.
Zda se to ale kdykoli v budoucnu změní a zda Koei Tecmo ustoupí rozhořčené komunitě, to se samozřejmě teprve uvidí, mluvit zde o nenažranosti je ale snad až příliš změkčilý výraz. Jde totiž opravdu jen o kosmetiku a něco o tom dokládá i technická povaha změny barvy vlasů. Celá transakce je totiž dle dosavadních postřehů fanoušků hry zaznamenána pouze na straně hráče a je zapsána jen v uložené pozici. Jakmile tedy dojde k vymazání uložené hry, ztrácí se tím i záznam o změně barvy vlasů.
Mluvit o překročení jisté hranice je zrovna v případě Dead or Alive 6 přinejmenším ironické. Jestliže zavítáme na Steam, tak tam základní verze hry takřka přesně rok po vydání hry (1. března 2019) stojí bez jednoho centu rovnou 70 eur, čili málem 1800 korun. K dispozici je ale i F2P verze s pár bojovníky, jenže to ve své podstatě vlastně nic moc neřeší, neboť výčet dostupných přídavků čítá několik set položek v hodnotě téměř 2000 eur, což při zaokrouhlení znamená přes 50 tisíc korun. Fanoušci hry ale mohou – právem – namítnout, že jde o zavádějící údaje, neboť i v tomto případě jako u řady jiných her platí, že takzvané season passy obsáhnou celou řadu menších přídavků. Ovšem na druhé straně platí, že některé ty season passy jsou dražší než základní verze hry a navíc zdaleka neobsahují vše.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.