branding
Minecraft, Mojang, Herní NFT se staly prostředkem prvního většího podvodu

Herní NFT se staly prostředkem prvního většího podvodu

Majitelé serveru pro Minecraft prodali tokeny za 1,2 milionu dolarů. Pak se rozhodli zmizet

Zdroj: Blockverse
30. 1. 2022
Název: Minecraft Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , , , , Žánr: , Datum vydání: 18. 11. 2018

Jednou z nejčastějších výtek, která se objevuje v diskuzích o herních NFT, je potenciálně vysoké riziko podvodu. Ačkoliv by se ho téměř jistě nedopustily velké společnosti typu Ubisoft, Square Enix nebo Konami, které už o NFT spojené s hrami projevily svůj zájem, nový trend může přilákat i mnohem menší a znatelně rizikovější subjekty. Pokud jste si dosud nedokázali představit, jak by k takovému podvodu mohlo dojít, magazín PC Gamer popisuje nepříjemnou situaci kolem Blockverse – neoficiálního serveru pro Minecraft, do kterého měli hráči získat vstupenku nákupem jednoho z 10 000 NFT. Šlo o skiny pro avatary, do kterých se hráči na zmiňovaném serveru obléknou, a zřejmě vás nepřekvapí, že po všech emitovaných NFT se jen zaprášilo. Jejich autoři a správci Blockverse během necelých osmi minut inkasovali přibližně 1,2 milionu dolarů v kryptoměně Ethereum, ovšem o několik dní poté se pokusili zmizet. V jednu chvíli došlo na vypnutí serveru, smazání oficiálních stránek i Discordu a hráči si začali velmi rychle uvědomovat, že se stali obětí prvního většího podvodu spojeného s herními NFT.

Začátek celého příběhu působí nevinně, vezmeme-li v potaz, že existuje myriáda serverů, na který se hráči dostanou až po zaplacení jednorázového či měsíčního poplatku. Spojení s NFT se tudíž mohlo zdát jako elegantnější a modernější řešení, které navíc přichází s možností svou vstupenku prodat dalšímu zájemci. Každý byl obeznámen s tím, že i ze sekundárních prodejů budou majitelům Blockverse plynout poplatky, ale ani to není na poli NFT žádnou výjimkou. Jinak řečeno, prodej skinu za necelých 3000 korun se mohl zdát trochu bizarní, ale nešlo o nic neobvyklého, co by už dopředu vysílalo zájemcům varovné signály. Jak už ale bylo uvedeno výše, krátce po prodeji všech tokenů se po provozovateli slehla zem a snad jen narůstající tlak ze strany podvedených hráčů je přiměl k tomu, aby se po několika dnech ticha ozvali s reakcí a omluvou. Plnohodnotné vysvětlení a hlavně vyřešení situace ale zatím nepřišlo a nezdá se, že k němu vůbec vede cesta.

„Ahoj, všichni. Cítíme, že všem dlužíme omluvu a hlavně vysvětlení,“ začíná vzkaz, který se jen tak objevil na twitterovém účtu Blockverse čtyři dny po skončení prodeje NFT. „Blockverse měl být skvělý projekt, protože jsme do něj před spuštěním investovali obrovské množství času a prostředků. Vše bylo zcela legitimní – naše smlouva byla ověřena, herní infrastruktura plně nastavena a spuštění proběhlo hladce,“ rekapitulují provozovatelé serveru, který však v tuto chvíli nefunguje. Dále vysvětlují, že ihned po prodeji NFT se pustili do práce na budoucím rozšíření pro Blockverse, ale právě v tu chvíli si uvědomili, že zřejmě podcenili všechny možné problémy. Konkrétně zmiňují vysoké transakční poplatky pro interakci s blockchainem, nedostatečnou kapacitu serverů Blockverse a nepromyšlené využití tokenů $Diamond, generovaných ve hře. „Nakonec se věci začaly vymykat kontrole […] a po 18 hodinách od spuštění, kdy tlak narůstal a zvrhl se v obtěžování, vyhrožování a zveřejňování našich osobních údajů, tým zpanikařil a impulzivně smazal Discord,“ říkají lidé stojící za Blockverse.

Vypnutí serverů a smazání webových stránek pak přišlo proto, aby se zabránilo dalšímu obtěžování a narušování osobní bezpečnosti provozovatelů s tím, že se mělo všechno vrátit zpět, až by se situace zase uklidnila. „Ve skutečnosti dalo více práce všechno shodit, než nechat běžet, ale vše se dělo v zájmu ochrany osobní bezpečnosti,“ zní odůvodnění konkrétně, na které ale nenavazuje nic, co by naznačovalo návrat k původnímu stavu a tudíž i možnost uplatnit ony vstupenky v podobě NFT. „Bohužel, zatím nebyla možnost server znovu spustit, protože se celá situace ještě zhoršila. Jsme zklamaní, že komunita tak rychle skočila na falešná obvinění, ale stále věříme v náš projekt a jednáme s odborníky, jak bychom mohli pokračovat,“ dodávají majitelé Blockverse. Jako jednu z eventualit vidí předání všech přístupů a dat někomu z komunity, který by pak mohl server sám provozovat, to se ale hráčům příliš nezamlouvá.

Je velmi pravděpodobné, že se provozovatelé Blockverse ozvali jen z toho důvodu, že byli pomocí záznamů na Coinbase vypátrání a už se nešlo skrývat za hradbu internetové anonymity.

Téměř nikdo z těch, koho se celá záležitost týká, není přesvědčen o tom, že se projekt vrátí. Naopak, zaznívají poměrně silné výhružky, a to včetně žaloby, pokud nedojde k urovnání situace a naplnění hodnoty emitovaných tokenů. Je navíc velmi pravděpodobné, že se provozovatelé Blockverse ozvali jen z toho důvodu, že byli pomocí záznamů na Coinbase vypátrání a už se nešlo skrývat za hradbu internetové anonymity. To je ostatně onen problém spojený s narušováním osobní bezpečnosti, o kterém mluví provozovatelé serverů ve své zprávě, což doplňují další komentáře od podvedených hráčů. „Mysleli si, že mohou zmizet, ale teď si uvědomují, že máme tyhle stopy,“ uvádí členové komunity na vlastním Discordu, který ve světle popisovaných událostí spustili a zveřejňují další informace o vyjednávání s Blockverse.

Pokud by totiž k předání celého serveru do rukou komunity mělo dojít, její vedoucí požadují od autorů Blockverse navíc 200-400 ETH, aby mohli najmout lidi, kteří by server spravovali. Tím v podstatě dělají podvodníkům službu, když by se s největší pravděpodobností vyhnuli trestnímu stíhání a ještě by jim v tom nejpesimističtějším scénáři zůstalo 100 ETH z původního prodeje NFT, znamenalo by to ale rovněž fungování Blockverse a splnění všech práv, která majitelům těchto NFT náleží.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru