V roce 1981 v Texasu vznikla společnost Apollo, která vyvíjela hry pro Atari 2600. I když byla poměrně úspěšná a vyprodukovala víc než desítku titulů, stala se jednou z prvních obětí velkého krachu videoherního průmyslu z roku 1983. Ještě předtím se ale v kancelářích Apolla stalo něco poměrně mimořádného, čím se tahle společnost zapsala do dějin a mezi průkopníky svého oboru. A současně se tu zrodila jedna velká záhada.
Její zahrádku pustoší králíci a ona po nich hází vajíčka, aby jí neukradli mrkve.
Herní společnosti začátkem osmdesátých let lovily nápady, kde se dalo. I mezi fanoušky. A ti naopak často bombardovali vývojáře se svými koncepty titulů. A tak se stalo, že Apollo najalo mladou ženu vietnamského původu jménem Ban Tran, která přišla s nějakými zajímavými nápady, které sice přesahovaly možnosti tehdejších konzolí, ale zjevně jimi zaujala.
A tak vznikla hra Wabbit z roku 1982. Podle všech indicií první konzolový titul s ženou, která má jméno, v hlavní roli. Tahle postava se jmenuje Billie Sue a je to farmářka. Její zahrádku pustoší králíci a ona po nich hází vajíčka, aby jí neukradli mrkve. Možná to zní trochu bizarně, ale je to na svou dobu vlastně docela pohledná arkáda, která se hratelností příliš neliší od jiných stříleček. Třeba těch vesmírných.
Ban Tran neměla údajně vůbec žádné zkušenosti s vývojem her a Wabbit byl její debut. Navrhla ho i naprogramovala. To nebylo v osmdesátých letech až tak neobvyklé, když se herní průmysl teprve rodil. Někde se začít musí. Nebylo ovšem ani zdaleka běžné, aby začínající programátorka-žena zvládla udělat sama celou hru. Pamětníci navíc podotýkají, že vyvíjet pro Atari 2600 nebylo vůbec snadné. Někteří se proto domnívají, že musela mít alespoň nějaké technické vzdělání nebo jiné zkušenosti. Pak se prý přesunula k vývoji na Atari 5200.
O rok později však společnost Apollo zkrachovala a Ban Tran už žádnou další hru, pokud je nám známo, nedokončila. Podle některých zdrojů se mohla podílet i na dalších titulech Apolla, ale nejde to spolehlivě doložit. Stejně jako tvrzení, že se později připojila ke společnosti MicroGraphic Image, kterou založili někteří bývalí zaměstnanci Apolla. Tady údajně měla pracovat na nevydané verzi hry Solar Fox.
Ban Tran je skutečná, i když neznámá autorka, která nechala výraznou stopu v historii videoher.
Od té doby jakoby se po ní zem slehla. Tuhle pionýrku se herní historici jako Kevin Bunch a Kate Willaert snaží vypátrat a kontaktovat. Marně. Existuje hned několik překážek, které jim v tom možná brání. Ban Tran je údajně velmi rozšířené vietnamské jméno, a to i ve Spojených státech. Identifikovat tu správnou proto není hračka. Mohla se rovněž přestěhovat.
Další problém představuje skutečnost, že ženy se vdávají a obvykle přijímají manželovo příjmení. Nebo se po čase znovu rozvedou. To mimochodem podle historiků komplikuje i katalogizaci jejich práce v databázích, jako je třeba MobyGames. Na rozdíl od mnoha jiných příběhů, které v rámci seriálů herní mýty představujeme, se tenhle má zakládat na pravdě, i když trochu jako mýtus zní. Pokud nejde o nějaký letitý žertík nebo moderní prefabrikát, Ban Tran je skutečná, i když neznámá autorka, která nechala výraznou stopu v historii videoher.
Mohl by to samozřejmě teoreticky být pseudonym, ale její bývalí kolegové si na ni vzpomínají, i kdy jen matně. Třeba pro schopnost přicházet s originálními koncepty. Měla skutečně existovat, i když žádný z někdejších zaměstnanců nedokázal přivést historiky na konkrétní stopu. V roce 2013 na ni vzpomínal Dan Oliver s tím, že nikdo v Apollu moc nečekal, že přijde s něčím zajímavým. Ona ale všechny překvapila tím, jak jako jedna z mála nováčků zkoušela přicházet s originální nápady, i když nerealizovatelnými. Třeba něčím, co Dan Oliver přirovnal k sérii GTA. I podle něj vypadá Wabbit velmi dobře s ohledem na to, že jde o první hru Ban Tran a situaci, která podle něj ve společnosti panovala.
Můžeme si jen klást otázku, proč se Ban Tran nepovedlo najít. Možná nechce být objevena, možná k ní jednoduše tyto zprávy nedolehly. Od vydání její hry koneckonců uplynulo už bezmála 40 let. A jakkoli to možná zní morbidně, nemůžeme zcela vyloučit ani možnost, že už třeba nemusí být naživu. V každém případě je to pořádná záhada. Kevin Bunch a Kate Willaert své pátrání ale nevzdávají a nadále se snaží Ban Tran kontaktovat, anebo se spojit s někým, kdo by jim mohl říct víc. Doufejme, že jednoho dne uspějí.
Update: Po 40 letech se povedlo vypátrat průkopnici videoher. Historici dokázali objevit a kontaktovat tajuplnou vývojářku.
Gándhí v Civilizaci miloval jaderné zbraně
Indický vůdce proslul nenásilím, ale ve hře se měnil v atomové monstrum lačnící po válce
Mortal Kombat ukrýval tajného bojovníka
S Reptilem jste se mohli utkat, ale nemohli jste za něj hrát. Měl posloužit marketingu
Pistons v NBA Jam podváděli proti Bulls
Šéf projektu dělal na hře v Chicagu, ale sám fandil Detroitu. Oblíbenému týmu dal výhodu
Kletba Madden likviduje hvězdy z obalu hry
Sportovec, který se stane tváří amerického fotbalu od EA, v další sezóně tvrdě narazí
Tajný bojovník ze Street Fighteru nešel získat
Sheng Long ovládá speciální útoky všech ostatních postav. Zrodil ho špatný překlad
Československá hra Killswitch se sama ničila
Tajuplný zapomenutý hit z roku 1989 s českými lidovkami sám sebe vymazal ze světa
Michael Jackson složil hudbu pro Sonica
Pod soundtrackem není podepsaný. Může za to kvalita zvuku, či obvinění ze zneužívání?
Jak jsme tajným cheatem svlékali Laru Croft
Indiana Jones v sukních prý mohl být i bez sukně. Nude patch přiživil slávu Tomb Raideru
Automat zabiják měl jako první usmrtit hráče
Hráčům šel údajně po krku virtuální protivník Evil Otto. Mstil se jim za to, že ho ponížili
Jak Saddám Husajn kupoval tisíce PlayStationů
Co děsilo čtenáře bulváru v roce 2000? Že na nás Irák pošle rakety s pomocí PS2
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.