Herní mýty: Michael Jackson složil hudbu pro Sonica

Herní mýty: Michael Jackson složil hudbu pro Sonica

Pod soundtrackem není podepsaný. Může za to kvalita zvuku, či obvinění ze zneužívání?

19. 3. 2019

V roce 1994 vyšla pro konzoli Mega Drive hra Sonic the Hedgehog 3 od Segy. Netrvalo dlouho a lidé si povšimli, že některé ze skladeb, které ve hře zazní, nesou rukopis krále popu Michaela Jacksona. Nebo jej přinejmenším nápadně připomínají. V závěrečných titulcích byste však jeho jméno hledali marně. Byl skutečně zapojen do vývoje a složil část soundtracku, vypůjčili si jiní muzikanti fragmenty jeho písní, anebo šlo jen o náhodu? Když přijmeme jako fakt, že Jackson se skutečně na hudbě podílel, nabízí se podle fanoušků nejčastěji dvě teorie, proč bylo nakonec jeho autorství zamlčeno. Buď bylo důvodem obvinění ze sexuálního zneužívání dětí, anebo byl slavný hudebník nespokojený s výslednou kvalitou zvuku omezeného tehdejší technologií. Jak to tedy bylo?

Bývalý ředitel Sega Technical Institute Roger Hector v roce 2005 prohlásil, že výrobce najal Jacksona coby fanouška série, aby hudbu pro Sonica 3 skutečně zkomponoval. K ukončení spolupráce podle něj došlo kvůli prvnímu obvinění ze sexuálního zneužívání, které se objevilo po odevzdání materiálu, ale ještě předtím, než byla hra hotová. Nicméně Jacksonova hudba už byla ve hře a musela být přepracována jiným skladatelem, kterým měl být Howard Drossin. Spolupráci s Jacksonem na soundtracku potvrdil i další hudebník Cirocco Jones. Designér Sonica Naoto Ohšima zase tvrdil, že Jackson sice nahrál pro hru nějaké demo, ale Sega jej nemohla kvůli blíže neupřesněným incidentům použít.

Hudba v závěrečných titulcích se stala podkladem pro pozdější Jacksonův hit Stranger in Moscow z roku 1996.

V roce 2009 v rozhovoru pro magazín Black & White hudebník a Jacksonův spolupracovník Brad Buxer znovu zopakoval, že Jackson se na hře podílel, ale s výsledkem nechtěl být spojován kvůli kvalitě zvuku, který byla schopná reprodukovat konzole Mega Drive. Frustrovalo ho prý, že hudba nezní, jak doufal, a nechtěl být podepsaný pod něčím, co údajně devalvovalo jeho práci. Podle Buxerova tvrzení se navíc hudba v závěrečných titulcích stala podkladem pro pozdější Jacksonův hit Stranger in Moscow z roku 1996. Také podle dalších anonymních zdrojů Jacksonova hudba ve hře zůstala a slavný hudebník se k ní jen nehlásil.

Podivné nicméně je, že vysoko postavení manažeři Segy i později tvrdili, že o žádné spolupráci s Jacksonem nikdy nevěděli a pokud k ní skutečně došlo, bylo to bez jejich vědomí a nikdy ji nestvrdila žádná formální smlouva. V roce 2013 pak už zmíněný Roger Hector pro změnu prohlásil, že jakékoli podobnosti s hudbou krále popu jsou výsledkem náhody. A popřel i tvrzení, že důvodem pro vyškrtnutí Jacksonova jména bylo první obvinění ze sexuálního obtěžování, které se objevilo v roce 1993. Znovu se ale objevily hlasy, podle nichž popová hvězda hudbu složila a jen se k ní nehlásila, ať už byla důvodem zmíněná obvinění, anebo kvalita zvuku.

Herní mýty: Michael Jackson složil hudbu pro Sonica

Král popu ve světě videoher

Michael Jackson zanechal ve světě videoher poměrně velkou stopu. Sám byl ostatně jejich velkým fanouškem. Propůjčil jim svou hudbu a v některých se dokonce objevil. Hned několika herních adaptací se dočkal jeho film Moonwalker, mimo jiné právě od Segy. Potkat jste ho mohli také v titulu Space Channel 5. Rok po zpěvákově smrti vyšla hra Michael Jackson: The Experience od Ubisoftu, na které se pracovalo ještě za jeho života. Plánovalo se také MMO s králem popu nazvané Planet Michael, jehož vývoj však byl ještě před vydáním zrušen.

Zda skutečně skladby The Ice Cap Zone, Carnival Night Zone nebo titulkovou píseň složil Jackson, řeší média po mnoho let. Objevují se analýzy i srovnání. Problematice se věnovaly nejen herní magazíny, ale i mainstreamová média a hudební časopisy. Ačkoli Sega zapojení hudebníka opakovaně odmítala, není tajemstvím, že Jackson Sonica obdivoval a byl s výrobcem v úzkém kontaktu už dřív kvůli jiným projektům. Nebylo by tedy tak divné, kdyby si ohledně projektu plácli.

Podle jedné z posledních verzí příběhu z roku 2016 dokonce král popu sám vývojáře kontaktoval, aby jim vysekl poklonu, ale z kanceláří Segy si nakonec odnesl rovnou demo a pozvánku ke spolupráci. Za čas prý lidé ze Sonicova týmu dostali Michaelovu hudbu a byli údajně překvapeni tím, jak moc nesla jeho typické znaky, ačkoli šlo o nový materiál. Tento příběh potvrdili v roce 2016 znovu další skladatelé zapojení do Sonicova soundtracku: Doug Grigsby, Cirocco Jones a Brad Buxer.

Jde vám z toho hlava kolem? Nic si z toho nedělejte. Mně taky a zástupům fanoušků rovněž. Jednoznačné odpovědi se tak zřejmě nikdy nedobereme, protože každý tvrdí trochu něco jiného, případně mění výpovědi, ať už na něčí popud, anebo vinou toho, jak vzpomínky v průběhu času blednou. Je ale víceméně jisté, že Michael Jackson opravdu složil několik písní pro Sonica 3 a ty se v té či oné podobě do hry skutečně dostaly.

Část fanoušků dokonce věří tomu, že Jacksonova účast, ať už zkalená uvedenými obviněními či jeho neochotou přihlásit se k hudbě z důvodu výsledné kvality, je důvodem, proč se Sega podle nich chová k tomuto dílu tak macešsky. Tvrdí přitom, že se mu dostává nápadně menší pozornosti než ostatním titulům v sérii, a to i když dojde na nejrůznější kolekce či připomínky. Podle části z nich to může být způsobeno nechtěnou pozorností, ale i skutečností, že za Jacksonovu hudbu by musela Sega znovu zaplatit. To by ostatně vysvětlovalo, proč došlo u jmenovaných skladeb k výměně například při portu hry Sonic the Hedgehog 3 na PC v roce 1997 a v obecné rovině se tyto písně neobjevují v nových hrách tak často jako ty ostatní. Jde však jen o domněnku.

Herní mýty: Michael Jackson složil hudbu pro Sonica

Další herní mýty a legendy

Jak jsme tajným cheatem svlékali Laru Croft
Indiana Jones v sukních prý mohl být i bez sukně. Nude patch přiživil slávu Tomb Raideru

Automat zabiják
Berzerk je první titul, který byl obviněn z úmrtí hráče. Lidem šla po krku postava ze hry. Mstila se jim za to, že ji ponížili

Jak Saddám Husajn kupoval tisíce PlayStationů
Co děsilo čtenáře bulváru v roce 2000? Že na nás Irák pošle rakety s pomocí PS2

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru