Arrakis – Duna – Pouštní planeta. Těmito slovy se mladý Paul v dechberoucím románu amerického spisovatele Franka Herberta chystal na své největší životní dobrodružství. Norský Funcom nyní oznámil, že uzavřel exkluzivní partnerství s filmovou společností Legendary Entertainment, jehož výsledkem mají být konečně nové videohry podle slavné ságy. Šestiletý kontrakt počítá minimálně se třemi tituly pro PC i konzole, ale her by ve výsledku mohlo být nakonec mnohem víc. Jednou z nich má přitom být openworldový multiplayerový projekt, který vznikne přímo v kancelářích Funcomu v Oslu a pracovat se na něm začne ještě letos.
Nejde samozřejmě o blesk z čistého nebe. Společnost Legendary v roce 2016 získala filmová a televizní práva na Dunu a nové hollywoodské adaptace se ujme režisér Denis Villeneuve (Blade Runner 2049, Příchozí, Zmizení). Snímek by měl dorazit do kin v listopadu 2020. Zástupci Funcomu se nechali slyšet, že možnost pracovat na hrách z tohoto vesmíru je pro ně splněným snem, což jim rád věřím. Jde ostatně o splněný sen i pro fanoušky, protože vesmír Duny, jakkoli nechal ve světě videoher výraznou stopu, je podle mě pohříchu nevytěžený a zasloužil by si mnohem více pozornosti. Podobně jako třeba jiná slavná sci-fi sága – Planeta opic.
Onlinovka Dune Generations od Crya byla k velké lítosti fanoušků zrušena ještě před svým dokončením a spolu s ní zanikl i celý tým.
Pokud si odmyslíme stolní i karetní hry a nelicencované projekty či mody, vydali jsme se na Dunu jen párkrát. Jednak ve stejnojmenné adventuře s prvky strategie z roku 1992 od studia Cryo. Ve stejném roce i v kultovní real-time strategii Dune II od Westwoodu, pak v roce 1998 v jejím remaku Dune 2000 a v roce 2001 v pokračování nazvaném Emperor: Battle for Dune. Televizní sérií se inspirovala nepříliš kladně přijatá 3D adventura Frank Herbert’s Dune z roku 2001. A konečně onlinovka Dune Generations od Crya byla k velké lítosti fanoušků zrušena ještě před svým dokončením a spolu s ní zanikl i celý tým.
Není těžké dovtípit se, že minimálně jedna z her by mohla být přímou adaptací knihy, respektive připravovaného filmu v pravém slova smyslu, a vůbec bych se nezlobil, kdyby šlo o adventuru. Právě z tohoto pohledu není volba Funcomu coby partnera vůbec špatná. Studio má na kontě adventury jako The Longest Journey nebo Dreamfall: The Longest Journey. S MMO má zase zkušenosti díky hrám Anarchy Online, Age of Conan či The Secret World. V obecné rovině je pak důležité, že Funcom dlouhá léta pracuje s jinou známou značkou, a sice zmíněným Conanem od Roberta E. Howarda.
Na strategii Conan Unconquered pro Funcom pracují bývalí autoři Duny II.
A tady to právě začíná být vůbec nejzajímavější. Kromě nedávného titulu Conan Exiles totiž Funcom svěřil práce na strategii Conan Unconquered studiu Petroglyph, jak jsme vás informovali loni v prosinci. Tento tým byl založen v roce 2003 a tvoří jej veteráni a bývalí zaměstnanci Westwood Studios. Zakládající členové týmu pracovali na hrách jako Command & Conquer, Earth & Beyond nebo… Dune II. Samotní Petroglyph Games pak mají na kontě strategie jako Star Wars: Empire at War, Universe at War: Earth Assault, Panzer General: Allied Assault či Grey Goo a už nějakou dobu víme, že pracují rovněž na remasteru legendy Command & Conquer pro EA.
Není tak snad příliš odvážné přát si, aby se bývalí autoři Duny II ujali jednoho ze zmíněných nových titulů a byla jím nová real-time strategie. Přání otcem myšlenky? Možná. Ale já si jako fanoušek držím palce. Koření musí proudit…
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.