Jestliže se řadíte mezi služebně starší hráče a vaše herní kariéra byla nastartována ještě před počátkem aktuálního milénia, tak si můžete pamatovat first person akci Kingpin: Life of Crime. Šlo o velmi násilnou, dost sprostou a povšechně kontroverzní střílečku, o jaké v devadesátých letech nebyla příliš nouze. Dnes je ale situace jiná a dnes by možná něco podobně kontroverzního vyjít nemuselo, ovšem s remaky či remastery je to jinak. A právě Kingpin se tento péče dočká a pokud teskníte po akcích, jež si v dnešní ohleduplné době neberou servítky a sázejí jedno sprosté slovo za druhým, tak se rozhodně máte nač těšit.
Původně hra vyšla už v roce 1999 na PC, její vývoj měl na starosti dnes už zaniklý tým Xatrix Entertainment a o vydání se postaral Interplay. Už více než dvacet let stará hra se ale do paměti hráčů určitě nezapsala díky napínavému vyprávění – Kingpin totiž přinesl snad tu nejznámější verzi příběhu o pomstě. Bezejmenný hrdina se na začátku hry ocitá zbitý v tratolišti vlastní krve a rozhodne se, že takto to určitě nenechá. Spíše než na příběh tak mohou hráči dodnes vzpomínat na naturalismus, kterému vévodila možnost zraňovat určité části těl nepřátel. Za další tehdejším moralistům překážel skutečně řízný jazyk a z opačného soudku si pamětníci mohou připomenout i unikátní hudební doprovod. Ten mezi hráči zviditelnil hip hopovou skupinu Cypress Hill, která se ozývá i v upoutávce na novinku jménem Kingpin: Reloaded.
Hra navrátí fanoušky do stylizovaného světa, který si před dvaceti lety bral inspiraci ze stylu art deco a který byl prorostlý prakticky jen kriminálními živly. Ve hře vyobrazená dystopie nic neodpouštěla a byla drsným světem, který navíc nepřinášel jen přímočarou akci s prstem na spoušti. Hráči se totiž mohli těšit i z lehkých RPG prvků. Ty měly podobu například promyšlenější správy zbroje rozdělené na ochranu hlavy, hrudi a nohou, možnost modifikovat zbraně, promlouvat s NPC a s některými postavami bylo možné dokonce i obchodovat. Z dnešního pohledu nejde o nic převratného, na konci devadesátých let ale bylo něco podobného poměrně objevné. A aby autoři remasteru dali zapravdu úvodu článku a slovům o dnes těžko akceptovatelné kontroverzi, tak webová stránka hry slibuje přidání režimu bez násilí, osobně si ale něco takového zrovna v případě Kingpina nedokážu představit.
S výjimkou tohoto módu se Kingpin: Reloaded drží původní myšlenky i hratelnosti a všechny klíčové prvky ponechává na svém místě. Autoři z týmu Slipgate Ironworks sice slibují hratelnost vyladit a přiblížit dnešním standardům, z dostupných informací ale lze odvodit, že půjde o zásahy spadající do kompetencí běžného remasteru a o komplexní remake se nejedná. Z technického hlediska lze vypíchnout až 4K rozlišení, podporu širokoúhlých monitorů, běh v 60 FPS a další moderní vychytávky. Kdykoli prý nicméně bude možné dle libosti přepínat mezi zmodernizovanou podobou a originálem. Výsledný rozdíl můžete spatřit v níže přiložené galerii.
Kingpin: Reloaded dorazí na PC, PlayStation 4, Xbox One i na Nintendo Switch ve druhém čtvrtletí letošního roku a o vydání se postará duo Interplay a 3D Realms. A pokud byste si chtěli před vydáním vylepšené verze ještě připomenout originál, tak se můžete podívat například na GOG či na Steam.
V našich luzích a hájích existuje o akci Kingpin: Life of Crime dost velké povědomí. Titul byl před lety přibalen jako plná hra u časopisu Level a jejímu dalšímu rozšíření napomáhalo i to, že Kingpin dorazil v letech, kdy naši zákonodárci situaci s násilnými přihlíželi a kontrola věkové hranice byla abstraktním pojmem. V domovských Spojených státech byla situace ale diametrálně odlišná. V článku zmíněná kontroverze vychází z několika faktů. V Americe se na virtuální násilí prakticky od počátku nahlíželo skrze prsty, více se hlídaly věkové kategorie a i z toho důvodu byl v Kingpinovi propracovaný naturalismus trnem v oku zákonodárců i moralistů. Za další hra vyšla poměrně brzy po masakru na Columbine High School a to mimo jiné vedlo k tomu, že samotná existence hry byla probírána i na půdě amerického senátu. Na to konto ji řada obchodů raději vyřadila ze svého sortimentu, jejím nepopiratelným kvalitám navzdory.