V průběhu dnešní noci se na twitterovém účtu francouzského streamera Alfreda Lamechea začaly objevovat stránky dokumentu, který má vymezovat vzájemnou spolupráci společností Sony a Capcom. Pocházet mají z velkého balíku dat, o které Capcom v závěru loňského roku přišel vinou hackerského útoku a nechávají tak nahlédnout do zákulisí právního pozadí obvyklých marketingových partnerství, která ve světě her vídáme velmi často. Zjednodušeně řečeno – jde o případy, kdy výrobce některé z konzolí na sebe vezme část marketingové kampaně výměnou za nejrůznější exkluzivní nabídky, jako je časová nedostupnost na jiných platformách, dřívější přístup k novému obsahu atp. Dokument, jehož pravost bohužel nejde v tuto chvíli ověřit, však v řadách fanoušků i některých novinářů vyvolal značné emoce, protože přímo zmiňuje populární službu Game Pass, kam hry vycházející z popisovaného partnerství nesmí zamířit po dobu jednoho roku.
🚨Here is the entire commercial agreement between #Sony and #Capcom. This document would come from the hack of #Capcom servers in November 2020. I would like to thank the source for its trust @JezCorden @HoegLaw @Colteastwood @JeffGrubb @Rand_al_Thor_19 @VGC_News @_XboxNews pic.twitter.com/AGhImrT9uq
— Alfred Lameche (@AlfredLameche) April 21, 2021
„Resident Evil Village se může objevit na Game Passu nejdříve za rok. To tvrdí tajná dohoda mezi Capcomem a Sony. Sony zřejmě začíná aplikovat klauzule proti Game Passu při jednání s vývojářskými studii,“ napsal emotivně Alfred Lameche. V dalších tweetech dále poukazuje, že tituly vzešlé z této spolupráce musí zachovávat technologickou paritu s verzí hry pro PlayStation 5, a to po dobu nadcházejících sedmi let. „Vydavatel se zavazuje k tomu, že nenabídne na jiných platformách obsah navíc ani žádné další prvky či výhody koncovým zákazníkům na konkurenčních platformách nebo PC a mobilních zařízeních,“ uvádí dokument. I tento bod se v průběhu noci stal žhavým tématem diskuzí, vzhledem k jeho mnohoznačnému výkladu a nejasnosti, co je považováno za výhodu a co nikoliv. Ostatně, dokument – ať už pravý, či zfalšovaný – pamatuje na obecné limity konzolí – takže je otázkou, zda by na základě této smlouvy mohli hráči na Xboxu Series využít například funkci Quick Resume apod.
I believe it to be an authentic form of legal document based on the language used and scope of issues addressed. That said, it is impossible to detect any alterations that could have been made. I will likely do a #VirtualLegality video tomorrow on the more controversial aspects.
— Richard Hoeg (@HoegLaw) April 21, 2021
Na druhou stranu se ale právní vymezení spolupráce nezdají být jakkoliv šokující a podobné případy – byť bez doprovodného dokumentu – můžeme napříč herním spektrem spatřovat velmi často. Vášně proto klidnil například novinář Jeff Grub, který za dohodou vidí jen snahu Sony zúročit svou investici a podtrhuje, že všechno zkrátka řídí právní oddělení. Právník Richard Hoeg pak rozebírá formální stránku dokumentu a uvádí, že nemá problém věřit v jeho pravost stran použitého jazyka a formulací. Bez autorizace ale samozřejmě i on nahlíží na stránky jako na spekulaci a tím pravděpodobně celá kauza skončí. Je nicméně možné jasně sledovat, že i když se navenek přední zástupci Nintenda, Sony i Microsoftu tváří jako největší přátelé, v pozadí jde stále o to, aby obchodní aktivity zmíněných společností fungovaly a generovaly příjmy.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.