Začátkem letošního roku se rozhořela kauza kolem autorských práv vztahujících se k obsahu ze hry Destiny 2 na YouTube. Mnoha dlouholetým tvůrcům obsahu přišly přes interní kontrolní systém upozornění, že si jejich do té doby nezávadný obsah nárokuje společnost CSC Global, zastupující v právních otázkách studio Bungie. Tím pádem musela přes noc zmizet velká spousta videí, včetně těch, která podrobně rozebírají lore hry nebo radí dalším hráčům, jak co nejefektivněji postupovat v Destiny 2. Co víc, upozornění o porušení autorských práv zaznamenali také správci oficiálního kanálu Destiny 2 a Bungie na YouTube, což vedlo k vyjádření vývojářů, že musí situaci prověřit. Ve svých veřejných prohlášeních uváděli, že tzv. copyright striky nepřichází na jejich popud a zdá se, že došlo k chybě.
O půl roku později už máme v celé situaci jasno, když se ukázalo, že za rozesíláním popisovaných upozornění stojí s největší pravděpodobností zhrzený youtuber Nick Minor vystupující pod přezdívkou Lord Nazo. Společnost Bungie se jej rozhodla podle informací jednoho z fanoušků hry žalovat s nárokem na odškodné ve výši 7,6 milionů dolarů a po soudu dále považuje vyměření náhrady škody za poškození vlastní reputace i značky Destiny. Jak uvádí Bungie, Minor patrně využil díru v zabezpečení platformy YouTube, díky které je možné nárokovat si bez doložení detailních údajů v podstatě jakékoliv video a jediným zjevným bodem ověření je e-mailová adresa, s níž je nedílně spojen účet. Nick Minor si proto založil nové e-mailové schránky, v nichž byla vedle falešného jména uvedena zkratka zmiňované společnosti CSC, což zřejmě správcům YouTube stačilo k tomu, aby nárok uznali.
Extremely disappointed to find out that Lord Nazo, our friend and someone in direct communication with us about the takedowns, was the person who issued the fake DMCA takedowns „on behalf“ of Bungie. https://t.co/U8sUiwAZoY
— Owen Spence (@AtlyxMusic) June 22, 2022
Vývojářům z Bungie se ale takový postup přirozeně ani trochu nelíbí a považují ho za podvod v plném rozsahu tohoto termínu tak, jak jej vnímá americký zákon. V žalobě navíc přichází s možným motivem, kterým mělo být oprávněné upozornění na porušení autorských práv Bungie, které Minor obdržel před tím, než se měl pustit do odvetné akce. „Tento případ vznikl na základě zákeřné kampaně Nicka Minora, který jménem společnosti Bungie doručoval podvodná oznámení o stažení videí od některých z nejvýznamnějších a nejvášnivějších členů naší fanouškovské základny,“ uvádí Bungie v žalobě. Přímo pak dodává, že chování vnímá jako odplatu a doplňuje ještě další zajímavý kontext, v němž měl Minor sám hrát oběť. Byl totiž mezi těmi, kdo si v první vlně stěžovali u Bungie za neoprávněné zprávy o porušení autorských práv, když – zřejmě ve snaze neuvrhnout na sebe podezření – zamířil vlastními falešnými stížnostmi i na svůj vlastní kanál.
Autoři Destiny se proto rozhodli, že budou vymáhat náhradu škody ve výši 150 000 za každé jedno podvodné oznámení, čímž se dostáváme k výše uvedené sumě 7,6 milionů dolarů. Je rovněž nutné dodat, že to Bungie s největší pravděpodobností myslí ve vší vážnosti, když minulý týden ukončila jiné soudní řízení, tentokrát namířené proti vývojářům cheatů. Soud vývojářům v této věci přiřkl nárok na odškodné ve výši 13,5 milionů dolarů a nyní se zdá, že nešlo o ojedinělý exemplární případ.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.