Když vývojáři z Blizzardu oznámili před lety Diablo Immortal, veškerá diskuze se na několik měsíců zasekla na tom, že jde o mobilní hru, nikoliv plnohodnotné pokračování hlavní série pro PC a konzole. Po vydání Diabla Immortal se pak veškerá diskuze zasekla na tom, že má hra nesmyslný monetizační systém a je navzdory příslibům vývojářů nastavená jako pay-to-win záležitost. Jinak řečeno, že zvolený platební model v určitém bodě přinutí hráče k platbám, které navíc nejsou pouze symbolické, aby bylo možné titul hrát efektivně dál. V takové atmosféře stačí málo – například abstraktní výpočet, že vybavit hrdinu tím nejlepším vybavením by stálo přes 2,5 milionu korun – a můžeme psát o rozzlobených hráčích, jednom z nejnižších uživatelských hodnocení nebo o bojkotu hry i celého Blizzardu. Jenže tam, kde by mělo přijít ke slovu vysvětlování, jak se to má s hraním Diabla Immortal a platbami, přichází vyjádření ředitele vývoje Wyatta Changa, které působí přesně jako v roce 2018 na BlizzConu, když se přítomných užasle ptal, jestli snad nemají telefony?
Hey Ziz, I have been pretty up front in many interviews (though apparently not in this post) that gear was the 12 item slots. In many interviews I also clearly state that money can advance gems and legendary gems. I’m sorry this wasn’t clear here. 1/
— Wyatt Cheng (@candlesan) June 4, 2022
Wyatt Cheng zareagoval na masivní vlnu kritiky odpovědí na dotaz položený na Twitteru. S přihlédnutím k tomu, že Blizzard dosud výraznějším způsobem platební model nekomentoval, lze odpověď ředitele vývoje chápat jako oficiální stanovisko k celé záležitosti, a jako takové nedělá společnosti příliš dobrou službu. Abyste rozuměli, norský streamer Zizaran, který má na Twitchi přes 350 tisíc sledujících, vyzval Chenga k reakci na své několik měsíců staré vyjádření. V něm ředitel vývoje Diabla Immortal na Redditu komentoval rozhořčený příspěvek jednoho z hráčů, který hru testoval a tvrdil, že vlastní vybavení může člověk vylepšit v podstatě jen za peníze a navíc musí počítat s 50procentní pravděpodobností, že upgrade selže. Cheng tehdy řekl něco, co mu nyní hráči předkládají a tahají se za význam slov, což vede jen k dalším hádkám a všeobecnému rozvratu diskuze i nálady kolem hry.
Wyat Cheng ale i nadále předkládá, že jeho citované vyjádření platí a například drahokamy pro vylepšování výbavy, které lze zprostředkovaně za skutečné peníze získat, nejsou výbavou.
„Téměř všechna „fakta“ předložená v tomto příspěvku jsou vymyšlená. V Diablu Immortal není možnost koupit si úroveň nebo výbavu za skutečné peníze. A neexistuje žádný systém 50 na 50 pro upgrady,“ řekl Wyatt před čtyřmi měsíci. Jenže tváří v tvář skutečnosti se zdá být jeho vyjádření jako účelově ohnuté tak, aby sice na oko odpovídalo realitě, ale prakticky vyvracelo něco, na čem Diablo Immortal očividně stojí. Pokud nejste se hrou zcela obeznámeni, za skutečné peníze můžete ovlivnit sílu vašeho vybavení, byť v některých případech nepřímo, což ale v očích mnoha hráčů stačí k tomu, aby pro ně bylo Diablo Immortal svou definicí pay-to-win. Wyat Cheng ale i nadále předkládá, že jeho citované vyjádření platí a například drahokamy pro vylepšování výbavy, které lze zprostředkovaně za skutečné peníze získat, nejsou výbavou. „Jde o férovou kritiku a rozumím, jak jsi k téhle úvaze došel,“ řekl Cheng Zizaranovi. Dodal už ale pouze, že jeho původní vyjádření k nemožnosti koupit si za peníze vyšší sílu byla vytržena z kontextu a reagovala na údajné lži výše citovaného betatestera.
<3 thanks for asking.
I don’t like it if information is misleading. There’s a difference between players liking or not liking a game based on it’s merits (which I can accept, not every game is for everybody) vs. liking or not liking a game based on misinformation surrounding it.
— Wyatt Cheng (@candlesan) June 4, 2022
V dalším tweetu doplnil, že už od samotného začátku říkali, že tzv. Legendary Crests – odemykající cestu do Riftů, které tvoří endgame obsah – jsou prostředkem k tomu, jak získat legendární drahokamy, které posouvají veškeré vybavení na nejvyšší možné úrovně. „Doufám, že z tohohle ohledu je patrné, že jsem se nesnažil nic skrývat,“ uzavřel rozmíšku Cheng. Reagoval nicméně i na dotaz, proč se vůbec k podobným příspěvkům vyjadřuje, když například společnost King žádným způsobem nekomentuje mikrotransakce ve hře Candy Crush. „Nemám rád, když jsou informace zavádějící. Je rozdíl mezi tím, když hráči nemají rádi hru na základě jejích vlastností (to dokážu akceptovat, ne každá hra je pro všechny), a tím, jestli se jim hra nelíbí na základě dezinformací, které je obklopují,“ říká ředitel vývoje Diabla Immortal, ale ani tím všechny hráče neuklidňuje. Vše je ale, zdá se, o přístupu ke hře jako takovém, protože dokud budete hrát pouze příběhovou část, na žádné velké překážky v nutnosti platit v podstatě jakékoliv peníze (snad vyjma battle passu) zřejmě nenarazíte. Jenže v momentě, kdy se dostanete na konec a budete chtít hrát Immortal třeba jako Diablo III – tedy s vidinou honu za tou nejlepší výbavou a buildem přes předměty získané v Riftech, kombinace postupného odemykání gemů, procházení dungeonů, kupování Crestů a dalších věcí může skutečně vést k astronomickým částkám, které se zdají být na první i druhý pohled trochu šílené.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
No a co, že si někdo zaplatí, aby byl silnější ? Jak vám to vadí v PvE ? Já myslel, že se hry hrají pro zábavu.
Navíc, jak tu psal Allspace, stejně se k top hráčům nepřiblížíte, což jste nedělali určitě ani v Diablu3, popřípadě PoE. Takže pokud někdo chce, tak ať si zaplatí, když mu to udělá radost.
A rozhodně bych tuto hru nehrál kvůli PvP, takže si odehrajte 3 hry na rewardy (je jedno jestli vyhrajete/prohrajete) a zbytek vás nemusí zajímat.
Pokud to máte s kým hrát, tím lépe pro vás.
To, že tam všude běhají ostatní hráči, bych bral jako bonus.
Tímto nechci obhajovat monetizaci, obhajuji spíš hru jako takovou, protože to rozhodně neni odpad.
Dle mne tuto hru budou hrát především 2 typy hráčů. Casuálové, kteří zapnou tuto hru na 1 hodinku denně, projdou kampaň a bude jim to stačit a pak ti co chtějí hrát endgame a jsou ochotni utrácet nehorázné sumy peněz. ( někteří youtubeři, streameři, kteří na to mají peníze a budou si tím např. zvyšovat sledovanost) Hardcore hráči tohoto typu her, kteří chtějí hrát endgame s rozumnou šancí na drop a bez placení, budou hrát PoE anebo Diablo 3. Diablo Immortal je bezva hra po konec kampaně, endgame v ní ale trávit nechci. Jsem zvědav, kde se zastaví uživatelské hodnocení této hry na Metacritic.
Mít to jako hlavní hru a brát to vážně? Asi určitě ne, pokud nejsi milionář… Mít to jako hlavní mobilní hru? Klidně, mezi tím mobilním odpadem i tohle vynikne jako plnohodnotná hříčka s dobrou optimalizací a atmosférou.
Musíme počkat na Diablo 4, už to nebude dlouho trvat a Path of exile 2 i mobile je na cestě taky… to bude teprve hrot, pokud tyto nadcházející hry budou P2W..
Cheng (2022): „Do you guys not have money?“