branding
Diablo Immortal, Activision, Blizzard se vyjádřil ke kritice plateb v Diablu Immortal

Blizzard se vyjádřil ke kritice plateb v Diablu Immortal

Podle ředitele vývoje není hra pay-to-win. Hráči ale oponují a připomínají porušení slibů

Zdroj: Blizzard
7. 6. 2022
Název: Diablo Immortal Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: , Datum vydání: 2. 6. 2022

Když vývojáři z Blizzardu oznámili před lety Diablo Immortal, veškerá diskuze se na několik měsíců zasekla na tom, že jde o mobilní hru, nikoliv plnohodnotné pokračování hlavní série pro PC a konzole. Po vydání Diabla Immortal se pak veškerá diskuze zasekla na tom, že má hra nesmyslný monetizační systém a je navzdory příslibům vývojářů nastavená jako pay-to-win záležitost. Jinak řečeno, že zvolený platební model v určitém bodě přinutí hráče k platbám, které navíc nejsou pouze symbolické, aby bylo možné titul hrát efektivně dál. V takové atmosféře stačí málo – například abstraktní výpočet, že vybavit hrdinu tím nejlepším vybavením by stálo přes 2,5 milionu korun – a můžeme psát o rozzlobených hráčích, jednom z nejnižších uživatelských hodnocení nebo o bojkotu hry i celého Blizzardu. Jenže tam, kde by mělo přijít ke slovu vysvětlování, jak se to má s hraním Diabla Immortal a platbami, přichází vyjádření ředitele vývoje Wyatta Changa, které působí přesně jako v roce 2018 na BlizzConu, když se přítomných užasle ptal, jestli snad nemají telefony?

Wyatt Cheng zareagoval na masivní vlnu kritiky odpovědí na dotaz položený na Twitteru. S přihlédnutím k tomu, že Blizzard dosud výraznějším způsobem platební model nekomentoval, lze odpověď ředitele vývoje chápat jako oficiální stanovisko k celé záležitosti, a jako takové nedělá společnosti příliš dobrou službu. Abyste rozuměli, norský streamer Zizaran, který má na Twitchi přes 350 tisíc sledujících, vyzval Chenga k reakci na své několik měsíců staré vyjádření. V něm ředitel vývoje Diabla Immortal na Redditu komentoval rozhořčený příspěvek jednoho z hráčů, který hru testoval a tvrdil, že vlastní vybavení může člověk vylepšit v podstatě jen za peníze a navíc musí počítat s 50procentní pravděpodobností, že upgrade selže. Cheng tehdy řekl něco, co mu nyní hráči předkládají a tahají se za význam slov, což vede jen k dalším hádkám a všeobecnému rozvratu diskuze i nálady kolem hry.

Wyat Cheng ale i nadále předkládá, že jeho citované vyjádření platí a například drahokamy pro vylepšování výbavy, které lze zprostředkovaně za skutečné peníze získat, nejsou výbavou.

„Téměř všechna „fakta“ předložená v tomto příspěvku jsou vymyšlená. V Diablu Immortal není možnost koupit si úroveň nebo výbavu za skutečné peníze. A neexistuje žádný systém 50 na 50 pro upgrady,“ řekl Wyatt před čtyřmi měsíci. Jenže tváří v tvář skutečnosti se zdá být jeho vyjádření jako účelově ohnuté tak, aby sice na oko odpovídalo realitě, ale prakticky vyvracelo něco, na čem Diablo Immortal očividně stojí. Pokud nejste se hrou zcela obeznámeni, za skutečné peníze můžete ovlivnit sílu vašeho vybavení, byť v některých případech nepřímo, což ale v očích mnoha hráčů stačí k tomu, aby pro ně bylo Diablo Immortal svou definicí pay-to-win. Wyat Cheng ale i nadále předkládá, že jeho citované vyjádření platí a například drahokamy pro vylepšování výbavy, které lze zprostředkovaně za skutečné peníze získat, nejsou výbavou. „Jde o férovou kritiku a rozumím, jak jsi k téhle úvaze došel,“ řekl Cheng Zizaranovi. Dodal už ale pouze, že jeho původní vyjádření k nemožnosti koupit si za peníze vyšší sílu byla vytržena z kontextu a reagovala na údajné lži výše citovaného betatestera.

V dalším tweetu doplnil, že už od samotného začátku říkali, že tzv. Legendary Crests – odemykající cestu do Riftů, které tvoří endgame obsah – jsou prostředkem k tomu, jak získat legendární drahokamy, které posouvají veškeré vybavení na nejvyšší možné úrovně. „Doufám, že z tohohle ohledu je patrné, že jsem se nesnažil nic skrývat,“ uzavřel rozmíšku Cheng. Reagoval nicméně i na dotaz, proč se vůbec k podobným příspěvkům vyjadřuje, když například společnost King žádným způsobem nekomentuje mikrotransakce ve hře Candy Crush. „Nemám rád, když jsou informace zavádějící. Je rozdíl mezi tím, když hráči nemají rádi hru na základě jejích vlastností (to dokážu akceptovat, ne každá hra je pro všechny), a tím, jestli se jim hra nelíbí na základě dezinformací, které je obklopují,“ říká ředitel vývoje Diabla Immortal, ale ani tím všechny hráče neuklidňuje. Vše je ale, zdá se, o přístupu ke hře jako takovém, protože dokud budete hrát pouze příběhovou část, na žádné velké překážky v nutnosti platit v podstatě jakékoliv peníze (snad vyjma battle passu) zřejmě nenarazíte. Jenže v momentě, kdy se dostanete na konec a budete chtít hrát Immortal třeba jako Diablo III – tedy s vidinou honu za tou nejlepší výbavou a buildem přes předměty získané v Riftech, kombinace postupného odemykání gemů, procházení dungeonů, kupování Crestů a dalších věcí může skutečně vést k astronomickým částkám, které se zdají být na první i druhý pohled trochu šílené.

Nahlásit chybu v článku

12

Napsat komentář

Další články
Nahoru