Když se dítě podívá na počítač, nevidí textový editor, tabulkový procesor, grafický software, krásné interaktivní encyklopedie ani vědění celého světa na informační superdálnici. Vidí jen hry. Hry vidíte všude. Nejen v okně s Hledáním min a Pasiánsem, ale i tam, kde se nakonec ukáže, že žádné nejsou. A tak není divu, že se v polovině devadesátých let začal šířit příběh o videohře ukryté v programu Microsoft Excel 95.
Stačilo splnit tajuplnou kombinaci pokynů a vyskočila na vás hra ve stylu Dooma. Titul se strašidelným názvem Hall of Tortured Souls se aktivoval tak, že člověk otevřel novou tabulku, sjel na 95. řádek a celý ho vybral. Následně musel kliknout do sloupce B otevřít v menu nabídku Help a vybrat položku About Microsoft Excel. Když tak učiníte, vyskočí na vás klasické dialogové okno s informacemi o programu. Stačí ovšem podržet klávesy Ctrl, Alt, Shift, kliknout na tlačítko Tech Support a stane se “kouzlo”.
Voilà. Místo tabulek vás čeká pařba, jak se říkalo v devadesátých letech, když mi dovolíte tenhle lingvistický flashback. Můžete se pohybovat miniaturním světem, který sledujete z first person perspektivy. V Hall of Tortured Souls bloudíte zvláštním labyrintem (no dobře, ve skutečnosti je to jen pár místností), v němž se na stěnách zlověstně míhají cizí jména.
Uprostřed výchozí síně se můžete otočit na podpatku a jestliže znáte další tajnou kombinaci, dostat se ještě o krok dál. Pokud totiž napíšete kód EXCELKFA, otevře se vám další část úrovně, na jejímž konci “straší” dokonce podobizny cizích lidí.
Ten příběh jste pravděpodobně slyšeli a dost možná sami tenhle postup před lety vyzkoušeli. Případně s ním ohromovali spolužáky, kteří si nepředpláceli Chip a PC World jako vy. Zakládá se totiž na pravdě a jde o autentický easter egg od vývojářů. Právě jejich jména a tváře můžete v této “hře” spatřit. Nejde samozřejmě o hru v pravém slova smyslu, ale spíš malou legrácku.
Není těžké dovodit, že autory zjevně inspiroval slavný Doom. Ostatně i ten obsahoval podobné easter eggy. Třeba napíchnutou hlavu Johna Romera v levelu MAP30: Icon of Sin ve hře Doom II. Není to koneckonců jediný podobný příklad z dílny softwarového obra. Obdobné minihry a hříčky se objevily i v sadě Microsoft Office 97, která ukrývala dokonce jednoduchý simulátor nebo pinball. A dalších letech se takové easter eggy opakovaly.
Anebo to možná není vtípek. Třeba jde ve skutečnosti o sofistikované volání o pomoc. Snahu upozornit na nelidské pracovní podmínky v kancelářích Microsoftu, kde se zmučené duše vývojářů upsaly Billu Gatesovi. Pravdu se nedozvíte na konci pořadu, jak říká Jonathan Frakes. Výklad celého příběhu už necháme na vás.
Hledá se pohřešovaná průkopnice videoher
Tajuplná vývojářka skoro před 40 lety vytvořila první titul s ženskou hrdinkou v hlavní roli
Gándhí v Civilizaci miloval jaderné zbraně
Indický vůdce proslul nenásilím, ale ve hře se měnil v atomové monstrum lačnící po válce
Mortal Kombat ukrýval tajného bojovníka
S Reptilem jste se mohli utkat, ale nemohli jste za něj hrát. Měl posloužit marketingu
Pistons v NBA Jam podváděli proti Bulls
Šéf projektu dělal na hře v Chicagu, ale sám fandil Detroitu. Oblíbenému týmu dal výhodu
Kletba Madden likviduje hvězdy z obalu hry
Sportovec, který se stane tváří amerického fotbalu od EA, v další sezóně tvrdě narazí
Tajný bojovník ze Street Fighteru nešel získat
Sheng Long ovládá speciální útoky všech ostatních postav. Zrodil ho špatný překlad
Československá hra Killswitch se sama ničila
Tajuplný zapomenutý hit z roku 1989 s českými lidovkami sám sebe vymazal ze světa
Michael Jackson složil hudbu pro Sonica
Pod soundtrackem není podepsaný. Může za to kvalita zvuku, či obvinění ze zneužívání?
Jak jsme tajným cheatem svlékali Laru Croft
Indiana Jones v sukních prý mohl být i bez sukně. Nude patch přiživil slávu Tomb Raideru
Automat zabiják měl jako první usmrtit hráče
Hráčům šel údajně po krku virtuální protivník Evil Otto. Mstil se jim za to, že ho ponížili
Jak Saddám Husajn kupoval tisíce PlayStationů
Co děsilo čtenáře bulváru v roce 2000? Že na nás Irák pošle rakety s pomocí PS2