branding
Zemřel otec počítače ZX Spectrum Clive Sinclair

Zemřel otec počítače ZX Spectrum Clive Sinclair

Dostal výpočetní techniku k obyčejným lidem. Sám nepoužíval internet ani počítače

Zdroj: nodeus
17. 9. 2021

Ve věku 81 let zemřel britský vynálezce, technologický pionýr a kromě jiného otec počítače ZX Spectrum Sir Clive Sinclair. Podlehl dlouhé nemoci. Proslavil se v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Sinclair vytvořil kapesní kalkulačku, počítače ZX80, ZX81 i ZX Spectrum, které z něj udělaly nesmrtelnou ikonu digitálního světa. Jeho počítače zásadním způsobem přispěly k rozšíření podobných strojů mezi obyčejné lidi díky dostupné ceně. Jako každý průkopník měl ale pochopitelně na kontě i pár neúspěšných projektů, což nic nemění na skutečnosti, jak zásadním způsobem on a jeho výrobky ovlivnily i náš svět videoher.

Vzlety i pády

A koneckonců také nápady, které neudělaly velkou díru do světa nebo nezaznamenaly větší komerční ohlas, jsou z dnešního pohledu v mnohém minimálně zajímavou kuriozitou. Jako například elektrické tříkolové vozítko Sinclair C5 z roku 1985 nebo elektrokolo Sinclair Zike z roku 1992. Případně přenosná minitelevize TV80 s plochou CRT obrazovkou z roku 1983.

Navzdory tomu, že byl Clive Sinclair technologickým průkopníkem, sám nebyl ohromen každou podobnou inovací. Ale tak už to často bývá. Třeba spisovatel sci-fi Ray Bradbury neměl rád počítače ani internet a bál se letadel.

Rytíř z jedniček a nul

Sinclair byl na tom dost podobně. Nepoužíval údajně internet ani mail. Ne že by jim nerozuměl, prostě si je neoblíbil. Tyto věci považoval za otravné a rušivé. Něco, co ho vytrhává z jeho bádání. Sám prý pořádně nepoužíval ani počítače a přednost dával telefonu. Varoval ostatně i před snahou vytvořit stroje, které předčí lidskou inteligenci. Naproti tomu měl rád poker a byl členem organizace Mensa.

Už v roce 1983 byl Clive Sinclair pasován na rytíře a během svého života se dočkal mnoha dalších poct a uznání. Vynalézal a bádal podle svých blízkých do posledních chvil. Zemřel doma v kruhu své rodiny.

Zdroj: Juan J. Moreno

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru