Někteří zaměstnanci Riot Games hrozí stávkou

Někteří zaměstnanci Riot Games hrozí stávkou

Chtějí vystoupit na podporu obtěžovaných kolegyň, vadí jim nucené arbitráže namísto soudů

30. 4. 2019

Společnost Riot Games, která stojí za celosvětově úspěšnou MOBA hrou League of Legends, čelí od loňského roku vážnému nařčení kvůli nepřijatelnému chování některých svých zaměstnanců. Kauzu rozvířil loni v létě web Kotaku, který prostřednictvím redaktorky Cecilie D‘Anastasio informoval o firemní kultuře a přístupu k ženám, které měly být terčem zesměšňování, sexuálního harašení a nemělo k nim být přistupováno s takovým respektem jako k jejich mužským kolegům. Na obranu Riot Games je nutné dodat, že se tyto informace netýkaly všech žen, které ve společnosti Riot Games pracují, přesto to některé z nich dovedlo až k tomu, že se rozhodly společnost žalovat a v tu chvíli narazily. O více než půl roku později se totiž dozvídáme, že Riot Games uplatňuje v pracovních smlouvách klauzuli o rozhodčích řízení, skrze které se společnost snaží bránit před postoupením sporu k civilnímu soudu. Dvě z dotčených žen, kterých se klauzule týká, se však chtějí společně se svými právníky bránit a vypadá to, že aktuální kauza přiměla k akci i další pracovníky Riot Games, kteří na příští pondělí plánují stávku.

Důvodem jsou právě ona rozhodčí řízení, která jsou historicky zakořeněná v americkém systému a podle informací z ledna letošního roku je jimi stále zatížena více než polovina zaměstnanců v celých Spojených státech. Jak už bylo naznačeno výše, tzv. arbitráže jsou mimosoudní řízení bez soudce a poroty, která se spojují nejčastěji se spory ohledně obtěžování na pracovišti a ne vždy jejich prostřednictvím dojde k uspokojivému výsledku pro postiženou stranu. Jedním z příkladů může být nucený odchod Andyho Rubina z Googlu právě kvůli nařčení ze sexuálního harašení – ačkoliv musel Rubin v loňském roce společnost opustit, vymohl si vyplacení odstupného ve výši 90 milionů dolarů, což mezi zaměstnanci Googlu vzbudilo velkou vlnu nevole. I z tohoto důvodu se později Google přidal ke společnostem jako Facebook nebo Uber, které se rozhodly pro případy obtěžování ustoupit od nucených rozhodčích řízení a dát zaměstnancům možnost civilního soudního procesu.

Někteří zaměstnanci Riot Games hrozí stávkou

Firemní kultura Riot Games

Pokud nevládnete angličtinou nebo nemáte čas na opravdu dlouhý článek o firemní kultuře Riot Games a problémům, které příští pondělí vyústí ve stávku několika zaměstnanců společnosti, můžete se podívat na závěr 58. dílu našeho vidcastu. Rozebíráme v něm některá nařčení a příklady situací, které se měly stát v kancelářích Riotu.

Zpět ale k Riot Games, kde k podobnému kroku alespoň prozatím nedošlo. Na podporu obtěžovaných žen a z důvodu nesouhlasu s arbitrážemi chce skupina zaměstnanců protestně stávkovat, což nemá být podle Kotaku tak impulzivní rozhodnutí, jak se může na první pohled zdát. Podle oslovených zaměstnanců, kteří si přáli zůstat z pochopitelných důvodů v anonymitě, se o stávce hovoří nejen v losangeleské pobočce už několik měsíců a nejen z těchto dvou uvedených důvodů. Zaměstnancům Riot Games vadí, že ačkoliv vedení vydalo po rozvíření celé kauzy několik prohlášení, v nichž se omluvilo a slíbilo vážněji se danými problémy zabývat, nic zásadního se od té doby nezměnilo. Počet lidí, kteří se příští pondělí připojí ke stávce, však není v tuto chvíli znám, vzhledem k tomu, že ani oslovení zaměstnanci Riot Games nevědí, zda se k protestu připojí, či nikoliv.

Odpověď vedení, která byla konkrétním pracovníkům Riot Games doručena mailem a ke které se později dostali i redaktoři Kotaku, je nicméně otevřená a kritiku neignoruje: „Jsme hrdí na naše kolegy, že stojí za tím, čemu věří. Vždycky jsme chtěli dát zaměstnancům Riotu možnost, aby mohli dát najevo svůj postoj, takže jsme připraveni naslouchat jejich názorům na arbitráže. Téma budeme také probírat na pravidelném celofiremním setkání.“ Vedená dále přiznává, že je pro ně dané téma velmi důležité a naznačuje, že jedině zpětná vazba a názory ostatních mohou posloužit k tomu, aby se procedury a postupy uvnitř společnosti změnily. Zda jde v tuto chvíli jen o další vlnu slibů, které nedojdou svého naplnění, nebo o skutečnou reflexi, je samozřejmě předmětem spekulací. Jisté ovšem je, že s narůstajícím počtem medializovaných případů, týkajících se firemní kultury nebo pracovních podmínek herních firem, jsou tyto stále blíže k ustavení odborů, po kterém se volá stále častěji.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru