Sotva před pár dny jsme vás informovali o tom, že český survival DayZ obdržel v australských obchodech červenou z důvodu přítomnosti marihuany. A to i přes to, že hráči nemohou drogu požít. Úřadům zjevně překážela již jen samotná existence této rostliny a rozhodli se o přísnou regulaci. Na to ale studio Bohemia Interactive hbitě odpovídá a hru aktuálně tvůrci upravují tak, aby dokázala ustát i před přísnou australskou ratingovou agenturou.
Šlo přitom jen o důsledek nechtěného šlápnutí do vosího hnízda a o pokus o schválení plánovaného příchodu fyzických kopií na tamní trh. K tomu tým Bohemia Interactive potřeboval souhlas Australian Classification Board, nicméně ten tvůrci neobdrželi a navíc to mělo negativní vliv i na stávající digitální kopie, kterým byl souhlas k vydání odebrán. Kvůli tomu musely být z obchodů staženy. Vývojáři si to ale líbit nenechali a velmi rychle oznámili práce na aktualizaci, která nepohodlný obsah ze hry odstraní. Zajímavé je na tom to, že se vývojáři snaží předejít kontroverzi i kdekoli jinde a z toho důvodu bude DayZ plošně upraveno napříč všemi trhy.
Z prohlášení tvůrců vyplývá, že důvodem pro změnu hry ve všech regionech naráz je snaha propojit hráče napříč jednotlivými oblastmi a přinést jim jednotný zážitek. Ve vyjádření pro magazín Kotaku zástupci Bohemia Interactive sdělují následující: “Mnoho lidí hraje napříč regiony, nechceme tedy oddělit australské hráče od zbytku světa.” K tomu nadále tvůrci dodávají ještě to, že jejich základním úkolem je zachování autentičnosti hry v té podobě, na jakou byli hráči dosud zvyklí.
Nejparadoxnější na této situaci tedy i nadále zůstává fakt, že australským úřadům zjevně vadila již jen samotná přítomnost drogy a úředníci opomíjeli nemožnost jejího užití v praxi. Nicméně z toho důvodu alespoň nemusí být hráči v ostatních oblastech světa naštvaní na úřady u protinožců. Jde každopádně o přísné rozhodnutí a jak vyplývá z reakcí hráčů na Redditu, tak nad ním kroutí hlavou dokonce i samotní Australané.
V podobné situaci se v roce 2008 ocitla i Bethesda se svým Fallout 3. Tehdy museli vývojáři ustoupit tlaku rovněž australských úřadů a Pete Hines tehdy musel oznámit odstranění morfia ze hry všech podobách. Úřadům tehdy vadila možnost ve hře drogy volně užívat, což vývojáři uznali a stejně jako v případě DayZ se zavázali hru aktualizovat plošně, to aby údajně nedošlo k nedorozumění a ke zmatkům.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
nevadí ?? 😀