Vítejte u dalšího dílu pořadu – Na čem všem se dá hrát Doom. Ačkoliv se nové způsoby, jak si užít tento legendární herní kus, neobjevují natolik pravidelně, aby se z informování o nich mohl stát pravidelný cyklus, jejich vznik je stále fascinující. Člověk by řekl, že se za ty roky vyzkoušelo už vše, od kalkulačky, brambor, traktoru, těhotenského testu nebo kiosku. Jde-li o platformu, korunoval to zřejmě Doom v Doomu či poznámkový blok, ale evidentně je stále kam se posouvat. Nuže, už jste někdy hráli Doom v teletextu?
Ač to je pro některé z vás k nevíře, teletext v dnešní době stále žije a je využíván, i když už řadu let existují snazší a rychlejší možnosti, jak se dostat k aktuálním informacím. Nově má i další užitečné využití, a to právě coby platforma pro hraní Doomu. Má to samozřejmě drobný háček, ale v rámci jakési neoficiální soutěže o nejpůsobivější způsob hraní Doomu jde stále o pozoruhodný počin. Doom ve skutečnosti neběží přímo v teletextu, jelikož to není technologicky možné, proto je nejprve zapotřebí počítač, který vygeneruje teletextový signál, a ten nasměruje do televize. Autorem této vychytávky, která Doom připraví pro hraní v teletextu, je programátor vystupující pod přezdívkou lukneu.
Vzhledem k zobrazovacím možnostem teletextu je výsledkem z vizuálního hlediska notně osekaná podoba slavné střílečky. Na snímcích může hra vypadat nečitelně, nicméně v pohybu se Doom nezapře i přes ztrátu většiny dat. Aby to bylo ještě působivější, sám lukneu svůj počin prezentoval na starém televizoru značky Funai pro ten správný efekt a dojem, navíc jej ovládal přímo televizním ovladačem. Autor také uvedl, že použití moderních televizí není žádoucí, jelikož jeho pár let stará televize značky LG si nedokázala s teletextem příliš poradit, a tak hra neběžela ve více než 3 fps. Teletextová verze má speciálně přizpůsobený řádek se všemi informacemi jako je zdraví nebo munice, avatara nahradil obyčejný smajlík a rovněž bylo přepracováno hlavní menu, aby byly všechny texty čitelné a přehledné. Ve videu pak přímo můžeme vidět, jak právě vypadá to, na co se díváme na televizi, v původní hře.
The source code and a very detailed description can be found on my github page: https://t.co/hBoJACWP1T
— Lukas (@luk_neu) May 19, 2023
Teletext byl poprvé spuštěn v roce 1976, což je označováno za „úroveň 1“, u nás teletext funguje od roku 1988. Celkem existuje pět úrovní, ačkoli ta pátá nikdy nebyla implementována, přičemž každá z nich nabídla různá vylepšení; nejčastější je však úroveň 1,5, která se využívá dodnes. Programátor lukneu se nicméně rozhodl využít právě úrovně 1, ačkoli si je vědom existence vyspělejších, které nabízejí lepšího a detailnějšího „vykreslování“, šlo mu však právě o typický teletextový vzhled. Jeho počin doom-teletext momentálně funguje s freewarovou verzí hry DOOM1.WAD, ale vyzývá ostatní, aby vyzkoušeli i další verze a případně upravili jeho vlastní kód, který nahrál na Github. Díky tomu si může Doom v teletextu, nebo alespoň Doom vypadající jako teletext, vyzkoušet každý. Případně je možné se zde dočíst další detaily o celém projektu i postup, jak Doom do televize procpat.
A zatímco se kochám 25 řádky o 40 znacích, na nichž se rozkládají slévající se barvy odhalující Doom, napadá mě prostá otázka – kdy se tohle zastaví a co bude s Doomem dál?