Za pár měsíců oslaví své 20. výročí další legendární český titul, který můžeme zařadit mezi nejvýznamnější tuzemské herní počiny. Řeč je o Vietcongu, který vyšel 26. března 2003 a nabídl ve hrách nepříliš často zpracovávanou válku ve Vietnamu. V létě jsme se mohli podívat, jak by asi mohl vypadat případný remake, který vzniká coby studentský projekt, nicméně blížící se výročí vede i k opačným myšlenkám – jaký by byl Vietcong, kdyby naopak nevyšel dnes a ani ve své době, ale ještě o nějakých 15 let dříve? Aby to bylo ještě zajímavější, tuto otázku si navíc položil jeden z původních vývojářů hry.
Dietcong is „finished“ – a short demo of demake of Vietcong game as 80s style dungeon crawler… erm, jungle crawler.https://t.co/EgUNYnlys9#madewithunity #gamedev #gamejam #7dayfps
— Shigor Birdman (@ShigorBirdman) December 15, 2022
Dietcong je jednoduše demake Vietcongu, který v průběhu jednoho týdne vytvořil Jiří Matyskiewicz, jinak známý též jako Shigor Birdman. Co se týče původní hry, Matyskiewicz na Vietcongu pracoval jako programátor, designér, skripter a podílel se i na lokalizaci. Dietcong vznikl v rámci game jamu 7dfps 2022, jehož smyslem je za sedm dní vytvořit hru z pohledu první osoby na libovolné téma. V tomto případě se tématem stala právě připomínka Vietcongu a jeho odlišné dobové zpracování. Grafika ovšem není to jediné, co se změnilo. Ačkoli Dietcong hráče uvrhne do husté džungle plné nepřátel, nejedná se tentokrát o střílečku, ale v podstatě o dungeon crawler, či spíše jungle crawler, jak udává sám Shigor. Zásadním rozdílem je, že střety s nepřáteli jsou tahové. Inu, takto si Vietcong skutečně nepamatujeme.
„Dietcong je rychlý pokus, jak by mohla hra vypadat a hrát se, kdyby byla vytvořena na přelomu 80. a 90. let,“ popisuje svůj projekt na itch.io stránce hry Shigor, dodává však, že by ve skutečnosti vypadala ještě jinak, jelikož se v tuto chvíli jedná pouze o neúplnou verzi. „Kdyby to byla celá hra, měla by RPG prvky, více misí, složitější souboje a spoustu dalších věcí, ale tohle bylo vše, co jsem byl schopen udělat za pár dní během game jamu,“ doplňuje k současné podobě. V tuto chvíli tedy Dietcong obsahuje jednu úroveň, ale nápady a vlastně ani nepřáteli rozhodně nešetří, jak si můžete sami povšimnout na obrázcích, ale klidně i zahrát.
Stejně jako ve Vietcongu vám i zde záda kryjí vaši parťáci, nicméně vedle samotného názvu hry prošla drobnou změnou i jejich jména. Ze specialisty na výbušniny Bronsona se stal Bronxon, z radisty Deforta je Dreadford, specialista přes zbraně Hornster se nově jmenuje Hownster a medik Crocker byl překřtěn na Krakera. Jejich zaměření však přetrvala, a tak má Bronxon k dispozici granáty, Defort může přivolat vzdušnou palebnou podporu, Hownster nabízí krycí palbu a medik svůj tým samozřejmě léčí. Společně tak můžete vyrazit na průzkum džungle, hledání tajných skrýší a eliminaci Charlieho, který se stále plíží někde kolem…
Hra dokonce obsahuje i úvod do příběhu v podobě cutscény a ačkoli chybí pověstná čeština, nebyli jsme ochuzeni o nezapomenutelný hudební doprovod, jelikož v Dietcongu zaznívá skladba Pseudohendrix od skupiny Rudé Kostry, která bylo složena pro původní hru a v jejím demaku využita se svolením autorů. „Přibližně před 20 lety jsem crunchoval u vývoje Vietcongu,“ vysvětluje svůj nápad Shigor ještě v závěrečných titulcích, „a když 7dfps game jam začal, dostal jsem tenhle úžasně stupidní nápad na vytvoření demaku.“ Pokud si sami chcete vyzkoušet, co z tohoto nápadu vzešlo, zamiřte rovnou na itch.io, kde je možné si hru zahrát přímo v prohlížeči, případně ji lze stáhnout pro Windows.
Připomeňme i výše zmíněný stále vznikající projekt Vietcong – Výcvik Remake, o kterém jsme zde psali na začátku července. Za ním stojí středoškolský student Jakub Hutěčka a jak už název projektu napovídá, jeho cílem není remake celé hry, ale pouze tutoriálové části v podobě výcviku se seržantem. Odevzdáním klauzurní práce však práce na projektu neustaly. Od léta se značně proměnila grafika i gameplay, přičemž poslední aktualizaci k vývoji vydal Jakub zrovna před pár dny. Do konce roku by měla být dokončena první úroveň s opičí dráhou a od ledna započnou práce na střelnici. V březnu by pak obě dvě úrovně měly být zájemcům k vyzkoušení.
Mezitím se však objevil další pokus o Vietcong v novém grafickém kabátku. Tentokrát jde dokonce o celou hru, ale „pouze“ o remaster. Do toho se pustil Tomáš Florian a postupně upravuje veškeré textury ve hře. Ačkoli se projektu věnuje zatím jen pár týdnů a po večerech, jak sám uvedl, před několika dny zveřejnil první pohled na to, jak by mohl jeho remasterovaný Vietcong vypadat. V pětiminutové ukázce si můžeme prohlédnout intro, jeden z briefingů a s ním tím pádem i postavy, ale i něco málo z tábora Nui Pek. Nechybí ani srovnání s originálem. Oba tvůrci mají před sebou bezesporu ještě mnoho práce, na remaku i remasteru, a tak nezbývá než jim popřát hodně štěstí do dalšího vývoje.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
#retronationcz