Po více než šesti letech od uvedení operačního systému Windows 10 přichází jeho nástupce. Číselná řada pokračuje, takže od dnešního dne mohou vybraní uživatelé upgradovat na jedenáctku a začít v ostré verzi prozkoumávat, co je v nadcházející dekádě čeká. Právě tak dlouho by měl být nový systém podle Microsoftu relevantní, což samozřejmě umožní průběžné aktualizace, jako tomu bylo v případě předchozích verzí. Zajímavé pak je sledovat, jak o Windows 11 mluví tým z Redmondu na nejrůznějších místech internetu, kde je systém propagován jako ideální pomocník na práci, brouzdání po internetu a pochopitelně i hraní. V posledním případě zachází herní divize Microsoftu k prohlášení, že Windows 11 je systém stvořený pro hry, což opírá o několik již dříve probíraných vlastností.
„Velký den je konečně tady: Windows 11 zamířil mezi uživatele po celém světě,“ říká slavnostně šéfredaktor oficiálního webu Microsoftu Xbox Wire. Připomíná, že nový systém bude k dispozici postupně všem uživatelům Windows 10 zdarma formou aktualizace, což je ale pouze jeden ze způsobů, jak se k jedenáctkám dostat. Microsoft postupně slevoval z požadavků, které musí daný počítač splnit, aby na něm bylo možné nový systém provozovat a na starších strojích, například s původním BIOSem a bez modulu TPM, bude možné Windows 11 instalovat manuálně. Právě i s přihlédnutím k tomu, na jaký počítač Windows 11 nainstalujete, se ale bude odvíjet i uživatelský zážitek, který by měl být podle Xbox Wire v ideálním případě podle ušitý na míru hráčům. „Díky vynikající grafice a úžasné rychlosti totiž mohou hry ve Windows 11 vypadat lépe než kdykoliv předtím,“ dodává Will Tuttle.
Co bychom ale jako hráči pocítit skutečně mohli, je zapojení technologie DirectStorage, která byla poprvé představena na novém Xboxu.
Co to tedy znamená? V první řadě přichází systém s podporou automatického HDR, takže pokud máte odpovídající monitor, změnu byste měli podle Microsoftu pocítit ve více než 1000 her. Na druhou stranu jde o automatickou funkci, takže pokud daná hra nenabízí HDR nativně, výsledek nemusí být tak ohromující, jak mnohdy velmi lákavé reklamy a poutače slibují. Co bychom ale jako hráči pocítit skutečně mohli, je zapojení technologie DirectStorage, která byla poprvé představena na novém Xboxu. Opět, tituly musí tuto funkci přímo podporovat, ale pokud tomu tak bude, data z pevného disku či SSD mohou být zpracovávána grafickou kartou v rozhraní DirectX 12 přímo, aniž by tekla přes procesor, čímž skutečně dochází k rychlejšímu streamování dat a možnosti nabídnout ještě lepší grafiku bez dopadu na framerate, nebo se stávajícím nastavením kvality grafiky framerate ještě zvýšit.
Z uživatelského hlediska je také povzbudivý fakt, že Windows 11 už má integrovanou aplikaci Xbox, takže už se nikdy nespletete v tom, co přesně chcete spustit. Jen pro připomenutí, na Windows 10 momentálně existuje hned několik aplikací, které se na první pohled tváří jako ono herní centrum, ale z jiného místa se dostanete například k titulům z Game Passu (aplikace Xbox) a z jiného zase ke svým hrám svázaným s konzolí (Xbox Console Companion). Roztříštěný byl také obchod, který navíc trpěl i na problémy spojené s připojením ke konkrétnímu účtu – mohlo se totiž stát, že herní aplikace jsou přihlášené na jednom účtu a Microsoft Store na odlišném, čili při nákupu hry můžete například zjistit, že jste si ji pořídili na účet, který pro hraní obvykle nepoužíváte. Tomu všemu bude – snad – konec, byť jsme ještě dalece k tomu hodnotit, jak Windows 11 v tomto ohledu funguje.
Vedle oficiálních informací se totiž objevují první zmínky od hráčů či novinářů, kteří už začali Windows 11 naplno využívat, a ty už nutně nemusí být tak veselé, jak se z předchozích odstavců zdá. Před problémy varuje například magazín Tom’s Guide, který uvádí, že slibovaný nárůst výkonu ve hrách může zase klesnout na nulu či dokonce záporných čísel, zůstane-li ve Windows 11 zapnutá virtualizační vrstva VBS. Pokud updatujete na Windows 11 z předchozího systému nebo nově instalujete na vlastním počítači, nemusíte se ničeho obávat, pokud ale koupíte sestavu s předinstalovaným systémem, VBS bude pravděpodobně zapnutá. Redaktoři Tom’s Guide už vyzkoušeli první hry a zjistili, že s VBS funguje například Horizon Zero Dawn, Metro Exodus nebo Shadow of the Tomb Raider ve smyslu frekvence snímků o čtvrtinu pomaleji než bez VBS. A jak zřejmě tušíte, deaktivovat již běžící VBS není tak snadné a patrně by to znamenalo zásah do registrů, což není sice nic závratně složitého, ale rozhodně se nejedná o úkon, se kterým by většina uživatelů byla obeznámena.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Jedine co mozem vytknut je velmi silny „nedokonceny“ dojem z UI.
Přesto že považuji W11 jen jako „W10 21H2 Edition“.