Za problémy Cyberpunku 2077, s nimiž se hra i hráči potýkali nejen při vydání hry, může celá řada věcí. Jednou z nich měla být i problematická práce testerů, a to jak interních z CD Projektu, tak i z externích týmů a studií. V červnu se v této souvislosti skloňovalo především jméno rumunské společnosti Quantic Lab (nezaměňovat s francouzským studiem Quantic Dream), která externě zajišťovala quality assurance (QA) či zkrátka testování hry a vývojářům slíbila zkušené testery, což se nakonec nestalo. Této záležitosti jsme se tehdy rovněž věnovali, stejně tak následné reakci společnosti. Zaměstnanci Quantic Lab však nyní odhalili, že realita nakonec byla ještě horší, než jak se z původních zpráv zdálo.
Tehdy kanál Upper Echelon Gamers přišel s informací, že společnost Quantic Lab vědomě lhala o svých možnostech a zkušenostech, přičemž generální ředitel Ștefan Șeicărescu, který společnost v roce 2006 založil, toto tvrzení popřel. Quantic Lab mělo údajně nabízet větší množství lidí, než skutečně zaměstnávali, a navíc s mnohaletými zkušenostmi s testováním her. Zároveň měli mít zaměstnanci nařízený určitý počet chyb, které měli denně hlásit, a tak hlásili i ty nepodstatné, což mohlo vést k přehlížení některých bugů a nedostatků, klidně i většího rozsahu a důležitějšího významu. Už to samo o sobě zní jako závažný problém, nová zjištění však vše posouvají ještě dál. Celou záležitostí se zabýval i rumunský novinář Doru Șupeală, který na základě debat mezi rumunskými IT pracovníky sesbíral další nejasnosti, nebo tamější deník Libertatea, na jehož stránkách se o kauze psalo jako o „problémech v rumunském Silicon Valley“.
Quantic Lab, které je dceřinou společností Embracer Group, možná není mimo tuto kauzu příliš známé, ale jejich práci nevědomky zná řada hráčů. Kromě Cyberpunku 2077 se studio podílelo i na testování Zaklínače 3, dále pak na Vampyr, Cities Skylines, Warhammer 40.000: Inquisitor, Wreckfest či Divinity: Original Sin 2. O své zkušenosti se anonymně pro magazín PC Gamer podělilo deset testerů Cyberpunku 2077, přičemž zaměstnáni u Quantic Lab už jsou pouze dva z nich. Již předtím jeden z nich zaslal výše zmíněnému kanálu Upper Echelon Gamers 72stránkovou interní dokumentaci. V dokumentech se opakovaně lhalo, vystavovaly se faktury za neexistující práci nebo naopak přetlak práce a přepracování zaměstnanců, roli měly rovněž sehrát citové vydírání a verbální obtěžování.
Narůstajícímu objemu práce navíc přestalo odpovídat finanční ohodnocení, jež se na rozdíl od povinností a náplně práce neměnilo. Testeři měli údajně vydělávat kolem 1450 lei, což je v přepočtu zhruba 7200 korun, vedoucí mohli dosáhnout přibližně na 16,5 tisíc korun. To nyní dosvědčují i současná vyjádření zaměstnanců. Quantic Lab sice představovalo ideální vstup do světa herního vývoje i pro ty nezkušené, problémem ovšem je, že se tito nezkušení zaměstnanci velice rychle „vypracovali“ klidně i na vedoucího týmu. To byl případ i jednoho z dotázaných zaměstnanců, přičemž uvedl, že podobně nezkušených lidí mohlo být ve společnosti klidně i 95 %.
Kritickým však bylo přijetí dvou velkých her současně, kdy si Quantic Lab k Cyberpunku 2077 přidal i NBA 2K21. Obě tyto hry plně zaměstnaly všechny zaměstnance, a tak jiné aktivní projekty zůstaly bez testerů. Ačkoli se tedy Cyberpunku dostalo maximálního nasazení, ani zdaleka to nestačilo, neboť se mezi testery nacházeli především právě ti nezkušení. To zcela odporovalo závazku vůči CD Projektu, kterému byli přislíbeni zkušení zaměstnanci. „Myslím, že z týmu 30 lidí mělo jen 10 z nich zkušenosti s QA,“ uvedl pro PC Gamer jeden ze zaměstnanců, dodal však, že ani těch 10 zkušených se ve skutečnosti nevěnovalo testování déle než rok, později se však původní tým o něco rozšířil, ale to příliš nepomohlo. Zároveň měli testeři o svých „zkušenostech“ před CD Projektem pomlčet. Další ze zaměstnanců uvedl, že největší podíl na stavu Cyberpunku při vydání má stále CD Projekt, nicméně práce Quantic Labu k tomu přispěla. Zkušený tým by podle něj vývojářům ušetřil spoustu tehdy drahocenného času a chyb.
Myslím, že z týmu 30 lidí mělo jen 10 z nich zkušenosti s QA.
Podobné situace ovšem byly popsány i u jiných projektů, kde se rovněž snažila společnost vzbudit dojem větších týmů, přičemž byly pak projekty nanejvýš z poloviny obsazeny testery. Z toho důvodu si jednotlivé týmy projekty různě přehazovaly, aby práce fungovala a mohly je kapacitně odbavit. Vedoucí týmu navíc zastávali svou funkci hned u několika projektů zároveň a u každého měli k dispozici méně testerů, než kolik bylo zapotřebí. Kromě toho měla mezi jejich náplň práce patřit i komunikace s klienty a fiktivní zvětšování svých týmů. Tak činili především z důvodu, že se báli o možnosti své kariéry, navíc v době pandemie koronaviru. Umělé rozšiřování týmů fungovalo například přihlašováním zaměstnanců do svých účtů a jindy do účtů těch bývalých nebo nepodílejících se na daném projektu.
Právě tyto praktiky donutily některé zaměstnance nejenže opustit Quantic Lab, ale zcela zavrhnout obor her či IT. Jeden z nich například udal, že mu tato práce naprosto znechutila hry a hraní celkově, ačkoli do firmy nastupoval s tím, že je považoval za svou vášeň. Jiní to považují alespoň za zkušenost a položku do životopisu, případně ponaučení, jakým společnostem a způsobům práce se vyhýbat, ať už kvůli samotné náplni práce, nerealistickým nárokům, toxickému pracovnímu prostředí či platovému ohodnocení. Dotázaní zaměstnanci příliš nevěří, že by se situace ve společnosti změnila, ačkoli je nyní Quantic Lab ve světle nechtěné pozornosti. Nelze však vyloučit, že se o to vše začne zajímat i sama společnost Embracer Group, což by rozhodně nebylo od věci, jelikož zde nedošlo jen k poškození Cyberpunku 2077, ale i samotných zaměstnanců.
Vzhledem ke svým zkušenostem z QA týmu bych si dovolil tvrdit , že hlásit buggy u něčeho takového jako je Cyberpunk 2077 muselo být opravdu záživné. Ovšem na tak katastrofální úrovni v jaké Cyberpunk od CD Projekt RED vyšel si stavu produktu museli být dozajista vědomi i sami vývojáři a co hůř určitě i QA tým Sony a Microsoftu .To že něco v takové podobě proniklo až do firemních obchodů si neumím vysvětlit jinak , že byl vyšší zájem aby se již Cyberpunk prodával . A musel to být opravdu zájem těch nejvyšších míst v několika firmách pokud byli Sony i Microsoft slepí .
Kontrolovat mechaniky hry a celkovou dohratelnost obsahu můžete u titulu ,který se již betatestovaní vzdálil .Pak se práce QA týmu projeví k plné spokojenosti všech . Bohužel Cyberpunk byl ve stavu kdy pořádně ani nefungovalo sledování stopy vozidel řízených počítačem , kamera měnila fixní pozice ,hráč se v průběhu cutscén ocital pravidelně mimo lokaci a často i mimo hratelnou postavu …Hra kolabovala a kolabovala kdekoli .
Tady vám nepomůže hlášení že jste se na konkrétní pozici propadli mimo scénu , tady není jedna chybějící textura , ve stavu testování byl zázrak vůbec misi dohrát problém na který se zapomína je ten ,že CDProjekt si udělal testery z platících zákazníků . A to se nezapomíná …..i když si najdete studio v Rumunsku které má pomoci s laděním hry . ( IMHO Rumunsko je dál pro různé podpůrné týmy podobných kvalit země zaslíbená , protože nejlevnějsí v Evropě ….outsourcing s cílením na cenu v praxi vede vždy k toxicitě )
Microsoft ani Sony nekontrolují hry ve smyslu hledání chyb, tam se testovací oddělení zaměřuje jen a výhradně na to jestli hra používá správnou ikonografii či terminologii používané danou společností. To v jakém hra vyšla stavu a dostala se k zákazníkům leží čistě na bedrech CD Projektu.
Dle všeho dnes opravdu kontrolují maximálně správnost ikonek a korektnost vyrazů.Já zažil ještě mnohem náročnějsí schvalivací proces ze strany obou vydavatelů a důvodů proč hry byly odmítnuty bývalo podstatně víc ….
No tak zas tak horké to nebylo. Já to přesně po vydání dohrál a bylo to v pohode. Jasně, chyby bych našel, ale nic tak kritického. Jenže já měl solidní setup a silný stroj co stíhal výpočty takže se mi chyby neděly proto. Je potřeba koukat na celé dopady. Ty by měl člověk s údajnými zkušenostmi z QA znát, že některé chyby se projeví jen na některých konfiguracich. Osobně si nemyslím, že CDPR si udelali ze zákazníků teatery. Dle reportů si manageri Byli plně vědomí stavu ( ty defekty byly zadané – i proto mě trochu zaráží to vytrvalé shazování viny na test firmu) Dira v kapacitě byla na straně vývoje a to prosím o více než rok.
Já hru hrál a měl jsem k dispozici Xbox verzi ,na nextgenu jedinou ,kterou CDPR nabídla . Můj unifikovaný HW setup schválil Microsoft ,protože vyšší konzolovou konfiguraci ani v současné době veřejně nenabízí.
V podstatě si můžeš klidně myslet ,že CDProjekt v dobré víře udělal vše pro to ,aby byli hráči spokojeni ,ale faktem zůstává ,že produkt ,který mi bez uzardění prodali byl ve stádiu ,které jsem ani já při regulérním betatestu opravdu nezažil.Natož ,když reálně mělo jít o prodejní golden kterému k spravné funkci měla stačit nepatrná záplata.
Jenže CDPR slavnými záplatami pak po celý rok jestě lepili celé kusy nefunkční hry !
Kde JE jednoznačně problém tak na straně CD Projektu – Oznámit vývoj hry s příchodem generace PS4/XboxOne a na konci osmiletého vývoje přijít s verzí ,která na mainstreamu v době vývoje měla být tou hlavní vývojovou větví …a tvrdit že vlastně hra je tak naročná že ji rozumně rozjede až ta dalsí konzolová generace a dívat se na tu bídu kterou předvaděl vyditelně neodladěný dva roky starý engine bez optimalizací pro jakýkoli starší HW je …nezlobte se na mne diletantství nejhrubšího zrna . Pokud mám jako manager vést tým složený ze dvou částí – čast lidí zodpovědnou za faktický obsah a náplň hry a lidi kteří májí na starosti engine jako takový -tak přece ve výsledku nemohu dojít k faktu , že se mi interní engine vůbec nehodí na hardware co mám celou dobu k dispozici a pro který jsem hru oznámil ! Konzolové porty jsou vždy o optimalizaci a vždy se řeší co vše bude chybět vůči verzi pro PC .Ovšem v CDProjektu viditelně projektové řízení nefungovalo ,management vydal konzolovou verzi v neskutečném marastu kdy o nějakých základních optimalizacích nemohlo být ani řeči ….a firma se nadto první dny tvářila jak vše je růžové a jak je těší prodeje .Nehoráznost ! Konzolisty obdarovávali úmyslně zajícem v pytli a na hodnocení produktu bylo až do spuštění prodejů informační embargo !
Je mi líto , že hráči tak rychle zapoměli jak s nimi CDPR vyje..běhl .Ještě víc mne nadchnou tydýti , kteří všechnu reálnou špínu kolem vydání Cyberpunku 2077 kamuflují HW profily PC master race a typicky výkonem kterého prostě jen vždy není dost . Však už za rok s finálními dodělky se vlastně ukáže, že vše odpuštěno ,když už to tak krásně sviští všem co stihli upgradovat ….Management CDPR „Jó jsme borci ,pojďme si všichni zatleskat!“ A když tak tam ti indové…jo externí QA tým obětujte .
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Kontrolovat mechaniky hry a celkovou dohratelnost obsahu můžete u titulu ,který se již betatestovaní vzdálil .Pak se práce QA týmu projeví k plné spokojenosti všech . Bohužel Cyberpunk byl ve stavu kdy pořádně ani nefungovalo sledování stopy vozidel řízených počítačem , kamera měnila fixní pozice ,hráč se v průběhu cutscén ocital pravidelně mimo lokaci a často i mimo hratelnou postavu …Hra kolabovala a kolabovala kdekoli .
Tady vám nepomůže hlášení že jste se na konkrétní pozici propadli mimo scénu , tady není jedna chybějící textura , ve stavu testování byl zázrak vůbec misi dohrát problém na který se zapomína je ten ,že CDProjekt si udělal testery z platících zákazníků . A to se nezapomíná …..i když si najdete studio v Rumunsku které má pomoci s laděním hry . ( IMHO Rumunsko je dál pro různé podpůrné týmy podobných kvalit země zaslíbená , protože nejlevnějsí v Evropě ….outsourcing s cílením na cenu v praxi vede vždy k toxicitě )
V podstatě si můžeš klidně myslet ,že CDProjekt v dobré víře udělal vše pro to ,aby byli hráči spokojeni ,ale faktem zůstává ,že produkt ,který mi bez uzardění prodali byl ve stádiu ,které jsem ani já při regulérním betatestu opravdu nezažil.Natož ,když reálně mělo jít o prodejní golden kterému k spravné funkci měla stačit nepatrná záplata.
Jenže CDPR slavnými záplatami pak po celý rok jestě lepili celé kusy nefunkční hry !
Kde JE jednoznačně problém tak na straně CD Projektu – Oznámit vývoj hry s příchodem generace PS4/XboxOne a na konci osmiletého vývoje přijít s verzí ,která na mainstreamu v době vývoje měla být tou hlavní vývojovou větví …a tvrdit že vlastně hra je tak naročná že ji rozumně rozjede až ta dalsí konzolová generace a dívat se na tu bídu kterou předvaděl vyditelně neodladěný dva roky starý engine bez optimalizací pro jakýkoli starší HW je …nezlobte se na mne diletantství nejhrubšího zrna . Pokud mám jako manager vést tým složený ze dvou částí – čast lidí zodpovědnou za faktický obsah a náplň hry a lidi kteří májí na starosti engine jako takový -tak přece ve výsledku nemohu dojít k faktu , že se mi interní engine vůbec nehodí na hardware co mám celou dobu k dispozici a pro který jsem hru oznámil ! Konzolové porty jsou vždy o optimalizaci a vždy se řeší co vše bude chybět vůči verzi pro PC .Ovšem v CDProjektu viditelně projektové řízení nefungovalo ,management vydal konzolovou verzi v neskutečném marastu kdy o nějakých základních optimalizacích nemohlo být ani řeči ….a firma se nadto první dny tvářila jak vše je růžové a jak je těší prodeje .Nehoráznost ! Konzolisty obdarovávali úmyslně zajícem v pytli a na hodnocení produktu bylo až do spuštění prodejů informační embargo !
Je mi líto , že hráči tak rychle zapoměli jak s nimi CDPR vyje..běhl .Ještě víc mne nadchnou tydýti , kteří všechnu reálnou špínu kolem vydání Cyberpunku 2077 kamuflují HW profily PC master race a typicky výkonem kterého prostě jen vždy není dost . Však už za rok s finálními dodělky se vlastně ukáže, že vše odpuštěno ,když už to tak krásně sviští všem co stihli upgradovat ….Management CDPR „Jó jsme borci ,pojďme si všichni zatleskat!“ A když tak tam ti indové…jo externí QA tým obětujte .