Politika jedné Číny se opět odrazila ve světě videoher. A podobně jako v případě nedávného sporu o horor Devotion tchajwanského studia Red Candle Games, i v tomto případě se v digitální kultuře odráží problematické vztahy mezi pevninskou Čínou, tedy Čínskou lidovou republikou a ostrovem Tchaj-wan, neboli Čínskou republikou. Tentokrát se nárazníkovým pásmem stala hra War Thunder od studia Gaijin Entertainment. A předmětem sporu vlajka.
Ve hře, která si zakládá na autentickém zpracování bojových strojů, z tchajwanského tanku zmizela skutečná vlajka a byl zařazen do služeb Čínské lidové republiky.
V rámci nejnovějšího obsahového updatu do hry přibyl tank CM-11 Brave Tiger, který používá tchajwanská armáda a byl vyvinut Čínskou republikou ve spolupráci s Američany. Nicméně ve hře, která si zakládá na autentickém zpracování bojových strojů, z něj zmizela skutečná vlajka a byl zařazen do služeb Čínské lidové republiky, tedy země s níž je Tchaj-wan dlouhá léta ve sporu. Diplomaticky řečeno. Není snad nutné dvakrát zdůrazňovat, že tento stroj Peking nikdy nepoužíval.
Jak si asi dokážete představit, fanoušky tahle nepochopitelná a politicky i poměrně dost necitlivá změna příliš nepotěšila a vývojářům si hlasitě stěžují na všech možných oficiálních kanálech. Bezvýsledně. Zpráva pochopitelně pobouřila především hráče na Tchaj-wanu, ale nejen je. Všimla si jí už i mainstreamová média.
Původně přitom hra a její autoři dělili techniku na tu, která spadá pod Čínskou lidovou republiku a naopak Čínskou republiku. Vývojářům se tak povedlo to, co dosud nezvládl ani tlak ze strany Pekingu. Sjednotit Čínu pod jednu vlajku a zcela popřít existenci samostatné Čínské republiky. Ještě pikantnější pak je, že tank s americkou historií nyní figuruje v rámci čínské lidové osvobozenecké armády.
Je otázkou, do jaké míry se jedná o omyl a “nedopatření”. War Thunder je v Číně k dispozici od roku 2014 díky Tencentu a je docela dobře možné, že tahle nepřesnost je jednoduše záměr. Než aby vývojáři čelili v Číně kritice za přidání tanku “nepřítele”, jehož samostatnost oficiálně vůbec komunistická Čína neuznává, byl tento kus techniky zapojen do služeb Pekingu. I když by přirozeně bylo mnohem jednodušší se jakékoli možné kontroverzi vyhnout tím, že takový tank se ve hře vůbec neobjeví. Prohazovat vlajky na vojenské technice znesvářených zemí s tak komplikovanými vztahy a historií je ale mírně řečeno hodně nešťastné.
Čína neboli Čínská lidová republika kontroluje pevninské území a jejím hlavním městem je Peking. Od roku 1949 tu vládne komunistická strana a je to ta Čína, která se drtivé většině lidí vybaví, když padne toto jméno. Tchaj-wan naproti tomu je stát sídlící především na stejnojmenném ostrově s úředním názvem Čínská republika. V závěru občanské války se sem stáhly jednotky věrné původní Čínské republice. Hlavním městem země je Tchaj-pej. Peking nicméně suverenitu tohoto státu neuznává a považuje jej za součást svého území navzdory tomu, že jej neovládá. I když se reálně jedná o nezávislý stát, který existuje desítky let, jeho status uznává jen malá část zemí.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
viz https://www.reddit.com/r/Warthunder/comments/d0aqq0/guys_roctaiwan_needs_your_help/
Do 70. let většina západních zemí uznávala právě Tchajwan, proto byl Tchajwan dlouhá léta členem OSN za Čínu, než došlo k obratu. Tchajwan tak členem OSN již není.