Recenze budíku – tak to jsme tu ještě neměli. Kdepak, tohle ve skutečnosti klasická recenze v pravém slova smyslu není. Už proto, že nejsme žádní hodináři. Jsou to spíš takové dojmy kombinované se seznámením, protože drtivá většina lidí si podle mě sama dokáže odpovědět na otázku, zda se jim tahle novinka líbí. Nintendo Sound Clock: Alarmo, jak se zařízením celým jménem správně nazývá, je totiž poměrně nekomplikovaný produkt, jehož popis funkcí a fungování je zcela transparentní. Já se mohu nad rámec obecných formulací jen podělit o své dojmy a různé postřehy. Každý si ale musí sám zodpovědět otázku, zda je to něco, co potřebuje, nebo spíš chce, a zda si dokáže obhájit vyšší cenovku.
První budík od Nintenda je v první řadě určený skalním fanouškům a dětem. Abyste o něm vážně uvažovali, musíte mít ke značce nějaký vztah. Jinak by bylo snadné oponovat, že existují určitě alternativní řešení, možná i levnější, nebo taková, která dokáží v kombinaci s aplikací, tabletem nebo chytrými hodinkami nabídnout něco podobného. Nemá cenu nijak zastírat, že za 2,5 tisíce korun si kupujete i něco z dědictví a historie Nintenda. Alarmo totiž láká především na různorodé animované ciferníky, jejichž digitální obsah můžete proměnit v duchu svých oblíbených her a hrdinů. S nimi pak vstáváte i usínáte, přičemž pochopitelně nechybí možnost vybrat si, v které dny vás má Alarmo vzbudit, v kterou konkrétní hodinu a kdy nikoli.
Ještě než se ale k samotnému buzení dostaneme, hodí se upřesnit několik drobností. Alarmo nefunguje na baterii a je potřeba, aby bylo zařízení neustále připojené do zásuvky. Adaptér navíc není součástí balení, jen samotný kabel. Spoléhá se na to, že takových USB nabíječek už máme určitě pár doma. Další důležitou funkci představuje připojení k internetu. Když pozvete budík do své domácí Wi-Fi sítě, můžete jej aktualizovat o další funkce a Nintendo postupně přidává i nové grafické motivy. Bude se vám k tomu hodit účet od Nintenda, jaký používáte třeba se Switchem.
Zdroj: Nintendo
Jednou z nejdůležitějších vlastností Alarma je pohybový senzor, který vás sleduje během spánku a vstávání. Budík přitom nepoužívá klasickou kameru, kterou by někdo mohl považovat za nevhodnou do ložnice. K tomu, aby vše správně fungovalo, Alarmo vás vidělo a reagovalo na vás, je ale třeba, aby byl budík dobře nastaven a umístěn ve správné vzdálenosti i výšce ve vztahu k posteli. Vřele vám tak doporučuji se před koupí ujistit, že poloha vašeho lůžka, nočního stolku, vzdálenost a výška odpovídá výrobcem uváděnému operačnímu rozsahu. Budík samozřejmě můžete alternativně používat i bez senzoru a vypínat jej ručně, ale o část funkcí pak přijdete. Třeba o efekt, kdy se buzení zesiluje, nebo naopak zeslabuje až úplně ztichne, podle toho, zda člověk prokazatelně vstává.
Alarmo vás sleduje během spánku a ukládá různé statistiky, které můžete sledovat. Jak dlouho spíte, jak rychle se vzbudíte i jak klidný je váš spánek. V podstatě nejde o nic super komplikovaného, ale je to taková snaha Nintenda motivovat vás hravým způsobem ke zdravějšímu spánku. Nechybí třeba ani možnost nechat si ve stanovené čas zahrát před spaním ukolébavku. Zařízení přitom vystačí s trojicí tlačítek – dvě jsou klasická a jedno velké se zároveň otáčí a funguje jako volič v menu. Stiskem velkého tlačítka, které se umí i rozsvítit, současně potvrzujete své volby, nebo můžete alternativně budík vypnout. Klasická tlačítka fungují jako krok zpět a vstup do notifikací, respektive statistik.
Zdroj: Nintendo
Někdo by řekl, že to je prostě jen budík, další zařízení a vystačí si s aplikací nebo chytrými hodinkami. A já bych ho nepřesvědčoval o opaku. I když tu mluvím o nějakých smart funkcích, Alarmo se vás primárně nesnaží ohromit futuristickými vymoženostmi. Z mého pohledu je to především fanservis a svého druhu další merch, byť pro Nintendo trochu netypický. Ty chytré funkce jsou tu navíc, ale nejsou podle mě tím hlavním důvodem, proč po budíku sáhnete. Má to být pěkný hravý doplněk, je to taková ta věc, co někomu nebo sami sobě koupíte jako dárek a nepřemýšlíte tolik o reálné užitné hodnotě. Má vás to potěšit, nikoli obrátit život vzhůru nohama. Myslím, že většina zákazníků očekává, že se jim bude hezky vstávat díky jejich oblíbeným postavám a melodiím z her, než že by očekávali, že jim Alarmo učaruje přehledem naspaných hodin.
Cena 2,5 tisíce korun není nízká, ale tak už to často u podobných produktů bývá. Vybíráme je totiž spíš srdcem a ne hlavou. Moje hvězdné lodě ze Star Treku, které mám vystavené doma, také nebyly levné, ale chtěl jsem je. Vy sami víte, zda chcete Alarmo, nebo ho k životu nepotřebujete. Snad jen u jedné věci jsem se ale ještě pozastavil. Alarmo má veselý a hravý tvar se zdánlivě kulatým ciferníkem. Ve skutečnosti ale velkou část jeho „obličeje“ vyplňuje jen tlustý černý rámeček, protože samotná obrazovka je obdélníková. Je to LCD 2,8“ s rozlišením 320×240 pixelů. I když by někdo mohl správně namítnout, že to stačí a cokoli lepšího by Alarmo jen zdražilo, já bych prostě u prémiového produktu, kterým Alarmo do jisté míry je, očekával, že nabídne nadstandard, a tedy i ten opravdu velký a hlavně kulatý displej. Budík by byl na pohled ještě efektnější.
Nintendo už v minulosti koketovalo s produkty, které tak trochu fušují do zdraví. Ať už to byly některé hry, mobilní aplikace nebo zrušený Vitality Sensor. Podnikne výrobce další kroky do chytré domácnosti? To si vlastně nemyslím, že chce Alarmo naznačit. Své místo na trhu ale má. Otázkou zůstává, zda je pro něj místo u vás doma.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
To, že je obdĺžnikový by mi nevadilo, pokiaľ by ta zobrazovaná grafika bola proste v čiernej časti budíka a nebol by vidieť stále ten „šedý“ obdĺžnik displeja.
Edit: Ale záleží i na úhlu. Prostě jak kdy. Někdy si ho člověk moc neuvědomí, jindy celkem dost: https://imgur.com/a/zSkQr92