Možná si vzpomenete, že loni v srpnu vyšla hra Immortals of Aveum. Šlo o debutový projekt studia Ascendant, hru poháněl Unreal Engine 5 a žánrově byla pojatá jako fantasy střílečka s příměsí magie. Immortals of Aveum jsme udělili v recenzi 6 bodů z deseti, pochválili jsme hru za střelbu, zajímavé postavy i grafiku, nelíbila se nám generičnost bossů, špatné tempo nebo křečovité snahy o vtípky, a pak… Pak jsme zřejmě spolu s celou řadou ostatních hráčů na Immortals zapomněli. Bohužel, pro vývojáře a společnost Electronic Arts, která figurovala coby vydavatel, nejde neúspěch hry přejít jen pokrčením ramen, i z toho důvodu byla přibližně polovina vývojářského týmu po vydání hry propuštěna a s budoucností Ascendant Studios to není v tuto chvíli nijak jisté. Až několik měsíců po vydání se ale díky článku magazínu IGN, pro který se někteří z vývojářů anonymně vyjádřili, můžeme zjistit, jak velký problém Immortals of Aveum znamenají a kolik peněz vlastně vývojáři a vydavatelé vynaložili, aby hra mohla vyjít.
We spoke with 40 game developers affected by the recent wave of layoffs, and got their perspective about why they’re happening.
Zmíněný článek IGN je rozsáhlou sondou do několika herních studií, které v uplynulých měsících postihlo propouštění, a právě z tohoto důvodu do výběru zapadá i Ascendant Studios. Od jednoho z bývalých vývojářů se proto hned zkraje bloku o autorech Immortals dozvídáme, že rozpočet na hru činil 85 milionů dolarů vyhrazených na samotný vývoj a patrně až 40 milionů dolarů ze strany EA, které byly použity na marketing a distribuci. Jednoduchý součtem se dostáváme k číslu 125 milionů dolarů, což v přepočtu znamená téměř 3 miliardy korun. Jen pro kontext, pohledem do obligátní tabulky největších rozpočtů her na Wikipedii můžeme vysledovat, že například Zaklínač 3 měl i po započtení inflace v roce 2022 rozpočet 100 milionů dolarů, případně GTA IV i s inflací z roku 2022 přišlo na 136 milionů dolarů. O jak velký problém se jedná, pak může vypovídat třeba i odhadovaný rozpočet českého Kingdom Come: Deliverance, které studio Warhorse a jeho investory stálo vyvinout 400-750 milionů korun.
Zpět ale k anonymním výpovědím oslovených vývojářů, kteří pro IGN uvedli, že hra Immrotals of Aveum byla na debutový projekt až přehnaně ambiciózní a velká. „Jistě, ve studiu seděli talentovaní lidé, ale snažit se zabodovat s AAA singleplayerovou střílečkou na dnešním trhu byl vážně otřesný nápad, zvlášť, když to byla nová značka, která se navíc snažila naplno uplatnit Unreal Engine 5,“ řekl jeden z vývojářů. V hodnocení toho, co nakonec sjelo z výrobní linky Ascendant Studios, pak byl velmi nevybíravý a dodal, že hra měla příliš dlouhou, nafouklou a repetitivní kampaň. Další oslovený vývojář pak vyjmenoval, že sice nešlo o pokračování nebo remake, že hra neměla herní dobu nastavenou na nesmyslných 400 hodin, neměla také mikrotransakce ani v ní hráči nemuseli grindovat, ale ve finále si ji jednoduše nikdo nekoupil. „I když ji ne všichni miovali, v recenzich dopadla docela dobře, momentálně má skóre 74 na Open Critic,“ dodal vývojář, ale očividně ani to nepomohlo, aby z Immortals of Aveum nebyl finanční propadák.
Podle komentáře IGN ale Immortals, spolu s jinými hrami z podobného ranku, doplácí jednoduše na to, že být „fajn hrou“ v dnešní době velkým studiím nestačí. Pak to bohužel vede k propouštění a hledání úspor, jako se stalo u autorů této hry a jak dále článek vyjmenovává v případech studií jako Relic Entertainment, Riot Games nebo Epic Games.
Vyhodit zbytečný filmečky a nechat čistou akci a bude to pohodovej Hexen. 🙂 Osobně mám alergii na šampony zachraňující svět. Chápu že chtěli oslovit konkrétní věkovou skupinu, ale ta nejspíš nebyla hlavní kupní silou.
Ačkoliv hra vypadala graficky pěkně, tak mi od pohledu přišla jako adaptace z knihy pro dvanáctileté, který se chtěl zmixovat s Doomem. Ne, že by to vypadalo na vyloženě špatnou hru, ale prostě zkrátka tuctovku. To samé v bledě modrém je třeba Forspoken. Prostě nějaký „děcko“ je vyvolené a musí zachránit svět. To už je dneska docela otřepané. Občas je lepší být při zemi a takovéhle „zachránit svět“ momenty postupně gradovat třeba do příštích dílů.
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.