branding
Vývoj grafických karet zlepšuje i možnosti streamování

Vývoj grafických karet zlepšuje i možnosti streamování

Několik týdnů jsme používali kartu RTX 4070 Ti. Podpora AV1 a duální NVENC v hlavní roli

30. 4. 2024

Ačkoliv se na stránkách Vortexu nevěnujeme podrobným testům grafických karet, přirozeně je ke své práci využíváme na denní bázi a vnímáme vývoj i rozdíly mezi nimi. Ať už jde o hraní, které je v uplynulých letech pozitivně ovlivňováno například funkcemi chytrých upscalerů, ale také o streamování nebo editování videa. Výkon, který ještě před několika lety z velké míry musel obstarat procesor, nyní zajišťují právě grafické karty a s přihlédnutím k tomu, jak dlouho se vyjmenovaným okruhům činností věnujeme, je stále fascinující sledovat, kam se technologie postupně dostaly. Ona fascinace se nám v nedávné době zhmotnila v podobě grafické karty GeForce RTX 4070 Ti Super, která díky nejrůznějším spolupracím společnosti Nvidia s dalšími výrobci softwaru přesahuje jen co nejlepší využití ve hrách, ale zkrátila například rychlost renderování našich videí a může do budoucna podpořit i už tak vysokou technickou kvalitu našich streamů.

Základní technické specifikace

Pokud se v pojmenovávání grafických karet od Nvidie orientujete, je vám na první pohled jasné, že RTX 4070 Ti Super je vylepšenou verzí základní RTX 4070 Ti. Pokud bychom měli nechat promluvit oficiální specifikace, obě karty jsou přirozeně postaveny kolem čipu stejné architektury – Ada Lovelace – hrubý výkon je ale u verze Super lepší v několika důležitých parametrech. Pokud se máme bavit čistě o hraní, verze Super nabízí o 10 procent více jader pro výpočet ray tracingu, podobný nárůst celkového počtu CUDA jader – ze 7680 na 8448 – a výkonnější je i ve smyslu výpočtů umělé inteligence skrze vyšší množství Tensor jader. Konkrétní testovaný model RTX 4070 Ti má 16 GB GDDR6X paměti, podporuje rozhraní DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1, spotřeba karty v plné zátěži se pohybuje kolem 280 W a její cena je nastavena na 24 490 Kč. V balení od MSI ve verzi Gaming X Slim se kromě karty nachází také robustní kovová podpora karty a redukce pro napájení ze dvou 8pinových PCIe kabelů na menší 12pinový.

Zdroj: Nvidia

Výkon ve hrách

Ačkoliv nejsme technická redakce a neklademe na sebe nároky stran podrobného testování grafické karty v jednotlivých hrách a porovnání s výkonem ostatních modelů, ke krátkému srovnání došlo. Konkrétně s grafickou kartou RTX 3080, která stojí na starší architektuře Ampere, je o necelé čtyři roky starší, má o 6 GB méně paměti, a jak se dočtete níže, nenabízí tolik zajímavých funkcí pro další využití mimo hry, jako RTX 4070 Ti Super. Přesto, pokud necháme promluvit čísla, ve hrách jako Assassin’s Creed Valhalla, Cyberpunk 2077 nebo Zaklínač 3, dosahovala RTX 4070 Ti Super o více než 30 procent vyšší výkon v identickém nastavení i zvoleném rozlišení. Pro přehlednost uvádíme tabulku s jednoduchým porovnáním výkonu při hraní v rozlišení 1440p a nejvyšším možným nastavením úrovně grafiky v dílčích hrách. Hodnoty jsou uvedené bez využití upscaleru, v tomto případě NVIDIA DLSS.

Zdroj: Vortex

Streamování v kodeku AV1

Spíš než výkon ve hrách nás ale více zajímaly možnosti streamování, které RTX 4070 Ti Super vylepšuje díky možnosti využít kodek AV1. Ještě předtím, než bychom porovnali kvalitu výstupu, je nutné uvést, že enkódování a dekódování do AV1 je přibližně o 30 procent efektivnější nežli v případě stále hojně využívaného kodeku H.265. Netrpí tím však finální kvalita obrazu, situace je paradoxně opačná, což z AV1 může postupně alespoň na čas učinit volbu číslo jedna pro streamery. Zvolit kodek AV1 je v tuto chvíli možné například při streamování na YouTube a výsledky jsou patrné na první pohled. I při současném streamování a hraní na jednom počítači – což není případ našeho nastavení v redakci – je zřejmé, že díky plnému zapojení grafické karty zvládá procesor odbavovat vše podstatné. Jen mírně zvýšená zátěž na grafickou kartu přináší nesrovnatelně vyšší kvalitu obrazu, která favorizuje AV1 proti kodeku H.265 a přirozeně i staršímu H.264, jen je nutné mít na paměti, že hardwarová akcelerace enkódování AV1 je zatím omezenější nežli u H.264 a H.265.

Zdroj: Vortex

Co se testu týče, porovnával jsem mezi sebou streamování F1 23 a v rozlišení 4K s velmi nízkým bitratem – 2500 kbps – se v případě H.264 i H.265 obraz nepříjemně rozpadá, zatímco u videa s kodekem AV1 není deformace obrazu tak patrná. Při vyšším datovém toku nastaveném na 50 000 kbps, už nejsou rozdíly tak velké, ale stále například vykreslení hran ale částečně i některých barev je u AV1 ostřejší, resp. věrnější a obraz se nefragmentuje tolik jako u zbylých kodeků. Ve výsledku tak nejde tolik o rychlost enkódování či sníženou zátěž, ale právě o lepší kvalitu obrazu při identickém nastavení, v našem případě v OBS Studio, kterou dosáhnete s nižším datovým tokem. Škoda jen, že kodek AV1 není v tuto chvíli podporovaný v Adobe Premiere, kterou využíváme pro střih videa, DaVinci Resolve si s ním ale v nových verzích poradí a je možné očekávat, že se zvýšeným zájmem a využitím problém zmizí i u Adobe.

Vícečetné enkódování streamů

Další z velmi zajímavých zpráv pro streamery, je možnost díky RTX 4070 Ti Super a dalším novějším kartám od Nvidie vylepšit kvalitu svých streamů či spíše servisu pro diváky. Řeč je o duálním NVENC enkodéru, který zvládne bez viditelné zátěže zpracovávat hned několik streamů najednou. Funkci jsme nemohli přímo otestovat, protože je momentálně dostupná jen pro účastníky beta programu na Twitchi, se kterým Nvidia na této funkci spolupracuje, mělo by však jít o vyřešení problému s tím, jaký obraz vidí diváci při různé volbě rozlišení a datového toku. Zatímco běžně probíhá škálování kvality obrazu na straně Twitche, což nepřináší ideální výsledky a snižování nativního rozlišení streamu daného tvůrce obsahu s sebou přináší mnoho artefaktů a nedostatečný bitrate. Nově je však možné přímo v nastavení OBS zvolit, kolikrát se má obraz přímo streamovat z vašeho počítače a mít lepší kontrolu nad výstupem.

Tímto způsobem má být do budoucna možné nastavit až pět odlišných streamů, od 4K až například po 480p, s automatickým nastavením datového toku pro každý ze streamů zvlášť. V kombinaci s výše uvedeným podáním obrazu při jeho zpracování pomocí kodeku AV1 tak i sledování na méně výkonných počítačích anebo v místech s pomalejším internetem může přinášet mnohem lepší výsledný obraz a tudíž i zvýšený komfort pro diváka. Twitch Enhanced Broadcasting, jak se program jmenuje, běží momentálně v betě, nemělo by však trvat příliš dlouho, než bude funkce nabízena širšímu počtu streamerů k plnému využití.

Zdroj: Nvidia

Dopad na další software

Posledním okruhem, ve kterém jsme chtěli RTX 4070 Ti Super vyzkoušet, byla již několikrát zmíněná editace videa. Adobe Premiere je středobodem naší workflow v redakci a bylo příjemné sledovat nárůst výkonu při hardwarově akcelerovaném renderování v porovnání s grafickou kartou RTX 3070Ti, ale i softwarovým renderováním, které zprostředkovává procesor. Rozdíl na krátkém úseku renderu naší nedávné reportáži ze studia Warhorse k odhalení Kingdom Come: Deliverance II není sice závratný, ale v plném rozsahu našich mnohdy poměrně dlouhých videí jde časová úspora do jednotek minut. Přirozeně v souvislosti s tím, jaká zdrojová videa zpracováváme, ale například v případě videorecenzí se zpravidla bavíme o zdrojích v rozlišení 4K s datovým tokem kolem 60-80 Mbps, a také zpracování náhledu při editování bylo s novější RTX 4070 Ti plynulejší.

Zdroj: Vortex

Možnosti testované grafické karty se ale přímo odráží i v některých speciálních funkcích, jako je například automatické umístění obrazu doprostřed rámečku při tvorbě videí pro sociální sítě. Jde o funkci Auto Reframe, kterou bychom sice spíše nevyužili, ale jednoduchý test zafungoval na výbornou. Část rozhovoru, který jsme natočili ve Warhorse, umělá inteligence automaticky upravil posunem mluvčího doprostřed obrazu, což lze ale v širší míře aplikovat i na pohyblivé objekty a složitější scény. Vylepšení zvuku pomocí funkce Enhance Speech pak za pomoci umělé inteligence umí ve velké míře snížit ruch z pozadí a funguje rázem jako mnohem lepší alternativa pro situace, kterým jsme poměrně často vystavování, když natáčíme v terénu. Zastaralé snahy vyčistit zvuk za pomoci filtrů a nejrůznějších „doniserů“ tak ihned působí značně zastarale a ani zdaleka nepřináší v kombinaci s vynaloženým úsilím tak dobré výsledky.

Vítaný pokrok

I když by bylo snadné říct, že novější karta je zkrátka výkonnější, osobně jsem rád vplul pod hladinu rozšířených možností a detailů, které při takhle holém konstatování mohou jednoduše zaniknout. Jsem rád, že se pokrok neomezil jen na souboj upscalerů, který sice vítám a věřím, že konkurenční prostředí dožene k lepším výsledkům všechny zúčastněné, ale není to jen hon za co nejvyšším rozlišením, grafickými detaily a hodnotami fps. Podpora nových kodeků a hledání cesty, jak z minima vytěžit maximum, případně jak vylepšit zážitek třeba i na poli streamování či zpracování obrazu, je přesně to, co bych od dalších a dalších generací grafických karet očekával a testovaná RTX 4070 Ti Super to i s odkazem na dosud používané karty v práci či doma splňuje. Nechci se samozřejmě pouštět do polemiky nad tím, nakolik si v poměru ceny a výkonu stojí například proti základní RTX 4080 nebo i starším kartám, ale i podle profesionálních testů na tom není 4070 Ti Super špatně, například také díky svým rozměrům, které jsou v součtu menší nežli u RTX 4080 a pro někoho může být i tohle argument. Třeba jako pro mé vystresované já, které řešilo, jak tuhle kartu vlastně nacpe do vlastní PC skříně…

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru