České bezbariérové herní studio Kikiriki Games vydalo svou další hru, která se opět může chlubit přístupností. Po vydání mobilní audiostřílečky To the Dragon Cave loni v květnu představili vývojáři svůj další projekt, jímž je komunitně vznikající kvízová hra s tématem cestování Brave Brain, jíž jsme se věnovali už v době oznámení. Tato mobilní hra vyšla 7. srpna zdarma na mobilní zařízení iOS a Android a díky promyšlenému inkluzivnímu designu zpřístupňuje hraní širokému publiku.
BRAVE BRAIN IS OUT AND AVAILABLE FOR FREE ⚠️
Explore different corners of the world, test your knowledge in quizzes and learn something new.
App Store: https://t.co/7XL75Abk94
Google Play: https://t.co/VxlMZ8sFVO#game #gaming #gamer #indiegame #IndieGameDev #accessibility pic.twitter.com/eJp4YItIEQ— Kikiriki Games (@GamesKikiriki) August 7, 2023
Brave Brain je vědomostní hra založená na plnění misí a kvízů v podobě výletů do různých zemích světa, přičemž otázky pokrývají celý svět i všechny možné oblasti vědění. Smyslem hry každopádně není vědomosti pouze uplatňovat, ale také je získávat. V každé z prozatím 12 obsažených zemí na hráče čekají tři lokace a na každé z nich pak různé tematické kvízy a multiplayer výzvy. První lokace zahrnuje otázky o dané zemi, zbylé dvě se týkají témat, která si lidé s touto zemí často spojují. U každé otázky lze vybrat ze čtyř nabízených možností a na odpověď je stanovený limit 30 sekund. Hra už v tuto chvíli čítá zhruba 10 tisíc otázek, ale zároveň nemá konec, jelikož je v plánu její obsah nadále rozšiřovat. Do budoucna hru obohatí kromě dalších zemí například i sezónní kvízy. Hráči mohou plnění výzev postupovat na vyšší úrovně a ti nejsoutěživější mohou zabojovat o horní příčky v týdenních žebříčcích.
Již zmíněná prvotina studia To the Dragon Cave zaznamenala velký úspěch nejen v komunitě nevidomých hráčů, jelikož získala i nominaci na ocenění Pocket Gamer Awards v kategorii Most Inovative Mobile Game. Ukázalo se však, že ostatní hráči mohou mít při hraní problém soustředit se výhradně na zvuk. „Naším dalším cílem proto bylo vytvořit hru, kterou si stejnou mírou užijí všichni hráči bez ohledu na to, zda mají nebo nemají nějaké omezení,“ vysvětlila spoluzakladatelka studia Kikiriki Games Jana Kuklová, která je sama nevidomá. Proto se tentokrát vývojáři pustili do inkluzivního designu a na rozdíl od To the Dragon Cave kladli důraz i na vizuální stránku. Nevidomí mohou hrát díky podpoře odečítače obrazovky a navzdory absenci vizuálu jim pomůže atmosféru jednotlivých zemí navodit bohatý hudební doprovod. Brave Brain momentálně obsahuje českou a anglickou lokalizaci.
Autoři To the Dragon Cave odhalují nový projekt. The Brave Brain bude opět přístupný nevidomým. Jde o kvíz, který vzniká komunitně https://t.co/vYs4bUhtU5 pic.twitter.com/DJRBOarqlm
— Vortex (@vortexczech) November 10, 2022
„Naše studio jsme původně založili s cílem rozšířit nabídku mobilních her pro zrakově handicapované,“ doplnil vývojář a spoluzakladatel Miloš Kukla. „Postupně jsme si ale uvědomili, že je důležité, aby nevznikaly hry určené pouze pro nevidomé, které by je uzavíraly do vlastních hráčských komunit. Naopak si přejeme, aby herní průmysl byl více inkluzivní a nikoho nevylučoval. Přál bych si žít ve světě, kde si každý může zahrát hru podle svého přání a ne podle toho, zda je pro něj hra přístupná nebo ne. A věřím, že Brave Brain herní průmysl k tomuto cíli přibližuje,“ popsal motivaci vzniku hry Kukla. Vedle doplňování obsahu je v plánu rozšířit u Brave Brain právě možnosti přístupnosti, aby si ji mohli zahrát i hráči s jinými typy omezení. Za zmínku rovněž stojí, že samotné studio Kikiriki Games nabízí odborné uplatnění lidem se zrakovým handicapem.
Brave Brain si můžete zdarma stáhnout na Google Play pro Android nebo na AppStore pro iOS.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Hned v první větě je, že hra se může chlubit přítomností místo přístupností. ☺️