Dnes je tomu 20 let, co vyšel jeden z nejvýznamnějších českých herních počinů, vietnamská válečná fps akce Vietcong od brněnského studia Pterodon. I po dvou desetiletích se stále najde velké množství tuzemských i zahraničních hráčů, kteří na hru nejenže vzpomínají, ale dokonce ji stále hrají. Už u příležitosti 18. výročí se před dvěma roky sešli někdejší vývojáři s fanoušky a na hru zavzpomínali prostřednictvím historek i poměření sil v multiplayeru, a tentokrát si Jarek Kolář nachystal speciální pohled do minulosti i zákulisí vývoje.
Ačkoli Pterodon už od začátku pracoval na hře zasazené do vietnamské války, nešlo zrovna o Vietcong, jak jej známe dnes. Vyvíjený titul byl původně spjat s licencí Ramba, ale k tomu nakonec nedošlo a začal vznikat už nám známý Vietcong. Nově zveřejněný vývojářský deníček nás ovšem vezme až do konce roku 2000, kdy se stále pracovalo na Rambovi. Můžeme si prohlédnout zákoutí studia, poslechnout si povídání Jarka Koláře o hře, vidět útržky z vývoje včetně rešerší nebo nahrávání motion capture, ale i záběry z vlastní cesty do Vietnamu, během níž si vývojáři obstarávali vše potřebné k věrohodnému ztvárnění nejen přírody. V jednu chvíli lze zahlédnout i nedávno zesnulého skutečného Le Duy Nhuta, jenž vývojáře na jejich cestě provázel a stal se předobrazem stejnojmenného herního stopaře. To celé pak prokládají i přímo záběry z filmů o Rambovi. „Možná bude v budoucnu čas i na další flashbacky,“ odpověděl Kolář na Twitteru ohledně možnosti dalších videí s tím, že se nyní musí soustředit na současnost. Tím má na mysli hru svého nového studia, Crime Boss: Rockay City, která vychází pozítří.
Zároveň to není poprvé, co Jarek Kolář nechal nahlédnout do svého archivu – minulý rok zveřejnil celou řadu skic a artworků, jež doplnil zajímavými komentáři, a předloni se společně s dalšími rozpovídal na již zmíněném online setkání s fanoušky. Jeho součástí byl dokonce i „domácí koncert“ skupiny Rudé Kostry, respektive jednoho z členů a zároveň vývojářů Petra Morese, která nahrála soundtrack k prvnímu i druhému dílu hry. Nechyběla ani titulní skladba Pseudohendrix, která shodou okolností podle Morese vznikla víceméně jako dočasné ozvučení traileru, ale nakonec se tak zalíbila, až se stala součástí hry a mezi hráči a kytaristy následně i velice oblíbeným hudebním kouskem. A když už je řeč o zvuku, podobně ikonický je pak mezi zdejšími hráči i český dabing, na který dodnes vzpomíná například i dabér Nhuta Jan Maxián, který mi poměrně nedávno potvrdil slova dalšího z vývojářů Jiřího Matyskiewicze o tom, že se na roli a „vietnamský přízvuk“ připravoval návštěvou vietnamských bister. Jan Maxián navíc u herního dabingu zůstal a před pár dny byla odhalena jeho role v nové české hře Last Holiday, v níž namluvil hlavní postavu Bena.
Sám designér Jiří Matyskiewicz, známý také jako Shigor Birdman, na Vietcong podobně jako Jarek Kolář vzpomíná poměrně pravidelně. Vedle občasných zajímavostí ohledně vývoje, které čas od času sdílí s hráči, na konci loňského roku vytvořil v rámci game jamu 7dfps 2022 demake s názvem Dietcong. Ten vznikl jako připomínka hry, jejího dokončování a také právě blížícího se výročí a je možné si jej zahrát přímo v prohlížeči. Nejedná se však o střílečku v pravém slova smyslu, ale o dungeon crawler, či spíše jungle crawler. Střety s Charliem jsou tahové, grafika se odkazuje na herní 80. a 90. léta a jména parťáků jsou lehce zkomolená, ačkoli jejich schopnosti zůstaly.
Zahrajte si demake Vietcongu v podobě dungeon crawleru. Legendární českou střílečku předělal ve stylu her z 80. a 90. let jeden z původních vývojářů https://t.co/q6u8DYZ7fppic.twitter.com/LZy0oY2Cf4
To není jediná tvorba kolem Vietcongu, jelikož stále vzniká remake tutoriálu od Jakuba Hutěčky, který se před pár dny pochlubil novými snímky. Psali jsme zde rovněž o fanouškovském remasteru od Tomáše Floriana, který vznikal právě k 20. výročí hry. Jak bylo slíbeno, tak se i stalo a Vietcong HD remaster je už dostupný pro českou i anglickou verzi hry, přičemž je dostupný ke stažení na fóru Moddb. Pokud si však chcete Vietcong připomenout, bohužel jej nehledejte na Steamu, jelikož se zde na rozdíl od Mafie a obou dílů Hidden & Dangerous nenachází.
Vraťme se však ještě k Jarku Kolářovi a přesuňme se do současnosti. Už pozítří totiž vychází první hra od InGame Studios, které založil a vede právě Kolář, přičemž jeho součástí jsou i další veteráni herního vývoje u nás. Jejich prvním titulem je hvězdně obsazená zločinecká akce Crime Boss: Rockay City, kde se objeví herci jako Michael Madsen, Chuck Norris, Danny Trejo a řada dalších. Crime Boss: Rockay City vychází 28. března na PC prostřednictvím Epicu, přičemž exkluzivita platí do června 2024. Hra nicméně zamíří i na PlayStation 5 a Xbox Series, kde bude k dispozici od letošního června.
Je absolutně trestuhodné (a nepochopitelné), že takový český národní herní klenot, kterým Vietcong bezesporu je, není v žádné digitální distribuci napříč všemi knihovnami… Kdejaká céčková rychlokvaška zapleveluje Steam a Vietcong, aby si jej člověk zahrál, musí bohapustě ukrást z warezu, prošpikovaný viry a mallwarem. Velmi smutný obrázek. Vietcong jsem hrál loni (bez HD textur) a ta hra je naprosto boží i dnes. Remake v unreal enginu 5 by byl jedním ze splněných herních snů.
Škoda, že to není na Steamu. Co si tak pamatuju, původní verzi už jsem nikdy na novějších PC nerozchodil.. je to škoda, rád bych si to znovu zahrál v původním formátu 🙂
Osobně si moc vážím práce autora modifikace, ale z toho co jsem dnes viděl mě tak akorát bolí oči. Nevím, jestli jsem někde udělal chybu, ale cele to vypadá jako rozpohybována HDR fotografie a nepůsobí to hezky. Puška mi navíc vrhá nějaký zvláštní stín okolo sebe do prostoru…
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.