Letos v lednu se skupina testerů ze studia Raven Software rozhodla po týdny trvajících stávek a protestních pochodů založit vlastní odborovou skupinu. Jak už jsme vás podrobně informovali, tým z testovacího oddělení hlasoval ze 78 procent pro odbory, což stačilo k oficiální iniciaci a přechodu na další krok, ve kterém se musí zaměstnavatel k odborové činnosti vyjádřit. Pokud by Activision postoj svých zaměstnanců přijal, došlo by na hlasování o předácích skupiny, pokud ne, existují v USA další cesty, jak o ustavení odborů usilovat dál. A protože došlo na druhou variantu, skupina Game Workers Alliance hledá zastání u Národní rady pro pracovní vztahy, zatímco manažeři a výše postavení zaměstnanci Activisionu se snaží ostatní přimět, aby odbory nezakládali.
VP of QA at Activision just posted this shit in company slack LOL this was posted in a channel where you can’t reply to threads. Sad… pic.twitter.com/oDmG4u9dfq
— Jessica Gonzalez💙 #WeAreGWA (@_TechJess) January 31, 2022
Jedním z nich je i viceprezident všech testerů napříč společností Activision Blizzard Christian Arends, který měl ke svým lidem promluvit na Discordu. Neveřejnou zprávu však na Twitteru sdílela zakladatelka zaměstnanecké skupiny A Better ABK Jessica Gonzalez a dala lidem mimo Activision nahlédnout, jak se o Raven Software a odborech mluví za zavřenými dveřmi. Arends navíc nešel příliš velkými oklikami a otevřeně tvrdí, že odbory ničemu nepomůžou, především pak snaze vývojářů pracovat na skvělých hrách.
Arends svůj příspěvek rozdělil do několika bodů, v nichž se ostatním zaměstnancům snažil vysvětlit, proč nejsou odbory potřeba. Sluší se rovněž podotknout, že mělo jít o kanál, ve kterém nelze přidávat žádné komentáře nad rámec reakcí pomocí emotikonů. Už to samotné přijde Jessice Gonzalez podivné, ale na druhou stranu, pokud jde o takhle koncipovanou nástěnku, diskutovat se zřejmě dá na jiných místech serveru. To podstatnější jsou ale jednotlivá sdělení, která stojí proti tomu, aby Game Workers Alliance mohla dál usilovat o oficiální status odborové skupiny. Podle Arendse je například důležité uvědomit si, že změny pracovního poměru v testovacím oddělení Ravenu – tedy z dohody na pracovní smlouvu – neměly být vyvolány snahou o vznik odborů. „Například, my coby společnost, respektujeme právo lidí z Ravenu stávkovat, ale nemusíme – a ani nás k tomu nenutí zákon – souhlasit s jejich požadavky,“ vysvětluje Arends.
It was my slack photo pic.twitter.com/7E7cOZ1HAW
— Jessica Gonzalez💙 #WeAreGWA (@_TechJess) January 31, 2022
Asi nejkontroverznější je nicméně Arendsův postoj k nevyřčené otázce, zda odbory ochrání zaměstnance a poskytnou mu nějaké jistoty. Na to viceprezident testovacího oddělení tvrdí, že jedinou jistotu zaměstnaní poskytuje schopnost vytvářet skvělé hry pro fanoušky. „Odbory nedělají nic pro to, aby pomohly ve vývoji světově uznávaných her. Vyjednávací proces není zrovna rychlý, občas ničí flexibilitu, může být kontraproduktivní a vede k negativní publicitě,“ tvrdí Christian Arends. Vysvětluje, že všechny snahy mohou doslova ublížit procesu vytváření skvělých her a hlavně prý odbory nikoho ve skutečnosti neochrání. Na tomto místě zmiňuje Arends členy odborové aliance CWA, která je v USA nejpočetnější – prý i jejich smlouvy může zaměstnavatel v případě oprávněného důvodu zrušit a jiné by to nebylo ani s GWA v Ravenu.
V předposledním bodu svého e-mailu pak mluví Arends o komunikaci a tvrdí, že politika otevřených dveří může být efektivnější než odbory. „Model přímých vztahů, kdy vy a společnost sdílíte stejné cíle, umožňuje rychlé rozhodování i příslušné změny. Model vyjednávání ale funguje jen tehdy, když mají odbory přesně ty stejné cíle a nepřidávají další požadavky, na kterých trvají,“ vysvětluje viceprezident Activisionu. Jeho slova ale rozhodně zaměstnanci, vystupujícími na sociálních sítích, nijak silně nerezonují. Děje se ve skutečnosti pravý opak, když se Gonzalez a řada dalších ptají, jestli to Arends myslí opravdu vážně a co přesně svým vystoupením sledoval. Nejen lidé z Raven Software totiž věří, že právě odbory jsou to, co přinese kýženou změnu zejména na poli komunikace, která byla – nutno podotknout jednostranně – kritizována v průběhu celého loňského roku.