Poslední hodiny byly znovu velice štědré na všechny možné informace týkající se zamýšlené akvizice společnosti Activision Blizzard ze strany Microsoftu. Ty nejdůležitější z nich si shrneme hezky na jednom místě v tomto článku, abyste měli přehled, co podstatné se odehrálo.
V minulosti se objevily nejrůznější obavy, zda Microsoft technicky dokáže dostat Call of Duty na Switch, jak slíbil. Když pomineme skutečnost, že konzole od Nintenda se může dočkat nástupce, Xbox na tyto výtky reagoval tak, jak se dalo čekat. Tedy, že portovat hry dokáže a na Switchi může běžet Warzone i Modern Warfare II (via VGC, Eurogamer), když se patřičně optimalizuje. Odvolává se přitom na switchivé verze akcí jako Apex Legends nebo Fortnite.
Pravdou je, že na Switchi dosud žádné Call of Duty nevyšlo, ale Microsoft se obecně zavázal podporovat během 10 let platformy Nintenda a nabídnout plnou funkcionalitu a obsahovou paritu. Hypotetickou kličkou není ani verze streamovaná z cloudu, Microsoft britským regulačním úřadům předložil argument, že půjde o nativní verzi, protože i Warzone podporuje na PC grafické karty ještě z roku 2015. Nevidí tak prý důvod, aby Call of Duty na Switchu nefungovalo.
Zmiňuje také dlouholeté zkušenosti Activisionu s optimalizováním her na různě výkonný hardware. Samotný engine pohánějící Call of Duty podle Microsoftu běží na mnoha zařízeních počínaje Xboxe One, který výrobce uvádí jako příklad starší a méně výkonné platformy. Kromě Apex Legends a Fortnitu uvádí také Microsoft jako příklady úspěšných portů na Switch Doom Eternal nebo Crysis 3. Faktem ale také je, že na jejich optimalizaci často pracovali absolutní specialisté a i ti se při jejich konverzi zapotili.
Společnost Sony naopak v posledních hodinách vyjádřila obavy, že by Microsoft podle ní mohl na PlayStation záměrně posílat horší nebo dokonce zabugované verze Call of Duty (via VGC, Eurogamer). Japonský výrobce britským regulačním úřadům naznačil, že v případě schválení akvizice může být Call of Duty na jejich systém nějak degradované. Prý by to bylo navíc podle Sony obtížně odhalitelné a hlídané. Pokud podle PlayStationu nedodrží Microsoft svůj závazek podporovat ostatní platformy, vystavuje se “jen” hrozbě pokuty. A ta navíc může přijít s velkým odstupem. Ale jestliže ostatní firmy ztratí přístup ke Call of Duty, může to podle Sony nenapravitelně poškodit jejich konkurenceschopnost a poškodit rovněž zákazníky.
Sony otevřeně naznačuje, že Microsoft může záměrně posílat na PlayStation horší verzi hry, nebo ji cíleně dodatečně poškodit, což je velmi závažné obvinění. Byť v teoretické rovině. Pochybuje o schopnosti toto jednání odhalit a ohlídat a i kdyby se to prý povedlo zjistit, náprava může přijít příliš pozdě a zákazníci podle Sony už ztratí důvěru v PlayStation jako místo, kde si mají Call of Duty zahrát. Dále pak výrobce pokračuje, že pokud by vešlo ve známost, že CoD je na PlayStationu horší než na Xboxu, hráči by mohli přejít z jedné konzole na druhou v obavě, aby nehráli oblíbenou hru v druhořadé verzi. Sony se přitom znovu opírá o obrovské prodeje celé série.
I kdyby podle Sony Microsoft jednal v dobré víře, bylo by prý nevyhnutelné, že by podporoval a dal prioritu vývoji na Xbox, který by se dočkal té nejlepší péče a více zdrojů. Znovu by údajně bylo nemožné jakkoli kontrolovat, že Microsoft věnuje stejnou pozornost verzi pro PlayStation. Na to Microsoft dodatečně reagoval vyjádřením, že dokáže garantovat paritu obou verzí. Pokud podle něj britské regulační zablokují obchod, budou prý naopak chránit dosavadní dlouhotrvající dominantní postavení Sony na herním trhu.
Microsoft naopak nabídl, že by umožnil dát Sony budoucí díly Call of Duty na Day 1 do služby PS Plus (via VGC). Sony oponuje, že by to mohlo ale stát tolik peněz, že by to vedlo ke zdražení služby. Microsoft by rád podepsal se Sony podobnou desetiletou dohodu jako s Nintendem, že bude s Call of Duty dál podporovat PS4, PS5 i budoucí platformy, a to verzí, která bude stejně dobrá jako na Xboxu. To by se mělo týkat právě i možností zařadit hry do předplatného a ke streamování. Zařazení by mohlo proběhnout ve stejnou dobu jako na Xboxu a na stejně dlouhou dobu. Microsoft už dřív potvrdil, že by v případě schválení akvizice rád vydával Call of Duty na Day 1 v Game Passu. Sony ovšem oponuje tím, že by to Microsoftu dalo možnost neférově ovlivnit cenu Call of Duty.
Vedle toho Microsoft naopak zdůraznil, že nezdraží Game Pass (via VGC) v důsledku schválení akvizice. Zvýšení ceny by podle něj bylo kontraproduktivní. Argumentuje přitom tím, že předplatné nezdražil ani po nákupu společnosti ZeniMax Media a zařazení jejich her do nabídky Game Passu.
Prezident Sony Interactive Entertainment Jim Ryan se pro změnu údajně nechal slyšet (via Exputer), že nechce dohodu s Microsoftem o Call of Duty na PlayStationu, ale chce plánovanou akvizici zcela zastavit. Mělo se tak stát na jednání s orgány Evropské unie za zavřenými dveřmi. Argumenty jsou přitom stále stejné. Že Microsoft bude Xbox zvýhodňovat a nakonec se ze série může stát jeho exkluzivita. Že chce obchod zablokovat, prý Ryan prohlásil na setkání 21. února, jak teď uvedla na Twitteru obchodní ředitelka společnosti Activision Blizzard Lulu Cheng Meservy, která se jednání zúčastnila.
Poslední zajímavost, která stojí za zmínku, se týká britských médií. Microsoft si v těchto dnech zaplatil celostránkové inzeráty v listech Financial Times či Daily Mail na podporu plánované akvizice, aby přesvědčil veřejnost, že se regulační úřady nemusejí obchodu obávat, jak Sony tvrdí.
Shodou okolností na Steam dorazily tři další hry ze série Call of Duty – Modern Warfare z roku 2019, Black Ops Cold War a Vanguard.