Na včerejší akci Czech & Slovak Direct Showcase byla prezentována i slovenská izometrická budovatelská strategie Colonize, která nás zavede daleko přes moře, až do Severní Ameriky. Jak už samotný název napovídá, čeká nás nelehký úkol v podobě zakládání kolonií, které budou schopny čelit nástrahám a nebezpečí Nového světa. Na hře, jež původně nesla jméno After World, pracuje od roku 2018 košické studio Rembrosoft, které se přes změnu názvu konečně dostalo do fáze předběžného přístupu, ve kterém si můžete z Colonize projít celý prolog.
Severní Amerika 17. století je ideálním místem pro zasazení hry tohoto žánru, nicméně aby to bylo i ideální místo pro život, budou se muset hráči hodně snažit. Primárním cílem je přežít, tedy vybudovat osadu, která by se ovšem časem měla rozrůst na menší město až jakýsi městský stát. Vývojáři slibují, že se hráčům do rukou dostane celkem šest osad – Jamestown, Bermudy, Salem, Boston, Williamsburg a Providence – přičemž každá z nich bude mít jiné podmínky a potřeby, které budou hru postupně proměňovat a především činit obtížnější.
Vypořádat se budete muset s hladem, ale třeba také i s ne vždycky úplně ideálním počasím. Nebezpečí rovněž představují domorodé kmeny, jimž se přítomnost kolonistů rozhodně nezamlouvá, a tak se jim čas od času postaví se zbraní v ruce. Za vašimi zády ale bude stát hrdá Anglie, takže pokud zvládnete eliminovat bezprostřední ohrožení v Novém světě, probíhající obchody vám pomohou upevnit svou moc a jednotlivé kolonie posílit. Současně se ke každé z kolonií váže přes 100 výprav, které napomohou v objevování přilehlého okolí, včetně výletů po moři. Tady si však budete muset pro změnu dávat pozor na piráty, kteří vám budou rovněž připomínat, že být kolonistou na cizím území zkrátka není nic snadného.
Hra se nicméně zaměřuje především na zmíněné budování a řízení osad či měst, jejich populace a samozřejmě i ekonomiku. Vedle rozšiřování města je možné již postavěné části vylepšovat, k čemuž je pochopitelně zapotřebí obstarávat materiál a naplno rozběhnout výrobu. Vedení města se ovšem neobejde bez někoho, kdo vše řídí, vláda a zákony jsou tedy též součástí a nechybí ani milice. To vše poslouží hráčům k tomu, aby vybudovali silná města, a tak se mohli stát v Novém světě guvernéry.
Studio Rembrosoft, které je mimochodem pojmenované po slavném nizozemském malíři Rembrandtu Harmenszoonu van Rijnovi známém pro své detaily, na které zaměřují i sami vývojáři, bylo založeno v roce 2014 a o rok později vyvinulo dvě mobilní hry Job Restaurant a Nuclear War. Colonize je jejich zatím největším projektem, což se promítlo i na době vývoje. Vývoj hry byl podpořen slovenským Fondem na podporu umenia částkou 20 tisíc eur (486 tisíc korun). Vydání plné hry na Steamu je naplánováno na první čtvrtletí příštího roku a postará se o něj polská společnost CreativeForge Games.